Elég rémisztő adat: ma 12 ezerszer annyit világítunk, mint 130 évvel ezelőtt, a hagyományos izzó színre lépésekor, s a világ otthonainak fényei évente összesen 1,9 milliárd tonna szén-dioxid-kibocsátásért és sok milliárd euró kiadásért felelnek, illetve feleltek. Az unió úgynevezett „20-as" programja értelmében 2020-ig 20 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását és 20 százalékkal emelni a megújuló energiák részesedését a közösség teljes energiafogyasztásában. E program részeként, az Európai Bizottság döntése nyomán Edison találmánya átadja helyét fiatalabb vetélytársának, a kompakt fénycsőnek: szeptembertől a hagyományos 100 wattos és a feletti izzók tűnnek a polcokról, majd évente újabb típusok kerülnek ki a kínálatból. 2012-től pedig kizárólag energiatakarékos izzót, helyesebben szólva kompakt fénycsövet vehetünk mindaddig, amíg a technika fejlődésével ezek is elavulnak, és lesz helyettük hatékonyabb.
Kivételek persze vannak,
a sütő vagy a hűtőszekrény belső világítására továbbra is megmarad az aprócska villanykörte.
A takarékos égő ára jóval magasabb, mint a hagyományosé, de csak látszólag drágább, hiszen a kompakt fénycső élettartama mintegy hatszorosa a normál izzóénak, és közel 75 százalékkal kevesebb villamos áramot fogyaszt. Ha a lakásunk égőit fokozatosan cseréljük, az egyszeri beruházási költség sem szökik az egekbe. Akár megtehetjük azt is, hogy helyiségenként haladunk: először a konyha és a fürdőszoba, majd a szobák. S mivel régi és új egymás mellett is működik, és ma már gyakorlatilag minden foglalattípushoz gyártanak kompakt fénycsövet, egy többégős lámpát akár „foglalatonként" is energiatakarékossá tehetünk.
Az új típusú égővel biztonságosan növelhető egy világítótest fényerejét is, mivel a 20 watt teljesítményű energiatakarékos fénycső egy 100 wattos izzó fényével világít. Ez azt jelenti, hogy kedvenc régi falikarunk, amely eddig csupán 25 wattos égővel működött, holnaptól akár 100 wattal világíthat és már nem csupán a hangulatvilágítás lehet a szerepe.
A formaválaszték is széles,
így az energiatakarékos csövek a stílust sem törik meg. Létezik például olyan termék, amelynél a meghajlított fénycsövet a hagyományos izzóéra hasonlító opál üvegburába helyezik. A rusztikus falikarokba illő gyertyaizzó vagy a hagyományos gömbforma tehát megmarad a polcokon, igaz, a bura izzószál helyett fénycsövet rejt majd.
A szabályozható fényerő - a dimmelhető fénycsöveket körülbelül 10 százalékra lehet halványítani -, a mozgásérzékelő vagy a kültéri elhelyezés sem akadálya a modernizálásnak, és a hagyományos izzó kellemes, meleg fénye helyett sem kell a rideg fehérhez hozzászokni. A többféle kivitel között a hideg hatású természetes fehér mellett semleges és meleg fehér fényű égő egyaránt van.
A konyhába és a fürdőszobába
például eltérő fényű világítást ajánlanak a világítástechnikai szakértők: a főzőhelyiségbe semleges fehér fényű fénycsövet, a fürdőszobában viszont - különösen a tükör környékén - inkább a meleg fehéret javasolják, mert fontos, hogy ide a természetes árnyalatokat minél hívebben visszaadó fényforrás kerüljön.
A világítástechnika fejlődése persze nem áll meg, a következő nagy mérföldkő a hagyományos izzóhoz képest 90 százalékos energiamegtakarítással kecsegtető higanymentes organikus led elterjedése lesz, hangzott el egy konferencián Vámos Zoltán, a GE Lighting & Industrial vezérigazgatója előadásában. De ne szaladjunk ennyire előre, előbb a kompakt fénycsövek korszaka következik.
Ennyit lehet spórolni!
100 wattos hagyományos izzó 20 wattos energiatakarékos izzó (softone)
Fényerő (teljesítmény) 100 W 100 W
Energiafelhasználás 100 W 20 W
Élettartam (napi 3 óra működéssel) 1 év (1000 üzemóra) 6 év (6000 üzemóra)
Egy izzó ára (6000 órára vetítve) 600 Ft (100 Ft) 1500 Ft
Egy izzó áramfogyasztása (6000 órára vetítve)* 19 800 Ft 3 960 Ft
Egy izzó évi összköltsége 20 400 Ft 5 460 Ft
*33 Ft/kWh egységárral számolva
Forrás: http://www.baumax.hu/
A cikk a Piac és Profit 2009/6. számának NHD mellékletében jelent meg.