Előfordult már, hogy még az asztalt is csapkodtad, hogy nyomatékot adj a mondanivalódnak és meggyőzd a partnereidet? Erőszakosan félbeszakítottad és harciasan mondtad a magadét, mégsem értél célba? Talán mert nem ismerted az egyik nagy igazságot, amely szerint:
"Több legyet foghatsz egy csepp mézzel, mint egy akó epével!"
"A beszéd - utazás, amelynek célja van, ezért az utat fel kell térképezni. Aki úgy kezdi, hogy nem tart sehová, általában oda is jut." - írja Dale Carnegie író, akinek a Sikerkalauz c. könyveit már oda-vissza kiolvastam.
Hatékony "trükkjeiből" már jó néhányat magam is bevetettem. Talán hasznos lehet a Te számodra is, ha eltévedsz a hatékony kommunikáció útvesztőben:
1.- Ne vitatkozz!
"Ha meg akarsz tréfálni valakit, aki állandóan vitatkozik veled, - érts egyet vele" - javasolja Ed Howe. De mást is ajánlanak, ami elsőre hihetetlennek és szinte megvalósítatlannak tűnik: "Vitát csak oly módon nyerhetsz, ha elkerülöd!"
A "dolog" azonban meglepő módon működik, ha: figyelmesen végig hallgatjuk a másikat és nem szakítjuk türelmetlenül félbe. Ha időt hagyunk magunknak (és másoknak), átgondoljuk a problémát, mielőtt döntést hozunk.
2. - Ne szerezzünk magunknak ellenséget!
"Légy okosabb másoknál, ha lehet; de meg ne mondd nekik." (Lord Chesterfield)
Fontos szabály, hogy mindig tiszteljük mások véleményét, akkor is, ha nem értünk azzal egyet. Senki sem szereti, ha a "képébe vágjuk", hogy tévedett. Ha megsérted az önérzetét, azonnal szabadulni akar majd tőled, - számára "veszett" partner leszel, esélyed innentől egy "szál" se!
Ha gyűlöljük ellenségeinket, hatalmat adunk nekik - hatalmat álmunk, étvágyunk és boldogságunk felett. Táncra perdülnének örömükben, ha tudnák, mennyire nyomasztanak minket. Gyűlöletünk csöppet sem árt nekik, de saját nappalainkat és éjjeleinket pokollá teszi.
3. - Valld be, ha tévedsz, ismerd el azonnal és félre érthetetlenül!
Attól még senki sem lesz "kevesebb", sőt az őszinteség, és saját hibáink beismerése bizalmat kelt a másikban.
"Harc után sohasem nyerhetsz eleget, de ha te engedsz, gyakran többet kapsz, mit amennyit vártál."
4. - Úgy kérdezz, hogy a másik azonnal igennel válaszoljon! Nem egyszerű...:
"A tagadó válasz a legnehezebben legyőzhető akadály".
Ha valaki nemet mondott valamire, büszkesége követeli, hogy maradjon következetes önmagához. Később talán rájön, hogy a "nem" helytelen volt; büszkesége mégsem engedi, hogy bevallja.
5. - Hagyd, hogy főleg a másik beszéljen!
Biztosan előfordult már veled is, hogy egy beszélgetésen meg sem szólaltál, mégis győztesként álltál fel az asztaltól. Volt türelmed végig várni, hogy a másik "kibeszélje magát", és ő ezért még hálás is lett... Néha légy egy kicsit a partnered csendes pszichológusa, ez a sikere kommunikáció egyik titka.
Bob Andrews szerint: "Azért van két fülünk és egy szánk, hogy kétszer annyit hallgassunk, mint beszéljünk"
Az emberek nagy része szomjúhozza azt együttérzést, ha ebből adunk nekik, szeretni fognak.... .Ha barátokat akarunk szerezni, ne sajnáljuk a fáradságot, és tegyünk olyan szolgálatokat másoknak, amelyek igénybe veszik időnket, erőnket, önzetlenségünket és figyelmünket.
Publilius Syrus, római költő szerint: "Akkor érdekel más, ha én érdeklem őt."
6. - Engedd, hogy a másik úgy érezze, az ötlet tőle származik!
"A bölcs, - aki az emberek fölött akar állni,- alájuk helyezi magát. Ha előttük akar járni,- mögéjük áll. "
Ily módon a többiek nem érzik létét sérelemnek. Ezt hívják alázatnak...
7. - Egy csodatévő szabály: Őszintén törekedj a másik szemszögéből nézni a dolgokat!
"Ha a sikernek egyáltalán van titka, az abban a képességben rejlik, hogy észrevegyük a másik ember szempontját, és a dolgokat egyszerre nézzük az ő oldaláról, és a magunkéról is." - vallja Henry Ford.
8. - Légy fogékony mások ötletei és kívánságai szerint!
Egy "lekenyerező" mondat arra az esetre, ha az illető más véleményen van, mint mi:
"Ön igazán nem tehet arról, hogy ez a véleménye. Az ön helyében az enyém is ez lenne."
9. - Építs a nemesebb érzelmekre!
Ez jelenik meg akkor, amikor a család támogatását, a gyerekek előmenetelének biztosítását, a jótékonykodást, a saját csoport összetartását, egymás támogatását, a sporttal kapcsolatos, kitartással kapcsolatos eseményeket hozzák párhuzamba a szervezet tevékenységével.
"Két hónap alatt több barátot szerezhetsz, ha őszintén érdeklődsz mások iránt, mint két év alatt, ha arra törekszel, hogy mások érdeklődjenek irántad."
10. - Állítsd a másikat kihívás elé!
A verseny mindig ösztönöz és önbizalmat erősít. Ki ne szeretne túltenni a többieken! Odadobni a kesztyűt! Biztos módszer az önérzetes embereknél!"; "Dicsérj meg minden fejlődést, még a legkisebbet is.
"Elismerésed legyen szívélyes, s ne fukarkodj a dicsérettel!"- szólítanak fel a hatékony módszerre a siker könyvek írói.
11. - Szemléltesd az ötleteidet!
A leghatékonyabb meggyőző technika, mert az emberek nagy része vizuálisan gyorsabban felfogja az információt, a képek, a hang és a testbeszéd együttes használata több "érzékszervet" mozgat meg, és érzelmileg is hat.
12. - És még egyszer: Ne feledd, a kevés, néha több! Ne akarj gyorsan és erőszakosan sikert!
"Keményen a lélekben, szelíden a kivitelben!"
Nem egyszerű és szinte lehetetlen egyik-napról a másikra magunkévá tenni a fentieket. De ha apró lépésekben, napról-napra próbálkozunk, az emberi kapcsolatainkban, többek közt a kommunikációban is sikeresek leszünk. És ne feledjük, minden a hozzáállásunkon múlik...