A szemölcsök többnyire a meleg, nedves helyeken alakulnak ki, a fertőződést követően 16 hónap múlva, apró, vörös duzzanatok formájában. Férfiaknál jellegzetes előfordulási helyek a hímvessző, a makk, és a fityma alatti terület, míg nőknél a hüvely falán, méhnyakon fordulnak elő.
A HPV-nek számtalan változata létezik, bármelyik képes megtámadni a vulvát, a vaginát, a végbélnyílást, de még a méhnyakat is. A kevésbé veszedelmes szemölcsvírusok fertőzésének hatására jelennek meg a jóindulatú szemölcsök, a veszedelmesebb HPV-fertőzés hatására azonban rákos burjánzás indulhat be a külső és belső nemi szerveken, valamint az anuson is.
A vírusos szemölcsfertőzés két bőrfelület közvetlen érintkezésekor terjed, nem szükséges hozzá intim testi kapcsolat. Például, ha a férfi péniszén, herezacskóján, gátján vagy a végbélnyílásán van szemölcs, a fertőzéshez annyi is elég, ha a hímvesszőjével megcirógatja kedvesét. Az óvszer használata, pedig csekély védelmet nyújt a HPV ellen.
A férfiak és a nők egy részén nincsenek látható jelei a human papilloma vírusos jelenlétének, ezért mit sem tudnak fertőzöttségükről. A látható tünetek közé tartozik az élénk, piros vagy szürkés dudorok, illetve a bőr szokásos színénél sötétebb elszíneződések. Néha minden előzetes tünet nélkül hirtelen megjelennek a szemölcsök, és csak tükör előtt végzett önvizsgálat során lehet őket észrevenni a genitáliákon.
A HPV-fertőzés miatt a genitáliák rákszűrése szükséges, mert a rosszindulatú és kezeletlen szemölcsburjánzás következményei súlyosak.
A legszomorúbb az egészben, hogy nincs hatásos gyógymód a human papilloma vírusos fertőzése ellen, egyedül az immunrendszer tudja ellene felvenni a harcot. A betegségre teljes mértékben kielégítő terápia nincs. Legtöbbször a szemölcsöket valamilyen módszerrel eltávolítják, lézerrel, fagyasztással, műtéti eltávolítással, égetéssel, vagy savas kenőcsökkel. Eredményes lehet immunmodulátor alkalmazása, amely a sejtes immunválaszt befolyásolva növeli a szervezet saját védekezőképességét, ugyanakkor gátolja a vírusok szaporodását is.
Fentiek alapján nyilvánvaló, hogy igazán eredményes csak a vírusfertőzés megelőzése lehet. Szerencsére a közelmúltban Magyarországon is hozzáférhetővé vált a vírus elleni védőoltás, mely hatásos védelmet nyújt. Az oltás során nem fertőző, HPV-szerű részecskéket juttatunk a szervezetbe, ami kiváltja a szervezet immunválaszát.
A HPV fertőzés elleni védőoltást a szexuális élet kezdete előtt tizenévesekben alkalmazva gyakorlatilag 100%-os biztonsággal megelőzhető a HPV 16-os és 18-as típusával összefüggő méhszájrák kialakulása.
A védőoltás a már kialakult HPV fertőzés lefolyását azonban nem befolyásolja, nem gyógyítja. Bár az oltás ideális időpontja az első szexuális kapcsolat előtti életkor, felnőtt, szexuálisan aktív nők esetében is csökkenti a méhszájrák kialakulásának esélyét.
Figyeljünk magunkra, és kedvesünkre, vizsgáljuk meg magunkat, amikor felmerül a fertőzés lehetősége. Járjunk rákszűrésre rendszeresen!
Danita