Magyarország szerencsés helyen fekszik: bármerre indulunk, számtalan érdekes téli programra bukkanunk a határ másik oldalán. Télen igazi síparadicsommá válik Szlovákia északnyugati része, a Tátra környéke. A pályákat átlagosan 60–80 centiméteres hó fedi, és a hóágyúk is folyamatosan dolgoznak, ha kell. Idei újdonságként a legnagyobb öt síközpont – nyugati szomszédunk egyes régióihoz hasonlóan – közös síbérletet hozott létre. Persze Ausztria sípályái is számtalan változatos programot ígérnek, ráadásul egyes soproni hotelekben a vendégek számára reggelente transzfer áll rendelkezésre az ausztriai Stuhleckre, ahol a könnyűtől az egészen nehéz fokozatú sípályákig hódolhatnak szenvedélyüknek a téli sportok szerelmesei. Szlovéniában is sok a jó pálya, Románia pedig főleg a sítúrázás és a sífutás kedvelőinek tartogat páratlan élményeket. Horvátországban is van ok a téli szomszédolásra: a Plitvicei-tavak környékén lenyűgözők a megfagyott vízesések.
Hó és víz
A tátrai lesiklások mellett az itt telelők a freeride zónát is kipróbálhatják: skifox, snowscoot, snowbike, kitewing, siklóernyőzés is várja az adrenalinra vágyókat, a snowboardparkban pedig a jibbing hódolóinak építettek sok korlátot, ugratót és akadályt. Néhány központban a skijöringet is ki lehet próbálni, ami a síelésnek és a lovon ügetésnek a dinamikus összekapcsolása. Számtalan hétvégi program teszi még tartalmasabbá a pihenést. Alpesi síversenyek, nemzetközi kutyaszán-megmérettetés, farsangi síelés, havas divatbemutató vagy szánkóverseny egyaránt akad a kínálatban. A pályák pihenőhelyein pedig néhány hagyományos szlovák ételt is meg lehet kóstolni.
Szlovákia előnye, hogy kicsik a távolságok, így ugyanazon a napon síelhetünk a gyönyörű hegyi környezetben és fürdőzhetünk valamelyik meleg vizes fürdőben a szabad ég alatt vagy a közeli aquaparkban. Az Aquacity Poprad, az Aquapark Tatralandia vagy a Besenyőfalvi termálfürdő mindegyike egy-egy síparadicsom közelébe épült.
Északi szomszédunk nem csak sípályáival vonzza a turistákat. A csodás természeti környezet egyik leginkább lenyűgöző része a Csorba-tó, ahol nem csak lesikló- és futópályák vannak, hatalmas túrákat is tehetünk a környéken, emellett a hideg hónapokban a hosszú időre befagyott tó csodás természetes korcsolyapályaként is működik.
Sípályáról múzeumba
Ha a síelésben egészségesen elfáradtunk az alpesi pályákon Ausztriában, másfajta kikapcsolódás is vár minket. Nyugati szomszédunk minden tartománya tartogat kulturális kuriózumot. Tirolban a kő- és bronzkorból származó régészeti leletek, eredeti állapotukban újra felépített parasztházak vagy a császári időkből származó pompázatos műkincsgyűjtemények között időzhetünk, de a világ legnagyobb Rolls-Royce-gyűjteménye is itt található. Alsó-Ausztriában vidám programot ígér a Karikatúra Múzeum, St. Pölten utcáin a séta pedig felér egy időutazással. Felső-Ausztria a néprajztól a legújabb technológiákig és a jövő digitális komputervilágáig tartogat látnivalót.
Salzburg környéke külön világ: Mozart-hangulat és a kelta világ atmoszférája lengi be. Bad Ischl – az isler sütemény szülőhazája – főutcáján található az a cukrászda, ahol az eredeti islert árulják. A Salzburgtól délre fekvő Halleinben, a sípályák tövében található Európa legnagyobb sóbányája. Ahhoz, hogy a hegy gyomrába jussunk, kisvonatra kell felülni lovaglóülésben, és facsúszdákon lecsúszni – pont úgy, mint régen a bányászok tették. A télen-nyáron érdekes családi programot ígérő bányamúzeumban filmvetítés meséli el a fehér arany történetét, a járatokban pedig korabeli tárgyak, csille, bányászbábuk mutatják be a régi kitermelési módszert. Salzburgban sétálva pedig számos helyen árulnak forralt bort, puncsot és a „wurst” sem hiányozhat.
A közelben található Raurisban különösen látványos hótalpas túraösvény csábít kikapcsolódásra. Az útvonalat három óra alatt lehet megtenni. A 370 méternyi leküzdött szintkülönbség után pedig ízletes finomságok várnak a vendégekre. Ezt követően szánkóval lehet lejutni a völgybe, vagy ott tölteni az éjszakát a menedékház egyik szobájában.
A tél nemcsak az ünnepek előtt és alatt, hanem azt követően is gyönyörű az osztrák főváros utcáin. Európa legnagyobb egybefüggő múzeumarénája, a bécsi Múzeum Negyed pedig az állandó tárlatokon túl mindig előrukkol valami különlegességgel, mint amilyen legutóbb a Frida Kahlo retrospektív kiállítás volt.
Déli tél
A legismertebb román síparadicsomokban nagyszerű adottságú, de – néhány kivételtől, mint Brassó-Pojána, Predeal, Sinaia eltekintve – a nyugat-európai átlagnál kevésbé kiépített sípályákat találunk. Budapesttől 640 kilométerre a Hargitán a szezon decembertől áprilisig, a Madarasi-Hargitán egészen májusig tart. 1500–1780 méter magasan, 4,5 kilométernyi zöld, kék, piros és fekete pálya között válogathatunk, igaz, ebből csak 2,5 kilométer van felvonózva. Az erdélyi hegyekben túrázásra, hegymászásra és barlangászatra is van lehetőség. A Kis-Békás-szorosban kialakított kalandparkban például valódi sziklákon mennek a kötélpályák. A tökéletes biztonságot kifogástalan minőségű hegymászó-felszerelés és tapasztalt sziklamászók szavatolják. Az egyéni erőnléttől és kitartástól függően két-három órás program mellett hótalpon, kutyaszánon, jégfalon megtett kalandtúrára is benevezhetnek az aktív kikapcsolódást keresők.
Fotó: Förster Tamás, flickr, picasaweb, wikimedia
Osztrák eszkimók
Ausztriában van, ahol igluszemináriumot kínálnak a telelőknek, akik szakértő felügyelet mellett eredeti eszkimó hagyományok szerint építhetnek jégkunyhókat. A Mountain Wolf Farmon, Aigen-Schläglben pedig ki lehet próbálni a kutyaszánt, vagy takarókba csavarva lovas szánról megcsodálni a téli táj szépségét.