Nem csak télen látni sok ember ajkán apró, fájdalmas hólyagocskákat. Sokszor az is elég, ha valaki más poharából iszik, elrontja a gyomrát, vagy túl sokáig napozott, s máris ég, viszket a száj, megjelennek az apró hólyagocskák, amelyek nagyon meg tudják keseríteni a szabadságot.
A herpesz vírus egyike a legelterjedtebbeknek. Az emberek nyolcvan százaléka élete során megfertőződik vele, legtöbbször már iskoláskorban. Ennek ellenére a felnőttek csak körülbelül húsz százalékánál alakul ki a betegség, és egyelőre nincs magyarázat arra, hogy egyes vírushordozók miért betegednek meg, mások pedig miért nem. Ennek ellenére a felnőttek csak körülbelül húsz százalékánál alakul ki herpesz. Aki egyszer megfertőződik a vírussal, az egész életén át hordozza. A betegség változó időközönként újul ki, s az aktív szakaszokban áll fenn a továbbfertőzés veszélye.
A vírusfertőzés leggyakoribb formája az ajak herpesz, valamint a száj és az orr körül megjelenő, de előfordulhat a szem és az ujj herpeszes elfertőződése is.
A nemi szerveken kialakulhat a genitális herpesz, melyet szintén a herpes simplex vírus okoz. Ez persze nem azt jelenti, hogy az esetleges ajak herpesz szükségszerűen vezet genitális herpesz kialakulásához, hiszen a vírus csak közvetlen érintkezés útján terjed. Így megfelelő higiéniás óvintézkedések segítségével elkerülhető a nemi szerveken kialakuló herpesz, a fertőzöttek számára különösen kerülendő az orális szex, hisz így megfertőzheti partnere nemi szervét is.
Az első fertőzés általában észrevétlenül zajlik le. Tüneteit másnak tulajdonítják, és a fertőzés sok esetben nem is jelentkeznek újra, azonban egyre több embernél maradnak az ajkakon, a száj nyálkahártyáján és a külső nemi szerveken "szunnyadó" vírusok, amelyek bizonyos ingerek hatására aktivizálódhatnak. Ilyen inger lehet a túl sok napsugárzás, a fizikai vagy lelki stressz, a menstruáció, a hideghatás vagy éppen a lázas állapot.
A hólyagocskák nagy számban, szorosan egymás mellett fejlődnek ki, és így egy nagyobb hólyaggá folynak össze, eközben a bennük található, eredetileg tiszta folyadék megzavarosodik, a végén pedig beszáradnak és barnás színű pörkök keletkeznek.
A hólyagocskák tájéka általában igen érzékeny, hiszen sokszor a száj nyálkahártyáján és a nemi szervek eleve érzékeny területein helyezkednek el, így nagyon fájdalmas is lehet a megjelenésük, egyes esetekben pedig hőemelkedés, elesettségérzés kíséri a herpesz kialakulását.
Hogyan védekezhetünk?
Elsősorban úgy, hogy erősítjük immunrendszerünket. Nyáron ez nem nehéz, hiszen vitaminból és ásványi anyagokból gazdag ilyenkor a kínálat, csak élni kell a lehetőséggel. A mozgásra is több a lehetőség. A herpesz hólyagocskák kezelésére a kémiai úton előállított gyógyszerek mellett különféle természetes gyógyhatású anyagok is használhatók. Aki hajlamos a herpeszre, tartson otthon ilyen szereket, hiszen a kezelés annál hatékonyabb, és a betegség lefolyása annál kevésbé kellemetlen, minél előbb alkalmazzák a megfelelő szert.
Ajak herpesz, sömör
Bizsergés, viszketés, zsibbadás vagy feszítő érzés: ezek a herpesz kitörésének első jelei. Néhány óra múlva apró, áttetsző folyadékkal telt hólyagocskák keletkeznek az ajkakon. Ez tartalmazza a villámgyorsan szaporodó és rövid időn belül ezrével jelen lévő vírusokat. Az ajak herpesz ebben a stádiumban igen fertőző. A kellemetlen ajak herpesz vagy a szájsarok kellemetlen gyulladása 4-5 napig is eltarthat. Rosszabb esetben hosszú ideg tartó seb képződik.
A tünetek enyhítésének - kezdve a fogkrémtől a jégkockákon keresztül a vírusellenes krémek vagy kenőcsök alkalmazásáig - számtalan módja van. Az ún. házi gyógymódok segítségével általában a hólyagocskák kiszáradását lehet elérni.