A Tetra Pak megbízásából a Sonda-Ipsos ezer ember megkérdezésével végzett felmérést arról, mennyire ismeri a lakosság az italos kartondobozokon is látható FSC-emblémát és annak jelentését. Az eredmény lehangoló. A kutatásban résztvevőknek csak 18%-a tudta, hogy a védjegy azt jelöli, hogy a fa vagy papír termék felelős erdőgazdaságból és egyéb, ellenőrzött forrásokból származó alapanyagból készült, pedig az embléma nemcsak bútorokon, nyomtatványokon, könyveken és egyéb papíripari termékeken látható, de a tejes és a gyümölcsleves dobozokon is. 2015-ben összesen 152 millió, FSC-logóval ellátott Tetra Pak italos kartondoboz került a boltokba, ennek ellenére a válaszadók 75%-a nyilatkozott úgy, hogy még nem találkozott ezzel az emblémával.
A környezetvédelem népszerűsítése érdekében fogott össze a Tetra Pak és a Lidl Magyarország, a www.Lidl.hu/DontsunkFelelosen weboldalon egy kampánnyal vezetve be a Pilos tejeken is az FSC védjegyet. A közös akcióban részletesen bemutatják a védjegy jelentését és arra hívják fel a figyelmet, hogy kis odafigyeléssel mindennapi döntéseinkkel is sokat tehetünk a környezetért.
- Ma már minden magyar gyártó, aki Tetra Pak dobozokba tölti a termékeit, feltünteti az FSC jelzést márkáinak csomagolásán, így Magyarországon az elmúlt egy év alatt összesen 152 millió FSC-logóval ellátott italos kartondoboz került forgalomba. Azzal, hogy mostantól a Lidl sajátmárkás termékein is megjelenik az embléma, még szélesebb körben válhat ismertté a felelős erdőgazdálkodás védjegye – mondta Posztós Zsuzsanna, a Tetra Pak Hungária Zrt. marketing vezetője.
- Vállalatunk működésének minden területén figyelembe vesszük a környezetvédelmi szempontokat. A mostani akcióba is bevonjuk vásárlóinkat, hiszen a Tetra Pakkal együttműködve arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az FSC-emblémát viselő termékek választásával mindannyian támogathatjuk a felelős erdőgazdálkodást – mondta Tőzsér Judit, a Lidl Magyarország PR vezetője.

De mit is jelent pontosan a felelős erdőgazdálkodás?
Az FSC tanúsítvány azt igazolja, hogy a papír alapanyagául szolgáló fa kitermelésével az erdészetek nem veszélyeztetik az erdők fenntarthatóságát, az erdő élőlényeinek lakhelyét, hanem úgy gazdálkodnak ezzel az erőforrással, hogy az biztosan és folyamatosan megújulhasson. A tanúsított erdőkben folyó fakitermelés minimálisra csökkenti az erdő növényeire, állataira és egyéb élőlényeire gyakorolt hatást, a helyi közösségek részesednek a gazdálkodás hosszú távú előnyeiből, az erdőgazdaságot pedig úgy tervezik és irányítják, hogy nyereséges legyen, de a megtermelt profit ne veszélyeztesse az erdő regenerációját.