Erdő cikkek

Hamarosan indul a medvehagyma szezon
Néhány éve robbant be igazán a köztudatba ez a különleges gyógyhatású növény. Nemsokára szedni is lehet, azonban nem árt tudnod néhány alapvető dolgot. Hol lehet szedni? Mennyit? Mire ügyelj a gyűjtésnél? Miért is ajánlatos fogyasztani? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, és mutatunk egy receptet is.

Túl értékes ahhoz, hogy elveszítsük!
Biodiverzitás – ez a FAO, vagyis az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet idei, erdővédelmi akciójának mottója. Az ENSZ Közgyűlés döntése alapján 2013-tól minden év március 21-e az Erdők Nemzetközi Napja.

Ettől még a medve is erőre kap
A szokottnál korábban előbukkantak a medvehagyma levelei az erdő aljnövényzetéből a gyenge télnek köszönhetően. ami visszavonhatatlanul azt jelenti, hogy megérkezett hozzánk a tavasz. Ennek a fokhagymaillatú vitaminbombának a gyógyító hatása már régóta köztudott, leveleit nyersen, illetve ételek összetevőjeként is fogyasztják. Habár a dél-dunántúli régióban sűrűn megtalálható a növény, nem árt tudni néhány hasznos információt a gyűjtéséről.

Készítsünk kulcsrakész méhecskehotelt
Itt az idő, rakjuk ki a méhecskehotelket! Hogy ez pontosan mit jelent, vagy mit kell tennünk a rendkívül fontos beporzó rovarok védelméért, arra mind fény derül a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívásából, amit a honlapjukon olvashatsz.

Fakanállal Széchenyi nyomában
Új gasztronómiai kalandokról szóló könyv jelent meg karácsonyra a hazai
szakácskönyvpiacon. Segal Viktor és Vida József a magyarországi rengetegekben írt szakácskönyve, a Sercegés és erdőzúgás, Széchenyi Zsigmond nyomában járva fedezi fel a hazai természetet, a pompás vadászterületeket, az erdei ételeket és alapanyagokat.

Tatár, kecske vagy rezgő – mondd, te mit választanál?
Ismét három gyönyörű fa közül választhatunk. Az azevfaja.hu oldalon mindenki szavazhat a lelkének-kedvének legjobban tetszőre. Az Országos Erdészeti Egyesület célja, hogy jobban megismerjük őshonos fáinkat, kincseinket. Tavaly például a sajmeggy volt a nyertes.

Kell az önvédelem a férfiaknak is
Az önvédelmi technikák elsajátítására nemcsak a nőknek van szükségük, hanem a férfiaknak is, különösen azoknak, akik több műszakban dolgoznak, esetleg olyan sportágat választanak maguknak, amilyent egyedül űznek a természetben. Ilyen a terepfutás is, amely egy nemrégiben történt, élsportolót ért támadás következtében került ismét a figyelem középpontjába.

Becsengetnek? Ilyenkor? Igeeeen!
Amikor véget ér a tanév a hagyományos iskolákban, akkor kezdődik meg csak igazán az erdőkben. Az erdészeti erdei iskolák hálózata majd harminc intézményt számlál, ezekben olyan élmények várják a gyerekeket, amelyekre tantermi körülmények között soha nem tehetnének szert.

Ne dőlj be a tévhiteknek!
Kirándulunk az erdőben, piknikezünk a parkban, játszunk a gyerekekkel a játszótéren. Ám a melegnek és a napsütésnek nemcsak mi örülünk. A természetben, fák, bokrok között, de még a házak udvarán a fűben is előjöttek már a kullancsok, és csak arra várnak, hogy egy óvatlan pillanatban kedvencünk bundájára, a ruhánkra vagy a fedetlen testrészeinkre felmászva a bőrünkbe fúrják magukat.

4 tipp egy tuti téli túrához
Látványosan csökken a kirándulók száma télen Magyarországon, pedig a túrázás minden évszakban lenyűgöző élmény, hiszen a természet mindig egy másik arcát mutatja. A legtöbb természetjárót a hideg időjárás tartja vissza a hosszabb-rövidebb kirándulásoktól annak ellenére, hogy néhány egyszerű, az öltözetre vonatkozó trükkel télen is bárki kiválóan érezheti magát a természetben.
Magyar felfedezések a világ legnagyobb szárazföldi élőlényeiről
Nagy László és kutatótársai a hazai erdőkben is gyakori tuskógombák genetikáját vizsgálták, hogy kiderítsék, milyen evolúciós örökség rejlik rendkívüli erdőkárosító képességeik mögött. A szegedi és soproni kutatóknak a Nature Ecology & Evolutionben most megjelent eredményei hosszabb távon hasznot hozhatnak a növénykárosító gombák genomevolúciójának feltárásában, de az erdészeti védekezést és a komplex soksejtűség eredetének megértését is segíthetik.
Kaposvárra beköltöztek a környező erdők
A nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit az Erdők Háza Látogatóközpont, a SEFAG Zrt. legújabb ismeretterjesztő attrakciója. A kaposvári belvárosban kialakított interaktív kiállítás és játszóház célja, hogy lépésről lépésre bevezesse az érdeklődőket az erdők és az erdészek titkaiba.
Sétálhatunk már a lombok között is
Lombkoronaszinti kalandsétányt adtak át a Kaposvár melletti Deseda-tónál. A somogyi állami erdőket gondozó SEFAG parkerdője Kalanderdő néven kínál természetközeli élményeket a látogatóknak. Ezek tárháza bővült most egy újabb elemmel.
Te is gazdálkodhatsz felelősen az erdővel
A magyar lakosság 18%-a tudja, mit jelöl az egyik legfontosabb, fa és papír alapú termékeken szereplő környezetvédelmi tanúsítás, az FSC® (Forest Stewardship Council®, magyarul Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa) emblémája, 75% azonban úgy gondolja, hogy még nem találkozott a mindennapi fogyasztási cikkeken is szereplő védjeggyel – derül ki a Tetra Pak környezetvédelmi világnap alkalmából készített lakossági felméréséből. A Tetra Pak és a Lidl közösen hívja fel a figyelmet arra, hogy a védjeggyel ellátott termékek választásával, kis odafigyeléssel is sokat tehetünk a környezetünkért.
Veszélyben vannak öreg erdeink
Aggasztó adatokat közöl a hazai idős erdők állapotáról és azok természetvédelmi helyzetéről a WWF Magyarország legutóbbi statisztikai jelentése. A 120 évnél idősebb erdők harmada nem áll természetvédelmi oltalom alatt.
Férjek gombalevese Alsóörsről
Itt a csodás, ezer színben pompázó ősz, és vele együtt a még csodásabb gombaszezon! Avatott szem pillanatok alatt megtalálja a remek darabokat az avar között is. A baráti kiránduláson a férjek láttak neki a gyűjtésnek, és ők vállalták a levest is. Isteni volt, próbáld ki Te is! DE!!!! Csak akkor gyűjts gombát, ha biztosan ismered is! Soha ne szedd le azt a példányt, amit még nem láttál! Egyrészt mert veszélyes lehet az ehetőre is, ha véletlenül egy darabka bennmarad a jók közt. Másrészt felesleges a természetet károsítani azzal, hogy szép színes, de hasznavehetetlen gombákkal teli kosarat vonszolsz magaddal. Még egy fontos dolog! Ha nem ismered a gombák világát, mindenképp vizsgáltasd meg szakértővel!
Most mindenkit bevisznek az erdőbe
Országszerte több, mint 150 programot kínálnak az érdeklődőknek a ma kezdődött Erdők Hete alkalmából. Az Országos Erdészeti Egyesület által kezdeményezett rendezvénysorozat célja, hogy a magyar erdőket, a fenntartható erdőgazdálkodást az erdészek értő módon mutassák be a nagyközönség számára.
Egy farkas állandó lakó lett Zemplénben
Telkibánya, Gönc és Háromhuta térségében több alkalommal látták azt a farkast, amelynek állandósult jelenléte még a szarvasok bőgési szokásait is befolyásolta. A muflonok nagyobb nyájakba szerveződnek.
A hódok miatt panaszkodnak
Az élőhelyeiket most visszahódító hódokra panaszkodnak az erdőgazdaságok. A környezetvédők szerint azonban alig pár száz hód él az egész országban, és elejét kellene venni a tévhitek elterjedésének és az indokolatlan rémhírek megjelenésének.
Kíváncsi arra, hogy mit rejt az erdő mélye? Meghívjuk!
2011. március 12-én Labirintus - Fedezzük fel az erdő titkait egy játékos útvesztőben!- címmel interaktív időszaki kiállítás nyílik a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban!
Nagy családi kirándulást szervez a Gemenc
Családi kirándulás keretében ismerkedhetnek meg a gemenci erdő kikeletet váró különleges világával mindazok, akik 2011. március 14-én részt vesznek a „Tavaszváró Gemenc" című egész napos ökoturisztikai rendezvényen.