− Amikor szerelmesek vagyunk, megemelkedik bennünk az oxitocin, a dopamin, és a különféle endorfinok mennyisége is. A szexuális együttlétkor felszabaduló, nagy mennyiségű oxitocin felelős az orgazmusért. Az endorfinok rendkívül jó testi és lelki fájdalomcsillapítók, emellett a szerelem kábulatában, mámorában van szerepük. A dopamin anyagcseretermékei, az adrenalin és a noradrenalin hatására csökken az alvásigényünk, illetve minden akadály leküzdésére képesnek érezzük magunkat – magyarázza Dr. Farkas Kitti. A szakember rávilágítva a lényegre: a szerelem szó szerint egy sok-sok komponensből álló koktél.
– A szerelmes időszakban felszedett plusz kilókat azonban nem ezek a vegyületek okozzák, hanem a párkapcsolatban megváltozott életmódbeli szokások. -
Először is, nagyon gyakori, hogy a szerelmes időszakban megszaporítjuk a kiadós, „romantikus“ vacsorák, vagy az összebújós, nassolós filmnézések számát. Inzulinháztartásunk természetes ingadozását követve viszont a vacsora nem szerencsés, ha bőséges és szénhidrátban gazdag. Ellenben, az ebédnek, mint legfontosabb fogásnak, tartalmaznia kell szénhidrátot. Egy-egy kezdeti randi során persze beleférhet egy kis esti tudatos kilengés, de egy romantikus ebéd – napközben, a munkahelyünk közelében, vagy hétvégén, közös főzőcskézés után – épp olyan hangulatos tud lenni, mint a vacsora.
Az is természetes, sőt egy ideig érthető, hogy a jól bejáratott edzésprogramunkat randikra és új szerelmünkkel való időtöltésre váltjuk. Igyekezzünk ugyanakkor ne véglegesen változtatni: találjunk ki közös edzésformákat, amiket a párunkkal együtt végezhetünk!
− A közös kocogás, edzőtermi gyakorlatok még inkább összekovácsolnak, hisz együtt, egymást motiválva és bátorítva éljük át mind a nehézségeket, mind a kisebb-nagyobb mérföldköveink megugrásának örömét – magyarázza Dr. Farkas Kitti.
Az orvos egy harmadik, fontos okot is kiemel a hízás kiváltójaként: az alváshiányt. Szerelmes időszakaink elején gyakori, hogy kevesebbet alszunk, ami sajnos szintén a zsírlerakódásnak kedvez.
− A megfelelő zsíranyagcseréhez szükséges hormonok és a glükóz-anyagcsere egyes folyamatai ugyanis szorosan kapcsolódnak az alvás-ébrenléti fázisainkhoz. Igyekezzünk tartani a napi 7-8 óra alvást, hétvégen pedig, ha tehetjük, akár egy ennél is hosszabb, kiadós szunyókálást is engedjünk meg magunknak – tanácsolja Dr. Farkas Kitti.
A szerelem tehát önmagában nem hizlal. Élvezzük nyugodtan ezt a boldog változást az életünkben, csak figyeljünk rá, hogy ami nem egészséges, az átmeneti maradjon, és minél előbb hangoljuk össze a fontos új személyt a szintén fontos egészség- és alakőrző szokásainkkal.
Biztosan van kedvenc éttermed, kávézód, borbárod. Add le szavazatodat bármelyikre február végéig, segítsd a szívedhez közel álló vendéglátóhelyeket, hogy megnyerhesse a Best of Budapest & Hungary díjat. Márciusban derül ki, melyeket tart a nagyközönség és a szakma 2019 legjobbjainak. Közben kellemes órákat tölthetsz a kedveseddel! Mindenkinek megéri!