Már a kezelés elején fontos kizárni mindenféle olyan organikus elváltozást, ami súlyosbíthatja az allergiás tüneteket. Például légúti allergia esetén ne legyen a betegnek orrsövényferdülése, ami eleve rontja az orr légzését. Az allergiás betegségek sűrűn párosulnak az orrnyálkahártya idült, gyulladásos duzzanatával, de ez lézeres kezeléssel csökkenthető, elmulasztható. „Allergia esetén hiposzenzibilizálást is tudunk alkalmazni, ami azt jelenti, hogy nyelv alatti cseppekkel a beteg szervezetet hozzászoktatjuk ahhoz az allergénhez, amivel szemben túlérzékennyé vált. A hiposzenzibilitás révén kialakul egy védettség, így az allergiás tünetek csökkennek. E módszer bevethető házi por vagy »lakáson belüli allergiák« esetén is, ilyenkor viszont egész évben alkalmazzuk a kezelést” - teszi hozzá a szakember.
Nagyon sokféle allergiafajta van, most kettőt veszünk górcső alá: a szénanáthát és a poratka elleni allergiát. Bár előbbiről nagyon sokat lehet tudni, utóbbiról jóval kevesbbet. Most olyan tippek következnek, amelyekkel elkerülhetjük, vagy enyhíthetjük az allergiás reakciókat.
Mit tehetünk pollenallergia, szénanátha ellen?
Manapság nincs olyan ember, aki közelebbről vagy távolabbról ne ismerkedett volna meg a szénanáthával, ami többnyire kora tavasztól késő őszig keseríti meg a betegek életét. Az allergének és a tünetek legtöbbször ismeretesek, de a megfelelő megoldás nem mindig.
● A lakás összes szobáját csak késő este vagy hajnalban szellőztessük, de akkor alaposan.
● Már kora tavasszal szereltessünk az autónkba speciális pollenszűrőt, amit évente vagy 15 ezer kilométerenként kell cserélni.
● Az átlagosnál gyakrabban mossunk kezet, arcot és hajat.
Mit tehetünk poratka ellen?
A poratkák sajnos szinte az összes háztartásban fellelhetők. Ezek az alattomos élőlények megannyi panasz okozói, mégis méltatlanul keveset beszélünk róluk! Kedvenc búvóhelyeik közé tartoznak a szőnyegek, ágyneműk, plüssállatok, függönyök és kárpitok.
● Rendszeres takarítással, mosással és porszívózással némileg védekezhetünk ellenük, de utóbbi csak akkor használ valamit, ha a porszívónk rendelkezik úgynevezett HEPA szűrővel.
● Az ágyneműt lehetőség szerint hetente mossuk, méghozzá minél magasabb hőmérsékleten (minimum 60 fokon).