Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Tudsz róla, hogy Te is Potemkin-kóros vagy?

Mint ismeretes Potemkin a XVIII. században élő, orosz katonai vezető volt, Katalin cárnő bizalmasa, miniszter. Nevéhez fűződik - bár történelmi dokumentumok ezt nem támasztják alá - a Potemkin-falvak legendája, amely szerint 1787-ben a Cárnő krími látogatásakor, mint a terület vezetője egész falvakat építetett, bizonyítandó a virágzó gazdasági életet.

A távolról tetszetős kép valójában díszlet volt csupán: a házak falait hátulról gerendákkal tartották, s a lakosság is csupán kivezényelt, más falvakból toborzott integető vendégmunkás volt. Bár akkor még nem így hívták őket.-

A Potemkin-kórt arról lehet felismerni, hogy felismerhetetlen.

Megyünk az utcán, ülünk a moziban, udvarolunk a feleségünknek, hallgatjuk a választási ígéreteket, s fel se merül bennünk, csupa-csupa Potemkin-kóros embert látunk, hallunk, szagolunk. S ami a legfélelmetesebb, fel sem merül bennünk a gyanú: esetleg mi magunk is ebben az (álom)cipőben járunk. Kicsit hasonló ez ahhoz, mint amikor álmunkban csupa-csupa hortyogó, szuszogó, esetleg alvajáró embert látunk. Ahhoz ugyanis fel kéne ébredni, hogy lássuk, ami eddig történt az volt az álom. S mi magunk is aludtunk.

A Potemkin-kórt általában gyerekkorában kapja el az ember. Akkor, amikor megtanulja, hogy ha vigyorog a felnőttek gügyögéseire, akkor kap édességet. Ha megtanulja, hogy ha nem üvölt torkaszakadtából, nem kakál a tiszta pelenkába, ha nem veri le az asztalról a csörömpölő izéket, akkor több elfogadásban részesül. Mauglit leszámítva - akit jó sorsa állati felügyelettel ajándékozott meg még idejében -, mi emberek kikerülhetetlenül Potemkin-kórral fertőződtünk.

Onnantól, hogy megtanulunk viselkedni, s ezen belül elrejteni érzéseinket, vágyainkat, sőt akár annak ellenkezőjét mutatni, már megtörtént a kór(szak)váltás. Addig azok voltunk, akik. Innentől azokká leszünk, amiket, akiket elvárnak tőlünk. A mama, a papa, a nagyi, az óvó néni, Zsuzsika a vörös hajú, szeplős, szomszéd kislány, Béla, aki erősebb, Tibor bácsi, apu főnöke stb.

Nem a szerepekkel van a baj. Hanem az azonosulással.

A Potemkin-kór attól veszélyes, hogy szinte észrevétlen, s mint a vándor ruháját a por, betemet bennünket. Eltemet bennünket.

Ez a népbetegség két szempontból is életveszélyes. Egyfelől azért, mert a tömérdek megfelelni akarás, szerepjátszás során azt hihetjük, gondolhatjuk, akkor vagyunk sikeresek, ha megfelelünk ezeknek az elvárásoknak, azt hihetjük, mi ezen szerepek összességei vagyunk. S másfelől azért, mert szinte automatikusan azt hisszük, gondoljuk, hogy azok vagyunk, akinek, aminek bennünket tartanak - főként közeli hozzátartozóink. A Potemkin-kór tehát kívül-belül támad. S mondani sem kell, tömegesen szedi áldozatait.

Díszletek közt, színről színre éljük le életünket, s kivételes az a pillanat, amikor valódi énünk meg tud nyilvánulni. A sírás, a nevetés, az álom, az ösztönös mozdulatok, megérzéseink, a szerelem és a szeretet varázsa, a boldogság villámfénye, a szeretkezés tengerhullámzása, a halál pillanata. Ilyenkor kitisztul felettünk az ég, földre száll a köd, s fájón vagy ujjongva, de megmutatja magát az, akik, amik valójában vagyunk. Lehetnénk. Félresikerült kapcsolataink, megvalósulatlan vágyaink, egyszervolt egészségünk mind a Potemkin-kór következményei. Téves önképből, hamis szerepekből kiindulva hogyan is tudnánk magunk számára hitelesen cselekedni, élni.

Nehezen. Ennél sokkal könnyebb feltenni a kérdést: ki vagyok én.

Valóban apuci pici gyereke, aki még mindig apukákat keres magának - s persze nem talál, mert olyan nincs, de ha van is, nem kell, mert veszélyezteti apu emlékét, személyét, akit amúgy gyűlölök lelkem mélyén (bár nem tudom), mert fogságban tart évtizedek óta. Az vagyok, akit az óvodában rajtakaptak, hogy simogatom magam, és megszégyenültem, mert ilyet nem illik. S azóta is félek az örömtől, mert azért büntetés jár. Az vagyok, akit anyám szemében látok, amikor a tejét adja.

Feladat vagyok. Nem öröm. Valóban ez(ek) lennék? S mindaz, ami belőlük következik: a szorongó, bűntudatos, önbizalomhiányos boldogtalanság? Aki mindezt agresszióval vagy meghunyászkodással, díszletekkel takarom el. Kompenzálom. S adom tovább öntudatlanul gyereke(i)m felé.

Álljunk hát meg egy pillanatra! A Potemkin-kór gyógyítható. Öngyógyítható.

Csak annyit kell belátni, hogy a szerepeim nem én vagyok. Hogy naponta, percenként feltegyük magunknak a kérdést: ki vagyok én?

Amikor indulatos vagyok vagy csüggedt.  Amikor megszólítanak és amikor megszólítok valakit, megfigyelni, kinek szólnak, ki beszél? Szerepekre szükség van. Amire nincs szükség, hogy beléjük ragadjunk.

A szerepek jönnek-mennek, akár a gondolatok, a vágyak. De mögöttük van valami állandó. S ha egyszer majd kész a leltár, életünk megtelik hiteles mondatokkal, mozdulatokkal, órákkal, napokkal.

S könnyebben vesszük észre a másikon is a jelmezt. S mögötte a valódi, rejtőzködő embert. S ha észre vesszük, meg is tudjuk szólítani. Akár csak önmagunkat. Nincs ennél nagyobb ajándék, amivel meglephetjük szeretteinket.

R.G.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.