Igaz, a kutatások szerint
a vénás betegségek kifejlődésében komoly szerepet játszik a genetikai hajlam, ám - többek között - a nem megfelelő cipők viselése is hozzájárul a kialakulásukhoz. S ha be is tartjuk az orvosi utasításokat, és rendszeresen ápoljuk lábszárunkat, a boltok polcairól rendre a kecses, gyönyörű, ám lábgyilkoló cipőket vesszük le, és vesszük meg. Így aztán egy idő után már nemcsak a lábszár lesz beteg, hanem a lábfej is. Igaz, a tünetek jelentkezésének sorrendje egyénenként és koronként változó.
Sokan úgy vélik, hogy a láb szarusodása, a bőrkeményedés természetes folyamat, és a felnőttkor velejárója, így éppen ezért a folyamat lassításán, az ápoláson kívül nincs is vele semmi dolguk. Ez az illúzió egészen addig tarható is, amíg nem kezd el fájni a járás. És megint a "rossz" cipő vásárlásánál kezdődtek a bajok...
Mert rossz egy cipő,
ha benne a láb nem tud három ponton támaszkodni, mert ekkor a lábboltozat lassan süllyedésnek indul, a cipő elkezd nyomni, és vérkeringési zavar alakul ki. A hajszálerek nem látják el úgy vérrel a szöveteket, mint kellene, és ez vezet az elszarusodási folyamathoz.
Ha ezt a megváltozott harántboltozatot nem kezeljük betéttel, akkor továbbromlik a helyzet, és még jobban fog dörzsölni a cipő is. Ennek következtében csonthártyagyulladás is keletkezhet, s a gyulladás elcsontosodáshoz vezethet. És kialakul a bütyök. Márpedig ahhoz, hogy így nyáron, a nap kezdetén belebújhassunk egy gyönyörű utcai papucsba - amibe természetesen nem lehet betétet tenni -, a láb nem lehet bütykös.
A lábbeli szépségén túltehát érdemes figyelni - és áldozni - a kényelmességére is. Az otthoni papucsok megválasztásakor mindenképpen az utóbbi legyen a fő szempont, hiszen nem kevés az az idő, amit a lakás falai között töltünk, legalább ekkor ne gyötörje semmi a lábunkat.
Divat vagy kényelem, szépség vagy egészség, mi döntjük el! S ha jól döntünk, nem kell közöttük választanunk, mert mindezek jól megférnek egymással. Az otthoni papucsok megválasztásakor a kényelem legyen a fő szempont, hiszen nem kevés időt töltünk a lakás falai között, legalább ekkor ne gyötörje semmi a lábunkat
Szép láb, szép cipő. Ám a szép cipő, ha nem megfelelő építésű, idővel meg is foszthatja a lábat szépségétől. Az egészséges és szép láb a női vonzerő egyik fontos eleme, ezért óvni kell minden veszélytől. Többek között a vénás megbetegedésektől, amelyek minden huszadik nőt érintenek
Jó tudniA lábak legnagyobb ellensége az ülés és az állás. Akiknek visszértágulatuk van, azok számára az egyik leghatásosabb gyógymód a mindennapos testmozgás. A biciklizés, a tenisz, a tollaslabda, a tánc, mind igen hasznosak, mert alaposan megdolgoztatják a lábakat. A kocogást azonban kerüljük! Az úszás különösen jó, mert az egész testet karbantartja, a hideg hatására pedig frissebb lesz a vérkeringés, a felületi vénák kiürülnek, összehúzódnak. A visszértágulatokra éppen ezért nagyon jó a délutáni vagy az esti hideg lábfürdő. Időtartama egyénenként változó, de legalább egy-két percig tartson.
FontosMunka közben lehetőleg ne tegye keresztbe a lábát, mert az elszorítja az ereket, és megnehezíti a véráramlást. Ha mindenképpen egy helyben kell maradnia, próbálja mozgatni a lábát! Körözzön a lábfejével, előbb az óramutatóval megegyező, majd azzal ellentétes irányba! Ha túlsúlyos, próbáljon megszabadulni felesleges kilóitól!