A nők körében hazánkban az emlő- és a tüdőtumor után ez a leggyakoribb daganatos megbetegedés, és a halálozási ráta tízszer magasabb a fejlettebb európai országokhoz képest. Pedig a méhnyakrák megelőzhető: egyrészt védőoltással, másrészt az időben felismert HPV-fertőzés esetén alkalmazható vényköteles immunerősítő tabletta, és szükség esetén műtéti terápia útján.
A nemi kontaktus útján terjedő humán papillomavírust nagyon sok ember hordozza magában, Magyarországon is évente 40-50.000 új vírusfertőzést diagnosztizálnak.
A méhnyakrák kialakulása szempontjából vannak "alacsony és magas rizikójú" HPV-altípusok. A magas rizikójú típusok folyamatos, tartós jelenléte vezethet a sejtek rákos elfajulásához.
A modern molekuláris biológiai kutatások és fejlesztések mára lehetővé tették, hogy a HPV típusát pontosan meghatározhassuk. Ez az új labordiagnosztikai módszer a HPV-teszt, mely a közelmúltban nemzetközi innovációs díjat nyert el magyar találmányként. A HPV-teszt által nyújtott információ segíti az orvost és a beteget a terápiás döntésben és a fertőzés nyomon követésében
A kezelés fontos részét képezi az immunrendszer stimulálása. Ilyen esetben javasolt egy receptköteles, klinikai tanulmányokkal alátámasztott immunrendszert erősítő tabletta szedése, amely a vírus által legyengített védekezési mechanizmusokat állítja helyre, és segíti legyőzni az infekciót. Három hónapos kúra esetén szignifikánsan nő a gyógyulási hajlam, és akár a műtét is elkerülhetővé válik.A most megnyíló HPV-centrumok célja a méhnyakrák megelőzését szolgáló elsődleges és másodlagos prevenciós eljárások alkalmazása, ezáltal csökkentve a méhnyakrákos megbetegedések gyakoriságát. A centrumokat felkereső nők olyan komplex ellátásban részesülnek, amely magában foglalja a nőgyógyászati vizsgálatot, a méhnyak szűrést, a HPV-vizsgálatot, a beteg felvilágosítását és szükség esetén a terápiás javaslat megbeszélését.
Debrecenben és Egerben is megkezdi működését - alig három héttel az ország első, budapesti központjának megnyitását követően - a méhnyakrák kezelését és megelőzését segítő HPV-centrum.
Info: www.hpvteszt.hu
HPV-Centrumok:
BUDAPEST
Semmelweis Egyetem II.sz. Nőgyógyászati Klinikája. Bejelentkezés: 06 1 459 1500/3360-as telefonszámon, hétköznapokon 8.00 -15.00 óráig.
DEBRECEN
Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika. Bejelentkezés: 06 52 411 600/55800-as telefonszámon.
EGER
Markhot Ferenc Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya.
Bejelentkezés: 06 36 411-444/2204-es telefonszámon, hétköznapokon 12.00 és 15.00 óra között.