1. Nem fordítunk kellő figyelmet a gyógyszerek mellékhatásaira
Mielőtt bármilyen gyógyszert bevennénk, fontos, hogy kérdezzük meg orvosunkat (és gyógyszerészünket), illetve olvassuk el a tájékoztatót, hogy megismerhessük a lehetséges mellékhatásokat és kockázatokat. Ez a recept nélkül kapható készítmények esetében is szükséges!
Lehetnek ugyanis olyan mellékhatások, amelyekre nem is gondolnánk (pl. émelygés, kiütés), vagy épp teljesen szokatlanok.
- A gyógyszer kölcsönhatások
Különösen oda kell figyelnünk, ha antibiotikumot vagy szívgyógyszereket szedünk.
Még az ártalmatlannak hitt gyógynövények, illetve ezekből készült szerek is kapcsolatba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, például antidepresszánsokkal, fogamzásgátlókkal vagy rák gyógyítására használt gyógyszerekkel.
Ezért nagyon fontos, hogy orvosunkat tájékoztassuk mindazokról a gyógyszerekről, melyet szedünk.
A gyógyszer kölcsönhatások tekintetében- legalább is saját tapasztalatom szerint- a gyógyszerészek is szívesen segítenek, ha bizonytalanok vagyunk.
- Nem nézzük meg a receptet
Az orvos is ember, és előfordulhat, hogy hibát vét a recepten. Figyeljünk arra, mit mond az orvos, mi kerül a receptre (főleg, ha már régóta szedett gyógyszerről van szó), és azt is, hogy mit kapunk a gyógyszertárban- vagyis mit ír fel a gyógyszerész a dobozra. Ha bármi eltérést lát (más gyógyszert, dózist stb.), ne kockáztasson, keresse fel orvosát újra!
- Nem megfelelő tárolás
A legtöbb gyógyszer érzékeny a különféle környezeti hatásokra: fényre, hőmérsékletre vagy nedvességre. Ha csak egy rövid ideig is nem megfelelő körülmények között tároljuk a gyógyszereket, veszítenek hatékonyságukból. Nem is hinnénk, de már az is egy rossz szokás, ha a gyógyszertárban vett gyógyszert a zsebünkbe tesszük, hiszen a test hőjének hatására melegebb környezetbe kerül.
Épp ezért, az sem a legjobb megoldás, ha a lakás egyik legnedvesebb és legmelegebb helyiségében, a fürdőszobában tároljuk a gyógyszereket!
- A gyógyszert nem az előírtaknak megfelelően szedjük
Vannak,akik egyszerűen módosítják az orvos által előírt dózist,és például megduplázzák a nagyobb hatás kedvéért az adagot. Mások, ha egy kicsit jobban érzik magukat, hirtelen befejezik a szedést.
Mindegyik gyakorlatnak komoly következményei lehetnek! Ha például a glaukomára szedett gyógyszert nem szedjük rendesen,akár meg is vakulhatunk, de kellemetlen következményekkel járhat egy be nem fejezett antibiotikum-kúra is.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: www.sixwise.com
K.V.