Pedig ha elfogadnák a férfiak is, hogy csupán és egyszerűen biológiai és pszichés változáson mennek keresztül, és ebben hathatós segítséget tudnának kapni ők is...De "amiről nem beszélünk, az nincs" alapon- a férfiak jó része, még önmagának sem vallja be problémáit, beszélni meg pedig végképp nem beszél róla. Mivel a teremtés koronáinak nehezebb tudomásul venni, hogy a változás kora őket is megérinti, és náluk is a nőkhöz hasonló problémák jelentkeznek.
Igaz, hogy a változások időtartalma jobban kitolódik, és a tünetek intenzitása is gyengébb, mivel a hormonális egyensúlyuk is hosszabb idő alatt változik meg . Az egyéni különbségek egyébként a férfiaknál is nagyok, hiszen a szervezet elhasználódása, tűrőképessége is igen változó. De ez akkor is klimax.
Az andropauza a női menopauzához hasonlóan sokféle testi és pszichés tünetet okozhat. Egyik legjellemzőbb pszichés tünete az alvászavar, ingerlékenység, csökkent tűrőképesség, hangulatváltozások. Jellemző a szorongás, a fokozott önmegfigyelés, és nem ritka a depresszió sem.
A herékben bekövetkező változások is egyénenként változók, de a hímivarsejtek termelése és a megtermékenyítő képesség, magas életkorban is megmarad. A nőkhöz hasonlóan, de ritkábban panaszkodnak rohamszerű izzadásról, hőhullámról.
A férfiak életét leginkább a fizikai állóképesség romlása, a memória élességének, a szellemi teljesítőképesség csökkentésének és a szexuális vágy hanyatlásának ténye keseríti meg.
A teszteron a legfontosabb férfi nemi hormon, amely a testi folyamatokon kívül a tipikus férfias viselkedésformák kialakulásáért is felelős. A kor előre haladtával fellép a nemi hormon csökkenése, de ez nem hirtelen következik be. Ez általában az 50. év körül kezd el fokozatosan csökkeni, és 80 éves korra a valamikori mennyiség felére, majd harmadára csökken.
Ezzel egyenes arányban következik be az izomerő fogyása, a csontszövet tartását adó kalcium kiürülése, a szexuális teljesítőképesség csökkenése. A tesztoszterontermelést még igencsak hátrányosan befolyásolja az elhízás, a magas koleszterinszint, a kevés testmozgás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
Amennyiben a korosodó férfi nincs tisztában a panaszok hátterével, és a tünetek enyhítésének lehetőségével, felléphet nála a pszichés állapotnak egy jellegzetes megnyilvánulása, melyet a köznyelv "kapuzárási pánik"-nak nevez. Fontos odafigyelni ezekre a jelekre, mert sokszor komoly veszélyt jelentenek és vegetatív, vagy szervi tüneteket okozhatnak.
A klimaxos férfi ugyanúgy akar teljesíteni az élet minden területén, mint annak előtte, és ez bizony rengeteg energiát és erőfeszítést igényel. Valóban sok férfi úgy próbálja leküzdeni a problémáit, hogy újabb és fiatalabb barátnőt keres abban bízva, hogy ettől helyreáll a szexuális teljesítménye, és újabb energiát kap a fiatalságtól. Valójában azonban ezzel csak a problémáit halmozza fel. Hathatós segítséget az életmód megváltoztatása jelent, és az, ha tudomásul vesszük a megváltozhatatlan tényeket,, és elfogadjuk a korunkat. Fontos emellett az egészséges táplálkozás: kevés zsír, sok gyümölcs, vitaminokban gazdag étrend.
Nem szabad megfeledkezni a nem túlerőltetető, inkább rendszeres, kisebb erőkifejtést igénylő mozgásról sem / A túlerőltetett sport, illetve edzés épp ellenkező eredménnyel jár./ Javasolt a rendszeres kocogás, úszás, vagy biciklizés.
A változókorban lezajló folyamatok szinte figyelmeztetnek, hogy nem lehet az egész életet teljes gőzzel végigélni. Szükség van lazításra, melyet e változásokkal a szervezet kényszerít az emberre.
Vigaszként? A nők többségének sokkal rosszabb!