Ha számot vetünk a lehetőségekkel inkább a nagyváros strandjait válasszuk, mert ki akar negyven fokban a vonat bőrpárnájára izzadni, vagy olvadó aszfalton autókázni? Ráadásul a hőség legjobb ellenszere egy korsó, habzó, hideg sör. Így a legtöbb esetben a városi fürdőket választjuk, hogy pihenjünk, és hűsöljünk a szabadban. A medencés strandokon azonban a jegyáraknál csak egyetlen dolog veszélyesebb: a kórokozók, melyek óhatatlanul is lesben állnak, hogy következő hétvégénket megkeserítsék.
Képzeljük csak el: tömött strand tele emberekkel. Ki tudja, kinek milyen higiéniai szokásai vannak, milyen vírusokat hordoz, akár tudtán kívül is. A kabinok műanyag szőnyegei, a medencék körüli csúszásgátlók, a zuhanyzók mind kiváló táptalajai a gombáknak, bacilusoknak, vírusoknak és parazitáknak. A medencék 30, 32 fok körüli hőmérséklete is kedvez a baktériumok megtelepedésének és elszaporodásának, szemben a természetes vizekkel, melyeknek összetevője más, vize hidegebb. Különösen veszélyesek e tekintetben a gyermekmedencék, mert vizük hőmérséklete még magasabb, ráadásul az aggódó szülők láblógatva ülnek a partján, hogy csemetéik minden mozdulatára figyelhessenek. Hiába a kiírás a fertőzések elkerülésére, miszerint tilos felnőtteknek a gyermekmedencében tartózkodni, vagy zuhanyozni kötelező a medence használata előtt és után. A figyelmeztetést kevesen veszik észre, és még kevesebben tartják is be azokat.
Mi okozza a megbetegedéseket? Egy tanulmány szerint minden egyes ember tíz a kilencediken számú élősködőt juttat a medencékbe. Rengeteg, de a legtöbb szerencsére ártalmatlan, s csak kevés okozhat kárt az emberben. Ezek a baktériumok hozzátartoznak testünk flórájához, általuk védekezik szervezetünk, de egyensúlyuk felborulása a fertőzések kialakulásához is vezethet. Milyen problémának nézünk elébe, ha helytelenül használjuk a strandok közös használatban lévő szolgáltatásait?
Húgyúti fertőzések: A leggyakoribb betegségek egy kiadós fürdőzés után. Különösen a nők veszélyeztetettek, mert húgycsövük sokkal rövidebb a férfiakénál, átlagosan 3-4 cm. A gyulladásért felelős E-coli baktériumnak így rövidebb utat kell megtennie ahhoz, hogy bejusson szervezetünkbe, hólyaghurutot okozva benne. A betegség rendkívül kellemetlen tünetekkel jár együtt: gyakori vizelési inger, pedig csak pár csepp vizelet távozik, az is égő, szúró fájdalommal, szélsőséges estekben görcsökkel kísérve. Ha a baj már kialakult, antibiotikummal vagy medveszőlőlevél főzetével rövid idő alatt kezelhető. Áldásos hatása lehet egy meleg kamillás ülőfürdőnek is. Megelőzhető, ha sok folyadékot fogyasztunk (2,5-3 liter), mert általa hamarabb kiürülnek nemcsak a méreganyagok, de a fertőzést okozó baktériumfaj is. Ne tartsuk vissza vizeletünket, sőt, a strandon inkább gyakrabban menjünk el, különösen a fürdőzést követően. Mivel az alsóneműn is megtelepedhetnek a baktériumok, amelyek vizes közegben különösen aktívak lehetnek, a vizes fürdőruhát mielőbb cseréljük tisztára és szárazra.
Hüvelygyulladás: Főként egysejtűek, vírusok okozzák, fürdőhasználat esetén pedig a Candida albicans gombafaj. Tulajdonképp a hüvely nyálkahártyájának gyulladásáról van szó, mely fájdalommal, bő váladékozással, viszketéssel jár. Mindenképp kezeltetni kell a tüneteket, mert a fertőzés továbbterjedhet a méhre, a petefészkekre, komoly problémákat okozva később. Megelőzhetjük, ha odafigyelünk testünk higiéniájára, rendszeresen hüvelyöblítést végzünk. Mivel a hüvelyben, egészséges állapotában is harmincféle baktérium él, fontos, hogy kialakult egyensúlyukat ne borítsuk fel, ha lehet tejsavat, vagy tejsavas intimlemosókat használjunk. Strandolásnál mindenképp ajánlott ez esetben is a vizes fürdőruha szárazra váltása.
Lábgomba: Sajnos ez a legkönnyebben összeszedhető fertőzés, mivel számtalan gombafaj okozhatja bőrünk felszínén. A lábujjak között megjelenő gomba jellegzetes tünetei a viszketés, a bőr kipirosodása és berepedezése. Később a fehér foltok hámlani kezdenek, a repedések sebessé válnak. Sokszor hajlamosak vagyunk ráfogni a klasszikus tüneteket a bőr kiszáradására. Helytelenül, mert ha nem kezeljük időben, átterjedhet a körmökre, és a körömágyra is, ami már hevesebb gyulladással, fájdalommal jár, ráadásul kezelése is komplikáltabb. Már egy hét alatt is könnyen elmulaszthatóak a gombás panaszok krémekkel, spray-kel, hintőporokkal. De amilyen egyszerű elkapni, olyan könnyű megelőzni is. Soha ne álljunk mezítláb a zuhany alá, a kabinokban is igyekezzünk ráállni saját lábbelinkre, és a medence környékén is mindig viseljünk papucsot.
Főként gyermekeknél előfordulhat még a fenti betegségeken túl középfül-, és szemgyulladás, sőt szemölcsök kialakulása is.
Fontos, hogy megpróbáljunk védekezni a fertőzések ellen, ezért ismételten hangsúlyozni kell a medencehasználat előtti és utáni zuhanyozást, a papucshasználatot, a vizes fürdőruha cseréjét, a törölköző azonnali mosását strandolás után. Ha tehetjük, használjuk inkább a hidegvizes medencéket.
Okosan strandolva, minimálisra csökkenthetjük annak az esélyét, hogy beteggé tegyük magunkat, elrontva mind a hétvége élményeit, mind a következő strandolás esélyét.
Mester Viktória