A WHO (Egészségügyi Világszervezet) a szociális helyzet romlása miatt megnövekedett szegénységre és az ebből származtatható pszichiátriai zavarok, az öngyilkosságok számának emelkedésére hívja fel a figyelmet.
Amerikában olyan régóta tart a pénzügyi piacok megrendülése, több gyógyszer fogy, mint a válság előtt. A betegforgalom jelentősen megnőtt, a vezető panaszok közé a szorongás, a pszichés labilitás, az alvászavarok, az emésztőrendszeri panaszok (gyomorégés, fájdalom), a mellkasi fájdalom tartoznak. Emellett a szokásos influenzás, megfázásos, fertőzéses eredetű megbetegedések is súlyosabb, makacsabb formában jelentkeznek.
A stressz a felelős
A magyarázat a fokozott stressz fennállásában keresendő. Az anyagi és a létbiztonság fenyegetettsége, az alapvető javakhoz való hozzájutás áremelkedés miatti stressz által előidézett betegségek gyakoribbá válnak, vagy súlyosabb formában jelentkeznek. Az immunrendszer gyengül, a szervezet védekezőképessége csökken. A pszichoszomatikus betegségek előfordulása megnövekszik. Ezek olyan kórképek, amelyek kialakulásában az érzelmi tényező bizonyítottan szerepet játszik.
A stressz bizonyítottan fokozza például a gyomorsav elválasztását, ami a gyomor- és nyelőcső-nyálkahártya irritációjához, esetleges gyulladásához, súlyosabb esetben kifekélyesedéséhez vezet.
Emellett a stressz hajlamosít a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására (szívinfarktus) is. Többek közt erősödnek a neurotikus tünetek, s számos olyan panasz is kialakulhat, amely mögött nem található szervi eltérés.
Pszichés hatások