A kevesebb néha több mondás a sminkelés esetében nemcsak néha igaz. A nőket még szebbé tenni hivatott smink ha túl vastagon viszik fel, úgy hat mint egy álarc, mint egy második bőr, amibe ha belekapaszkodnánk, egyben le lehetne húzni a donna fatale arcáról.
A kétmázsányi arcfesték nem kihangsúlyoz, hanem leplez, és ezt olyan nyilvánvaló módon teszi, hogy nem tudja nem felhívni a figyelmet arra, hogy itt valamit el akarnak rejteni. Így nemcsak hogy nem tölti be célzott funkcióját, de még azt is kihangsúlyozza, hogy viselője nem tudja elfogadni úgy az arcát, ahogy van. Egyszóval semmi másra nem jó, mint kiírni a fejünkre, hogy nem szeretjük magunkat - ennél pedig semmi nem mond jobban ellent a szépségnek.
Kicsit más a helyzet a bőr hibák eltüntetése végett felvitt vakolat esetében. Ez a leplezni vágyás érthető, ám a legtöbb esetben ugyanúgy kudarcot vall, mint a fent említett álarc típus. Egy pattanás például attól még, hogy le van kenve alapozóval, ugyanúgy látszik, esetleg kicsit halványabb, de lényegében ugyanolyan látható, mint alapozó nélkül. Viszont ha lekenjük, a bőr nem lélegzik, így sokkal lassabban gyógyul az érintett felület. Ilyen esetben tanácsos inkább bőrápolási szerekkel kenegetni, vagy ha valakinek nagyon súlyosan ki van rügyezve az arca, inkább bőrgyógyászhoz fordulni, tehát gyökerénél kezelni a problémát, nem lemázolni.
A túlzásba vitt sminknél szerintem csak a sminktetoválás csúnyább - és kevésbé szubjektív vizekre evezve: egészségtelenebb. A tartós smink legnagyobb rizikója minden más negatív vonása mellett, hogy megváltozhat az ízlésünk, és így ráunhatunk. Egészségügyi szempontból veszélyes a nem megfelelő körülmények közt elkészített tetoválások következtében fellépő fertőzések és az allergiás reakciók miatt. Amerikában például a Vér Bank Szervezet csak olyan személytől fogad el vért, aki már több mint egy éve csináltatta tetoválását, így megelőzve az olyan fertőzések továbbterjedését, mint például a hepatitisz.
Az allergiás reakciók veszélye azért áll fenn, mert a tetoválások készítése során felhasznált színezőanyagok egy részét csak kozmetikai szerek gyártása céljából vizsgálták, így nem lehet tudni, hogy milyen reakciót váltanak ki, ha a bőrbe fecskendezik őket.
Smink esetében tehát a kevesebb mindig több. Legyen szó akár túlzásba vitt szemfestékről, alapozóról, tetoválásról, az arc kevésbé szép vele, mint nélküle.