Külföldön már teljesen természetes, hogy a megoldhatatlannak tűnő házassági problémákkal, krízisekkel szakemberhez fordulnak a felek, és házasságterápián vagy szexterápián vesznek részt. Nálunk még kevesen tudnak erről a lehetőségről, s egyébként is, inkább szégyellni- , titkolnivalónak tartják a családi szennyes kiteregetését a párok.
A házasságterápiára jelentkező párok igen sokféle gondjukkal kereshetik meg a szakértőt, ám ezek között előkelő helyen szerepelnek a kapcsolatot szétzilálószexuális jellegű nehézségek.
Ha szexuális zavar problematikájával jelentkeznek a terapeutánál, akkor először azt kell kideríteni, hogy valóban ez tekinthető-e az elsődleges problémának, hiszen a szexuális zavar többnyire valamifajta házassági-kapcsolati problémára utal. Ha pedig ezt sikerül orvosolni, akkor a szex is egy csapásra megjavul.
S hogy milyen zavar léphet fel a hitvesi ágyban?
Leggyakoribb probléma többnyire szexuális funkciózavarral kapcsolatosak:a nők az orgazmus hiánnyal vagy az izgalmi frázis zavarai küszködnek; míg a férfiak esetében a korai magömlés és merevedési zavarok okozhatnak üzemzavart.
Ha a merevedési zavarokról esik szó, a férfiak egyébként struccpolitikát folytatnak, s képesek a végletekig halogatni a szakember felkeresését.
Pedig nem árt egy kis önvizsgálat, hiszen az impotencia hátterében, ha ki lehet zárni a szervi rendellenességet, több lelki-érzelmi tényező is állhat. Nézzünk ezek közül néhányat!
- Az impotencia kialakulhat a nőiségtől való félelemből.
- Előfordul, hogy az illető a teljesítmény nyomása alatti van: muszáj jónak lenni az ágyban,muszáj valamit nyújtani a partnernek,mert kínos lenne,ha felsülne.
- Máskor öntudatlanul is elutasítja partnernőjét, nem kívánja valójában vele a szexet vagy kihűlt kapcsolatuk miatt nem tud reagálni férfiassága.
- Nincs tisztában vagy fél a szeretkezés során kialakult szerepével, nem tudja agresszióját kezelni.
- Máskor egyszerűen csak tapasztalatlanság vagy kommunikációhiány miatt nem tud teljesíteni.
- És előfordulhat, hogy az önmagával szembeni bűntudat (pl. valami rosszat tett) munkálkodik a háttérben.
Ha ezeket a tudattalan folyamatokat, érzéseket sikerül felfedeznünk,akkor megnyílik az út a továbbfejlődés és kapcsolatunk harmonizálása előtt, ebben pedig egy terápiás folyamat nagy segítségünkre lehet!
Ehhez persze nem árt kihúzni a fejünket a homokból!