A Personality and Individual Differences aktuális számában olvasható tanulmány arról a kísérletről számol be, melynek keretében a Durham és a St Andrews Egyetem pszichológusai több mint 400 angol nőt és férfit kértek fel, mondjanak véleményt számítógéppel nőiesebbé vagy férfiasabbá formált férfi arcokról. A résztvevőknek a külső jegyek alapján kellett megítélniük a képen látott férfi jellemét, köztük szexuális viselkedését és szülői érzékét.
A férfias arcvonásokkal, például szögletes állcsonttal, nagyobb orral és kisebb szemekkel rendelkező férfiakat egybehangzóan dominánsabbnak, hűtlenebbnek, rosszabb szülőnek, jellemüket kevésbé melegnek írták le, mint az erősebbik nem nőiesebb képviselőijét, akik finomabb vonásokkal: teltebb ajkakkal, nagyobb szemekkel és vékonyabb, íveltebb szemöldökkel rendelkeztek.
A kutatók elmondták: a tanulmány-mely részben a brit Orvosi Kutatások Tanácsa és a Gazdasági és Társadalmi Kutatások Tanácsa támogatásával valósult meg-a férfiasságról és a jellemről alkotott képzeteket vizsgáló korábbi kutatásokat erősíti meg, illetve mélyebb bepillantást enged abba, mi alapján választanak maguknak az emberek párt. Emellett az olyan tudományterületek fejlődését is elősegítheti, mint az evolúciós biológia, a termékenység és a genetika, valamint a kapcsolatterápia és pszichológia mezején is új dolgokra deríthet fényt.
Dr. Lynda Boothroyd, a tanulmány fő szerzője, a Durham Egyetem Pszichológia Tanszékének munkatársa, így kommentálta az eredményeket: "A kutatás nagy egyezést mutat a nők személyiségről alkotott ítéletében, melyről úgy kellett véleményt mondaniuk, mintha egy könyvet írnának le a borítója alapján. Egészen valószínű, hogy ezt a benyomást is figyelembe veszik, mikor eldöntik, létesítenek-e kapcsolatot az adott személlyel, vagy sem. A döntés eredménye mindig csakis attól függ, mit vár a nő egy párkapcsolattól, élete egy bizonyos szakaszában."
A kísérlet során a résztvevőknek egymás mellett két csupasz arcot mutattak (haj, fülek, nyak, vállak és ruházat nélkül), és az arcpárok közül kellett kiválasztani, melyik arcra mennyire jellemzőek olyan tulajdonságok, mint a dominancia, ambíció, jólét, hűség, elkötelezettség, szülői érzék és melegség.
Kiderült, hogy az egészségesebb kinézet, például jobb arcszín is vonzóbb tulajdonságokat közvetít, mint az egészségtelennek kinéző arc. Az idősebb arcok ugyancsak pozitívabb megítélést kaptak a fiatalabb arcokhoz képest. David Perrett, a St Andrews Egyetem professzora hozzátette: "A kutatás alapján a férfiak egészsége az, amely kedvező párkapcsolati és személyiségi tulajdonságokat sugall. Ez megcáfolja azokat az állításokat, melyek szerint a macsó az erőnlétet és ellenálló képességet közvetít. A férfias kinézet dominanciát sugall, ez azonban nem jelent egyben tökéletes egészségi állapotot is. A nők az egészséges férfit látják a jólét forrásának és családi életre alkalmasnak."
Forrás: www.medipress.hu