A szauna!
Forró levegője (60-95C) a bőr hőmérsékletét mintegy 10 fokkal, a testhőmérsékletet pedig 1-2 fokkal növeli. A szauna forrósága és az azt követő lehűtés erősen fokozza a vérkeringést és az anyagcserét. Az erős izzadás által a bőr és a test szövetei intenzíven tisztulnak. Az izzadás miatt bekövetkező vízveszteségtől a vér besűrűsödik. A vízveszteséget kiegyenlítendő a test szöveteiből nehézfémeket, anyagcsere melléktermékeit és méreganyagokat tartalmazó víz kerül a vérkeringésbe, mely ezután a verejtékmirigyeken és a veséken át távozik a szervezetből.
A rendszeres szaunázás erősíti az immunrendszert, csökkenti a fertőződési hajlamot, edzi a szívet és a vérkeringést, izomlazító, anyagcsere fokozó, tágítja a légutakat, az általános erőnlétet fokozza, növeli az érfalak rugalmasságát, tisztítja a testet és ellazít. Az optimális eredmények eléréséhez heti egy vagy két szauna látogatás javasolt.
Ne szaunázzunk lázas betegség vagy megfázás esetén, asztmásan, gyulladással járó megbetegedés esetén, szív- és keringési problémával, epilepsziával, rákbetegen, visszerekkel, migrénnel, pajzsmirigy túltermelés esetén, magas vérnyomás esetén pedig csak orvosi engedéllyel.
Szaunázás előtt mindig zuhanyozzunk meleg vízzel, hogy felmelegedjen a testünk, azután törülközzünk meg.
Sose maradjunk a szaunában ha már nem érezzük kellemesnek! A szauna kabinban használjunk nagyméretű törölközőt, amivel a verejtéket felitatjuk, egyrészt higiéniai okokból másrészt, hogy ne károsítsuk a fafelületet.
A szaunázást követően fogyasszunk bőségesen folyadékot! Szaunázás közben ne igyunk, mert ezzel csökkentjük a méreganyagok kiválasztásának hatékonyságát. A vízpótlásra alkohol- és koffeintartalmú italok nem ajánlottak, kizárólag ásványvíz vagy cukrozatlan gyümölcslé.
Íratlan szabály, hogy mindig szárazon menjünk be a kabinba. Egyszerre ne maradjunk bent 15 percnél tovább és maximum 3-szor ismételjünk. Beszélgetéssel ne zavarjuk az ellazulást. Mindig törölközőre üljünk. Fürdőruhát vagy papucsot ne viseljünk (legfeljebb törölközőt). Tartsunk pihenőt két ismétlés közt. Hideg vízzel hűtsük le a testünket, soha ne langyossal!
A legközismertebb izzasztókabin a finn szauna : felforrósított kövek sugározzák a hőt, amit a felhevült fa anyagú falak és padló is visszaver. A berendezés általában 3 szintű padból áll, melynek minden szintje más hőzónába esik: a legfelső szint 80-95, a középső 70-80, az alsó 60-70 Celsius fok. A levegő nedvességtartalma 10-30%, ami vizes vagy illóolajos felöntéssel fokozható.
A római szaunát padló és falfűtéssel hevítik a kívánt hőfokra. Szintén többlépcsős pad biztosítja a különböző hőmérsékleti zónákat.
Az infraszauna alacsonyabb hőfoka kíméli a szívet és a keringési rendszert; gyermekek is biztonsággal használhatják. A fűtést a hősugárzó elven működő kerámia falburkolat biztosítja.
A gőzfürdő nedves melege gyors izzadást és a vérkeringés erőteljes fokozását idézi elő. Már az ókori Görögországban elterjedt gyógyászati mód volt. Noha a hőmérséklet csupán 40-55C a 80-100%-os páratartalom mellett jóval melegebbnek érezzük.
FKM