A DMAE (2-dimetil-aminoetanol) számos ránctalanító krém összetevője, melyeket "azonnali öregedés elleni arcfiatalító" kozmetikumként hirdetnek. Ez a vegyület megtalálható egyéb krémekben, kozmetikumokban, ajakrúzsban, samponban, szappanokban és babatestápolókban annak ellenére, hogy eddig pontosan még nem tisztázták, hogyan fejti ki hatását a bőrre a molekula.
A Dr. Francois Marceau csapata által végzett kísérletek kiderítették, hogy a DMAE a bőrszövetben található fibroblasztok (kötőszöveti sejtek) látványosan gyors megduzzadását okozza. A DMAE alkalmazása utáni órákban azonban a sejtosztódás jelentősen lelassul, néha le is áll, egyes anyagcsere folyamatok gátlódnak, és a fibroblasztok szignifikáns hányada elpusztul.
A fibroblasztok halálozási aránya a DMAE koncentrációjától függően 24 óra után a 25 százalékot is elérte - ezt a hatású koncentrációt egy átlagos ránctalanító krém normális használatával is el lehet érni. A kutatók szerint a fibroblasztok kóros duzzadása miatti bőrvastagodás magyarázza meg a DMAE ránctalanító hatását.
"Annak ellenére, hogy a DMAE használata gyógykezeléshez hasonló, csak nagyon kevés a tudományos dokumentáció a gyógyszertani és toxikológiai hatásáról." - magyarázza Dr Marceau, aki hangsúlyozza, kutatásaik célja nem a vegyszer használatának betiltása. "Nem állítjuk, hogy a DMAE veszélyes, de eredményeink azt mutatják, hogy legfőbb ideje komoly vizsgálatokba kezdeni ahhoz, hogy eldönthessük, okoz-e egészségügyi veszélyt."
A szépségápolási termékek világában nem egyedülálló a DMAE esete. "A kozmetikumokban található számos vegyszer olyan összetett, mint egy gyógyszer: felszívódnak a bőrön át, átfolynak a véráramon keresztül, a vesével választódnak ki, vagy elraktározódnak sejtekben, akár a májban is. Mégis, az ezeket szabályozó törvények jóval engedékenyebbek, mint amelyek a gyógyszereket szabályozzák."- foglalja össze Dr. Marceau.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: www.medipress.hu