A feleségek ilyenkor döbbenten tapasztalják, hogy a középkorú krízis rémével hadakozó férjük milyen óriási változásokon megy keresztül.
De milyen jelei lehetnek annak, hogy életünk párja a kapuzárási pánik nehézségeivel küzd?
1. Arról panaszkodik, hogy az élete unalmas.
A munka, ami eddig elégedettséggel töltötte el, most hirtelen fárasztóvá válik; boldognak kikiáltott kapcsolata pedig unalommal tölti el. Ennek többnyire az az oka, hogy a negyvenes éveibe érkezett férfi valószínűleg úgy érzi, hogy korábbi nagy álmai és vágyai nem valósultak meg. Ezért a hétköznapi rutint a háta mögött hagyva inkább valami izgalmas, új dologba szeretne kezdeni.A feleség ilyenkor úgy gondolja, majd idővel túllép a dolgon a férj, s nem igen törődik a problémával.Ez azonban hiba!
Jobb azonban, ha ilyenkor türelemmel viseltetünk iránta, és figyelmesen meghallgatjuk elképzeléseit, vágyait, és bátorítjuk, hogy vágjon bele új dolgokba.
2. Új kapcsolatról fantáziál, illetve megcsal.
Az eddig megbízható, pontos férj elkezd egyre később járni haza? Különös hívások érkeznek a telefonjára? Esetleg idegen parfümillatot érzel körülötte?
Ha ilyen kérdések merülnek fel benned, akkor sajnos ti is beleestetek a férfi középkorúság legfájdalmasabb csapdájába.
A negyvenes éveiben lépkedő férfi egyre inkább a kapcsolatorientált lesz, és érzéseivel lesz elfoglalva -ennek egyik kellemetlen következménye lehet a megcsalás is, ami főleg akkor alakul ki,amikor problematikus lesz a házastársak kommunikációja, vagy a feleség nem tud mit kezdeni a férjével történt változásokkal.
3. Hirtelen változtatásokat eszközöl munkájában és pénzügyi helyzetében.
Intő jel, ha a férfi hirtelen otthagyja munkáját, csodás autókról kezd fantáziálni,s erős késztetést érez arra, hogy újra élje fiatalkorát. Bár meglehetősen gyorsnak tűnhet például egy munkát érintő változtatás, mégis többnyire egy hosszabb töprengés előzi meg- ezért feleségként igyekezzünk nyugodtan beszélgetni a kialakult helyzetről, ne hagyjuk, hogy érzelmeink elragadjanak bennünket.
4. Drámai változások következnek be külsején, öltözködésében.
Egyre több időt tölt a tükör előtt, ruhatárát megújítja, s az éveken át megszokott frizurát megváltoztatja. Nincs mit tenni, csak türelmesnek lenni. És persze egy cseppet hízelegni a hiúságának- ám közben azért nem árt elgondolkodni, hogy vajon nekünk szól ez a változás? Vagy esetleg egy másik hölgynek?
5. Kevés időt tölt veled, nem foglalkoztatja a szex.
Ha az önbecsülésével vannak problémák, boldogtalannak tűnik, akkor sajnos a szex néha terhes számára. A megfelelő, nem érzelmi alapú kommunikáció nélkülözhetetlen a középkorú krízis idején- állítják a szakértők.Ilyen esetben is csak ez segít.
6. Túl sokat iszik, vagy más szenvedélyek rabjává válik.
Tipikus magyar megoldása a kapuzárási pániknak, így nagyobb figyelmet igényel! Az alkoholproblémának jól látható jelei vannak: az alkoholos lehelet, a házban felbukkanó üvegek, véreres szemek és megváltozott viselkedés. Ilyenkor nem elég,ha kifejezésre juttatjuk nemtetszésünket, hiszen,ha a férfi ezt nem látja problémának,akkor nem fogja abbahagyni e szokását. Támogassuk abban, hogy megfelelő segítséget kaphasson önsegítő csoportokban, illetve a megfelelő szakembertől.
7. Depressziós tünetei vannak.
Alvásproblémák, étvágytalanság, fáradékonyság, az érdeklődés csökkenése- azt mutathatja, hogy depresszió lett úrrá párunkon. Ő persze ezt valószínűleg soha nem vallaná be , hiszen fa depressziót férfiatlannak tartja. Ha azonban mégis ezeket a tüneteket tapasztalod, bátorítsd arra, hogy keressen fel terapeutát, pszichiátert,aki segítségére lehet.
8. Nagyon nosztalgikus, sokat ábrándozik a fiatalságáról vagy első szerelmeiről.
A középkorú férfiak fejében gyakran megfogalmazódnak a "Mi lett volna, ha..."kezdetű gondolatok, s egyébként is hajlamosak rózsaszín szemüvegen keresztül szemlélni az évtizedekkel korábbi eseményeket,személyeket. Mindez persze egyáltalán nem baj, amíg a régi szép napokat nem akarja valóságossá változtatni, s nem akar feleséget, gyereket és kifizetetlen számlákat a háta mögött hagyva iskoláskori barátnőjének karjában vigasztalódni.Fontos tudni, hogy a kapuzárási pánik (krízis) természetes folyamat, s nem feltétlenül vezet betegséghez. Jung szerint-aki elsőként írta le a kapuzárási pánik jellemzőit, óriási erőket szabadíthatnak fel ezek a belső lelki folyamatok,s lehetőséget adhatnak arra, hogy eddig elfojtott vágyainkat, gondolatainkat most végre kipróbálhassuk.