A kullancsok sokféle, emberre, állatra veszélyes kórokozót terjeszthetnek. Magyarországon több mint 18 féle kullancs él, közülük "csak" 9 okoz betegséget. A fertőzést terjesztők aránya 1-1 területen 10-30%.
A szem nélküli vak kullancs a növényzeten maximum másfél méter magasságban hátsó lábain lévő karmaival kapaszkodik és áldozatra vár. A másik testszagából, a kilélegzett szén-dioxidból és zörejekből tudja, eljött a támadás ideje, bőrön, ruhán, állatszőrön átkapaszkodik, majd vért keresve az erekig befúrja magát. A "látó" alulról támad, fűszálak fonákjáról kúszik fölfele.
A vérszívót kiszedhetjük, kivéve, ha nem kényes helyre - fül, köldök, nemi szerv - fúrta be magát, onnan ugyanis sebészre van szükség. A patikából beszerzett kullancs-kiszedő kanállal, vagy szemöldökcsipesszel az állatot a szájszerveinél fontos elkapni, s egyetlen erőteljes mozdulattal kirántani. Ha "beszakad a feje" nem kell pánikba esni, hisz a fertőző nyálát nem ott, hanem a potrohában tárolja. Később tűvel - akár a szálka - a bent maradt rész eltávolítható.
A kullancs-enkefalitisznél a vírus a szervezetbe és a vérkeringésbe jut, hőemelkedést, egynapos lázat produkál. Ha az immunrendszer gyenge, akkor a kórokozó sikerrel támad, magas láz mellett, a fejfájástól a maradandó bénulásig különféle idegrendszeri tünethez vezethet. Sőt, a halálos kimenetel sem ritka. Az orvostudomány ilyenkor csak az életveszély elhárítására képes. De az erős immunrendszerű, a védőoltással ellenállóvá tett szervezet súlyosabb következmények nélkül átvészeli a fertőzést.
A kullancscsípés terjesztette agyvelőgyulladás ellen kétféle oltási gyakorlat ismert. Az egyik a normál immunizációs folyamat, mely 3 oltásból áll. A másik az úgynevezett gyorsitott oltási séma, a kullancsfertőzött területre utazóknak ajánlott. Ekkor az első két oltás között két hétnek kell eltelnie. A teljes védelem eléréséhez szükséges a 3.oltás is, mely maximum egy múlva történjen. A védőoltást a háziorvos írja fel!
A leggyakoribb kullancs által közvetített fertőzés a Lyme-kór, a baktérium okozta betegség, amit ha időben észlelnek, antibiotikummal gyógyítani tudnak. Ellene egyik féle vakcina sem nyújt védelmet!
Forrás: Daylight Kommunikációs Intézet