A menstruáció alatt nagyon nagy könnyebbséget okoz a nőknek, hogy a tampon elzárja a test egy bizonyos nyílását, írja a http://kidshealth.org/. Ám van kivétel. Van olyan nő, akinek a szervezete hihetetlenül hevesen reagál az apró vatta hengerre.
A toxikus sokk szindróma (TSS) egy nagyon ritka, ám annál veszélyesebb bakteriális fertőzés. Többnyire menstruáló nőknél okoz sokkos tünetegyüttest, közülük is főleg a tamponpártiaknál. A kutatók úgy tartják, hogy a nagy nedvszívó képességű tamponok ideális, azaz meleg, nyirkos helyet biztosítanak a Staphylococcus aureus nevezetű baktérium növekedéséhez.
A szindróma során hirtelen hányás, 39-40 fokos láz és bizonyos esetekben mentális zavar is jelentkezhet. Drasztikusan leesik a vérnyomás, hasmenés, fejfájás, torokfájás, csökkent vizelet mennyiség és izomfájdalom lép fel. 24 órán belül leégéshez hasonló tünet alakul ki a bőrön. Bevérezhetnek a szemek, és szokatlanul erős vörösség észlelhető a szemhéjak alatt vagy a szájban. Akár halállal is végződhet.
A szindróma elkerülése végett létfontosságú a gyakori kézmosás, mivel a baktérium legkönnyebben a koszos kezekről vándorolhat be a szervezetbe. Ez általánosságban is fontos, de a tampon felhelyezése előtt még lényegesebb. A legbiztonságosabb, ha tampon helyett betétet használunk, de ha valaki nem akar lemondani a tampon által biztosított kényelemről, tanácsos a menstruáció függvényében legalacsonyabb nedvszívó képességű változatot választani.
Menstruáció alatt minél többször cseréljük a kis vatta hengert, és a dobozt lehetőleg ne nedves, meleg helyen tároljuk (tehát a fürdőszoba helyett inkább a hálószobában)!