A lényeg a rendszeresség - naponta tisztálkodjunk. Természetesen a túl gyakori, túl sok mosdás sem tesz jót, a természetes baktériumflórának, az érzékeny bőrnek árthatnak a szerek, a víz pedig kiszáríthat.
Az intim mosakodószerek beválhatnak, a különleges hatóanyagok miatt a szavatossági időre figyelni kell. Intimzuhanyt csak akkor használjunk, ha egy alkalmi partner után szeretnénk biztosra menni, rendszeresen nem lehet szükségünk rá. Minden szeretkezés után menjünk el WC-re, így a vizelettel ürítjük az esetleges kórokozókat is. A túl sok szeretkezés is megboríthatja a természetes egyensúlyt, mind a sperma összetétele, mind a dörzsölés miatt.
A túl szoros tanga, nadrág is dörzsöli a bőrt, természetes anyagú ruhákat hordjunk, ezek legyenek kényelmesek. Mivel a tanga tulajdonképpen összeköti a végbélnyílást a hüvelybemenettel, fokozottan ügyeljünk a WC-használat utáni tisztálkodásra.
Azzal remélhetőleg minden nő tisztában van, hogy a végbélnyílást előröl hátrafelé kell törölni, nehogy kórokozó kerülhessen a hüvelybe. Léteznek intim törlőkendők és nedves papírok, ezeket alkalomadtán nyugodtan használjuk - például nyilvános helyen, utazás során -, de rendszeresen semmiképp, mert hatóanyagaik irritációt okozhatnak.
Nyilvános WC-kben inkább ne üljünk rá az ülőkére, ha találunk előre csomagolt fertőtlenítő kendőt, töröljük le.
Ha megtörtént a baj, viszket, folyik, csíp, ég, és nem múlik el egy-két nap alatt, mindenképpen forduljunk nőgyógyászunkhoz.
Addig az alábbi praktikáival megpróbálkozhatunk, hátha ez is elég az egészséges egyensúly visszaállításához.
Ecetes fürdő
Engedjünk a kádba kevés langyos vizet, épp csak annyit, hogy a hüvelybemenetet elérje. Egy löttyintésnyi ecetet öntsünk a vízhez, két ujjunkkal nyissuk meg a hüvelyt, és mossuk ki. Ha szükségesnek érezzük, ismételjük meg, naponta kétszer, 2-5 napon keresztül.
Joghurt-tampon
Tegyünk egy minitampont 2 percre cukormentes natúrjoghurtba. Ha megszívta magát, vezessük a hüvelybe. 3-4 óra múlva cseréljük ki, vagy tegyük fel éjszaka, és reggel vegyük ki. Néhány alkalommal megismételhetjük, ha elsőre nem hat, de más kezelést ne használjunk mellette.