Az Ed.Haas, a vitamin- és ásványanyag tartalmú táplálék-kiegészítő termékek piacának meghatározó szereplője, sajtótájékoztató keretében ismertette álláspontját a nyár végén nyilvánosságra hozott fogyasztóvédelmi vizsgálattal kapcsolatban.
Bozori Tibor ügyvezető elmondta: - Sajnálatos, hogy a vizsgálati eredmények közlésekor nem fektettek hangsúlyt arra, hogy a fogyasztók érdemi információkat, életszerű adatokat kapjanak. A csomagoláson szereplő értékektől számított százalékos eltérések önmagukban való közlése okkal vezetett olyan tudósításokhoz, amelyek a veszély érzetét keltették a fogyasztókban. -
A több tucat vitamin-terméket gyártó és forgalmazó vállalat vezetője kifejtette, hogy több lépcsős biztonsági rendszer védi a fogyasztókat a vitamin illetve ásványanyag túladagolástól:
- A termékek kifejlesztésekor meghatározott összetevő arányokat az OÉTI jóváhagyja a mindenkor érvényes élelmiszerbiztonsági szabályok alapján. Ez az érték kerül a csomagolásra.
- Az OÉTI engedély meghatároz egy sávot a vállalt érték körül (a vitaminok esetében például -10 és +20 százalék), amelyen belül az egyes összetevők aránya még a vállaltnak megfelelőnek minősül. Ennek a toleranciának technikai okai vannak, ugyanis a szavatossági idő teljes időtartamára képtelenség egyenletesen beállítani az egyébként lebomló anyagok mennyiségét.
- Az élelmiszeripari szabványok minden vitaminból és ásványanyagból meghatároznak egy javasolt napi mennyiséget (RDA), aminek a bevitele kívánatos az egészséges táplálkozás fenntartásához. Ez az érték jellemzően lényegesen magasabb, mint amennyit ezekből a létfontosságú anyagokból a szóban forgó termékek tartalmaznak, hiszen a gyártók feltételezik, hogy a táplálék-kiegészítők mellett a fogyasztó étkezései során is visz be ezekből az anyagokból a szervezetébe.
- Létezik ugyanakkor egy egészségügyi határérték, amely napi bevitel fölött ezen vitaminok és ásványanyagok bevitele károsan hathat a szervezetre, károsíthatja a fogyasztó egészségét. Ez az érték megint csak lényegesen magasabb, mint az imént taglalt javasolt napi mennyiség (RDA).
A mérésekkel kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy a független laboratóriumok eredményei között rendszeres a néhány százalékpontos eltérés. Ez a bonyolult technológiából fakad, és teljesen elfogadott a szakma szemében.
- A fogyasztóvédelem tájékoztatása nem fektetett hangsúlyt arra, hogy kiemelje, mekkora különbség van az általuk mért mennyiségek és az egészségkárosító mennyiség között.- folytatta Bozori. - Az Ed.Haas különösen nehezményezi, hogy a csomagoláson feltüntetett értékektől való néhány százalékos felfelé való eltérésért ugyanaz a nem megfelelt minősítés jár, mint más gyártók 60%-os lefelé való eltérésért. Ez nem szolgálja a fogyasztók érdekeit, és súlyos károkat okoz az Ed.Haas-nak.-
A fogyasztók általában sajnos nincsenek tudatában annak, hogy mely anyagokból mennyit szabad és mennyit ajánlatos bevinni naponta a szervezetünkbe. Sokan arról sem tudnak, hogy mely vitaminok oldódnak vízben és melyek zsírban, illetve hogy a kettő között az a különbség, hogy a vízben oldódók könnyen kiürülnek, a zsírban oldódók pedig felhalmozódnak (így könnyebben érik el az egészségügyi határértéket). Amíg ezek az információk nem jutnak el a fogyasztókhoz, addig könnyű bizonytalanságot kelteni egy-egy rosszul kommunikált vizsgálati eredménnyel.
A vizsgálattal kapcsolatban további fenntartások merültek fel: több, jelentős piaci részesedéssel rendelkező termék, sőt gyártó is kimaradt a vizsgálati körből. Így a rosszul interpretált eredmények duplán sújtják az Ed.Haas-t, hiszen amellett, hogy szabályos, független laboratóriumok által rendszeresen ellenőrzött termékei biztonsága mellé kérdőjel kerül (indokolatlanul), legjelentősebb konkurensei kimaradtak ebből - az egyébként egész piacot érintő - felmérésből.
Az Ed.Haas összességében három értelemben is kritikusnak érzi a vizsgálati eredményeket és azok tálalását, hiszen a vizsgálat nem volt reprezentatív, a laboreredmények eltértek más, szintén független laboratóriumok mérési eredményeitől (az Ed.Haas termékek esetében állnak rendelkezésre auditált értékek) és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelet minden előzetes értesítés vagy megkeresés nélkül vitte a nyilvánosság elé a száraz vizsgálati eredményeket - amellyel a mellékelt ábra szerint számtalan félreértést és komoly kárt okozott.