A vitiligo egy olyan különleges autoimmun-betegség, ami miatt a bőr fokozatosan elveszíti festék, más néven pigmenttartalmát. Következménye, hogy a testen szabálytalan alakzatban fehér foltok jelennek meg. A betegség a Föld lakosságának nagyjából 1-2 százalékát érinti, Magyarországon mintegy 100-200 ezer vitiligós ember él. Számos eset ismert, amikor családon belül, vérrokonok körében többen is érintettek a betegségben, ez pedig nyilvánvalóan arra utal, hogy a vitiligóra való hajlam örökölhető.
A természetes bőrszín elvesztése, a fehér foltok megjelenése bármelyik életkorban előfordulhat, kialakulása mégis inkább gyerekkorban kezdődik. Előfordul, hogy a foltok állandó nagyságúak maradnak, de többnyire lassú növekedést mutatnak, ami néha évekre vagy véglegesen megáll, máskor pedig rohamossá válik. Ugyanakkor a festékhiányos területek amilyen váratlanul kialakulnak, olyan gyorsan halványodhatnak is. Rosszabb esetben akár egész életen át megmaradhatnak és terjedhetnek, ritkán pedig az egész testfelületen teljes pigmentvesztést okoz.
A festékhiány a test bármelyik részén megjelenhet, leggyakrabban a páros szerveken, úgymint a kéz- és lábfejeken, a térdeken, a nyakon vagy a szemhéjjakon. Elhelyezkedésük a test két oldalán nagyjából szimmetrikus. Nem ritka eset, hogy a pigmenthiányos foltban a szőrzet is elveszti a színét.
Teóriák és tévhitek
A vitiligo kialakulásának pontos okára ezidáig nem jöttek rá, csak teóriák léteznek. Egyes feltételezések ezt az autoimmun-betegséget az immunrendszer hibás működésével magyarázzák: a rosszul működő rendszer a melanintermelő sejteket támadja meg, és pusztítja el. Megfigyelték azt is, hogy a vitiligo gyakran jelenik meg komoly lelki trauma után, vagy hosszabban tartó súlyos lelki terhelés során.
A tudomány mai állása szerint a betegség nem gyógyítható. A foltok még szoláriumozás vagy napozás segítségével sem tűnnek el, legfeljebb bepirosodnak és viszketnek.
Bár azok a külső szemlélők, akik nem ismerik a bőr festékhiányával járó betegséget, hajlamosak lehetnek azt gondolni, valamilyen fertőző baja van a bőrnek, a vitiligo teljesen ártalmatlan, egyáltalán nem fertőz, kizárólag esztétikai problémát jelent.
A pop királyának rejtélyes kifehéredése
Talán a legismertebb vitiligós Michael Jackson volt. Az amerikai popsztárnál 1986-ban, 28 évesen diagnosztizálták a vitiligót. Bár Jacksonról az a pletyka terjedt, hogy a kifehéredést műtét útján „érte el”, ez nem igaz. Az énekes 1993-ban Oprah Winfrey műsorában beszélt nyilvánosan arról, hogy bőrének világos színét a vitiligo nevű betegség okozza.
Winnie Harlow a bőrbetegséggel vált szupermodellé. A jamaicai felmenőkkel rendelkező 25 éves kanadai modellnél 4 éves korában diagnosztizálták a kórt, de nem adta fel álmát, hogy modell legyen. 2011-ben Winnie megosztott egy videót a YouTube-on „A Skin Condition, not a Life Changer” (magyarra leginkább úgy lehetne lefordítani: „Csak a bőr változik, nem az élet”) címmel, amelyben őszintén beszélt arról, miként hatott az életére a betegség.
És hogy egy hazai példát is hozzunk: a vitiligónak magyar nagykövete is van. Széles Adrienn kampányát 5 évvel ezelőtt, 2015. június 25-én, a Vitiligo Világnapján indította, azzal a céllal, hogy megismertesse az emberekkel ezt a különleges bőrbetegséget, és jó példát mutasson sorstársainak. Facebook és Instagram oldalának mára több ezer követője van.
"28 éves koromig azon ügyködtem, hogy a testemen folyton növekő folthalmazt megállítsam és visszafordítsam... mindhiába.??♀️ Aztán jött egy fordulópont, amolyan megkattanás, és az őrületes utálatomból mániákus szerelem lett a foltajimmal" - írta nemrég az Instagramján.