A szakértők egyetértenek abban, hogy a környezeti problémák megoldásának leghatékonyabb módja a belső motiváltságon alapuló környezettudatos viselkedés. Vagyis aki nem a szabályok követése miatt, hanem saját magabiztos meggyőződése okán törődik a környezetével, az mindig minden esetben így cselekszik majd - akkor is, ha külső szankcióra nem kell számítania. A környezettudatos motiváció kialakulásához a környezettel mint társadalmi rendszerrel kapcsolatos értékek, normák és attitűdök megfelelő átadása szükséges. Nem csak a családon múlik azonban, hogy a kicsik megismerkedjenek a legalapvetőbb lépésekkel, amelyet környezetünk érdekében mindenkinek meg kellene tennie. Számos állami program foglalkozik a témával, de civil szervezetek és környezettudatos vállalatok is sokat tesznek a fiatalok környezettudatosságra nevelése érdekében.
Együtt, interaktívan
Idén szeptemberben már hatodszor rendezték meg az újrahasznosítási hónapot. A szervező ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. akciójához idén több zöld kezdeményezés is társult. Az interaktív rendezvénykamion ezúttal a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium „Zöld Kréta" című roadshow-jával közösen indult országos turnéra, hogy népszerűsítsék a szelektív hulladékgyűjtést és az Ökoiskolák, Zöld Óvodák hálózatát. A budapesti nyitóeseményen bemutatták a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium „Kultújra" nevű programjának jelképét is, egy hatalmas üveggyűjtő konténert. A közösen létrehozott interaktív játszópark a környezetvédelmi ismeretterjesztés tanulságos és szórakoztató lehetőségeit ígéri. Az ÖKO-Pannon hulladékok hasznosítását bemutató interaktív kiállítása október elejéig 25 városba látogatott el, itt minden kipróbálható, megérinthető, az érdeklődők italos kartonból papírt meríthetnek, vagy éppen mini hulladékválogató és mágneses szeparátor segítségével ismerhetik meg a szelektív hulladékok osztályozásának, válogatásának módszereit. A Zöld Kréta roadshow keretében a gyerekek élő társasjátékban, activityben, kérdezz-felelekben és hulladékvadászatban is kipróbálhatják magukat, míg a pedagógusok az Ökoiskola és Zöld Óvoda hálózathoz való csatlakozás lehetőségeivel ismerkedhetnek. Minisztériumi program az „Egy mozdulat", energiavadászat az iskolában verseny is, amely az általános iskola felső tagozatos diákjainak kívánja felhívni a figyelmét a környezetvédelem és az energiamegtakarítás fontosságára. A többek között az Energia Klub és a Zöld Övezet Társulás közreműködésével szervezett játékra november 30-áig lehet regisztrálni. Az interaktivitás, a környezetvédelem mindennapi témává tétele érdekében nem ritkák az olyan kreatív megoldások sem, mint például az, hogy a minisztérium ajánlására a felső tagozatosok körében igen népszerű internetes kvízjáték, a „Honfoglaló" kérdései közé csempésszenek be a témával kapcsolatos kérdéseket.
Globális nevelés
Bár az alaptantervnek egyelőre sajnos nem része a környezettudatos nevelés, a pedagógusoknak óvodától a középiskoláig számos segédanyag áll rendelkezésére a felelős gondolkodás tanításához. Az Anthropolis Egyesület „GlobEdu" elnevezésű projektje olyan nevelési kísérlet hosszú távú támogatására jött létre, amely a hiányzó globális perspektívának az oktatási rendszerbe történő integrálását és ezen keresztül a diákok és az oktatók szolidaritás és globális tudatosság iránti igényének serkentését célozza. A GlobEdu oktatási segédanyagok, tájékoztató kiadványok összeállításán és a globális témákat felölelő, könyvtárként működő tudásközpont (www.globedu.hu) beindításán és működtetésén túl pedagógusoknak szóló tréningek, továbbképzések szervezésével szélesíti szolgáltatásainak körét. Emellett számos letölthető óravázlat és különleges tanórákat vállaló civilek sora áll a globális nevelés kérdéseire nyitott pedagógusok rendelkezésére.
Nem csak az állam és a közoktatás vállal fontos szerepet a környezettudatosságra nevelésben. Civil szervezetek sokasága és a fenntartható fejlődés iránt elkötelezett vállalatok is szerveznek programokat kifejezetten gyerekek számára. A zöld szervezetek többsége általában a felvállalt részterülettel kapcsolatban tart gyerekfoglalkozásokat is, így külön program van hulladékhasznosítás, állatvédelem vagy éppen energiatakarékosság témakörben. A gobális felelősség gondolatával foglalkozik viszont az iskolás korosztály számára tervezett „Tükörben a világ" kiállítás. A Zöld Fiatalok és a Cellux csoport tagjaiból verbuválódott csapat a művészi igénnyel elkészített kiállítással korunk globális társadalmi és környezeti kihívásaira szeretné ráirányítani a fiatalok figyelmét. Az interaktív, oktatócsomaggal kiegészített kiállítás az Öko-Pack támogatásának köszönhetően járja az országot. A Cellux Csoport tagjai folyamatosan szervezett programjain a négyévesnél idősebb gyerekekkel együtt gondolkodnak a minket körülvevő világ fontos kérdéseiről, a művészet eszközeivel és nyelvével társadalmi és környezeti kérdéseket feszegetnek. Ez a fajta alkotómunka szemléletformáló, mert az alkotás eredménye értékkel ruházza fel a hulladékot, ami az első lépés ahhoz, hogy felelősséggel tudjuk kezelni az általunk használt nyersanyagok sorsát.
Mintaadás játékosan
A sokféle örvendetes akció és terv mellett a legfontosabb, hogy a gyerekek otthon is hasonló normákkal találkozzanak a mindennapok során. Természetesen nem kiselőadások sorozatával kell untatni csemetéinket, sokkal fontosabb a minta, amit a szülő saját viselkedése jelent.
Ha mindezt játékos keretek között tesszük, még könnyebb a dolog. Az interneten is rengeteg ötlet található, hogy hogyan lehet újrahasznosítani a környezetünkben keletkező hulladékot, így például együtt készíthetünk környezettudatos ajándékot, szobadekorációt vagy éppen ékszert. Ha nem kellemetlen kötelességként, hanem közös programként tesszük természetessé a környezet védelmét a gyerekek számára, két legyet üthetünk egy csapásra: a kellemesen együtt töltött idő után azzal a tudattal dőlhetünk hátra, hogy fontos lépést tettünk a felelős, környezettudatos új generáció kialakulásáért.
A Music Television a klímaváltozás ellen
A világ legnagyobb zenecsatornája is szerepet vállal a fiatalok környezettudatosságra nevelésében. A júliustól decemberig tartó, nehezen magyarítható című „Play to Stop - Europe for Climate" kampánnyal az MTV az Európai Bizottsággal közösen arra szeretné ösztönözni a fiatalokat, hogy vegyék ki a részüket az éghajlat megóvásáért folytatott küzdelemből. Ennek részeként több koncertet is tartanak Stockholmban, Koppenhágában és Budapesten is, melyeket az MTV közvetít. A koncertek mellett a zenecsatorna a kampány ideje alatt több műsorában is foglalkozik a témával, az érdeklődők pedig a Play to Stop honlapján véleményt cserélhetnek, megoszthatják egymással a környezetvédelemmel kapcsolatos gondolataikat, és stockholmi utazást is nyerhetnek a népszerű énekes, Moby decemberi koncertjére.
Ökoiskolák
„Zöld" évnyitót tartott idén a környezetvédelmi miniszter. Szabó Imre beszédében azt hangsúlyozta, hogy a környezettudatos nevelés ma már az oktatás és a nevelés szerves része. A minisztérium azt szeretné, hogy minél több intézmény tűzze ki a képzeletbeli zöld zászlót, bővüljön a környezettudatos életmódra, természetszeretetre nevelés iránt elkötelezett zöldóvodák és ökoiskolák száma. Az ökoiskola cím az ENSZ „A fenntarthatóságra oktatás évtizede" nevű programjának része. A kritériumokat az OECD-ENSI (Iskolai Környezeti Kezdeményezések) alakította ki 1986-ban. Azóta az ökoiskola-hálózatnak több mint tíz országban több száz iskola lett a tagja.
A cikk a Piac&Profit magazin 2009. novemberi számának NHD mellékletében jelent meg.