A Körforgásban kiállítás-sorozat újabb állomásaként Magyarország első roma divatstúdiója, a Romani Design alapítói, Varga Erika és Varga Helena terveztek a múzeum műtárgyai által inspirált öltözékeket, amelyek a kiállítás koncepciójának hagyományai szerint a múzeum gyűjteménybe kerülnek majd be.
Szentképek újragondolva
A tervezők összesen hat műtárgyat választottak a múzeum gyűjteményéből. Ezek mind Szűz Máriát vagy női szenteket ábrázoló szentképek. Ezek inspirációjára hat elbűvölően gazdag mintázatú női öltözéket és hozzájuk illeszkedő kiegészítőket készítettek az alkotók.
A Romani Design esetében egy új elemmel egészült ki a Körforgásban sorozatnál megszokott munkafolyamat. A Csatkán évente megrendezésre kerülő roma búcsún a hagyomány szerint a roma hívek adományként díszruhát varratnak a Mária-kegyszoborra, melyet óránként átöltöztetnek. A múzeum felkérésére a tervezők készítettek egy öltözéket a csatkai Mária-szoborra is.
Itt megnézheted hogyan készült ez a ruha:
Ez a ruha nem fizikai valójában került a múzeum gyűjteményébe, hanem csak a hozzá kapcsolódó folyamatot, történetet őrzik meg, ennek a kisfilmnek a formájában. A csatkai Mária-kegyszobor ruhatárában pedig otthagyták azt a ruhát, mely a Körforgásban sorozat keretein belül jött létre.
A Bakony keleti szélén fekvő Csatka településen található Szentkút a pálos szerzeteseknek köszönhetően évszázadokon át a környék virágzó hitéleti központja volt. A kegykápolnában elmondott imák csodás gyógyulásokhoz vezettek, ezekről számos hálatábla tanúskodik. Feljegyzések szerint, Meizler Vilmos vakságából gyógyult meg, pillanatok alatt nyerte vissza látását a kegyhelyen, 1792-ben.A búcsúsok szerint a csatkai Szentkút vize elsősorban lábfájás gyógyítására, bénaság ellen jó. A zarándokok régen és ma is a forrás vizét korsókban, üvegekben viszik haza az otthon maradottaknak.
A kiállított túláradó, élettel teli hat ruha is azonnal megragadja a tekintetet. A mintasorok szentképei helyére női felmenőik és lányaik képeit tették. Ahogy a tervezők mondták, azért, mert nemcsak a roma kultúra terjesztését tekintik missziójuknak, hanem a női egyenjogúságért is harcolnak a saját eszközeikkel.
Elsőre túlzónak tűnhetnek ezek a minták, ám Varga Helena tervező a bemutatón elmondta
A romák ilyen tömött virágoskertként képzelik el a mennyországot. A mennybe pedig jól illenek a szentek. Még jelentős módosításokkal is.
Romani Design
A Romani Design a világ első roma divatstúdiója. A stúdiót 2010-ben megalapító testvérpár, Varga Erika és Varga Helena küldetése, hogy a divat és az iparművészet eszközeivel segítse a romák társadalmi-kulturális presztízsének építését. Kézműves dizájntermékeikkel az autentikus roma népviseletet helyezik kortárs összefüggésbe. Kollekcióikban szívesen ötvözik a roma és a magyar folklór elemeit, hiszen a két kultúra évszázadok óta szervesen kapcsolódik egymáshoz. Az Iparművészeti Múzeum kezdettől fogva szoros kapcsolatot ápol a tervezőkkel. A Romani Design még 2011-ben a múzeum főépületében tartotta első önálló divatbemutatóját. A kollekció egy része pedig bekerült a kortárs dizájn gyűjteménybe.
A Romani Design új kiállítása az év végéig látható a Ráth György villában.