#1 Nem csak az Egyesült Királyság uralkodója
1952. február 6- óta II. Erzsébet Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának uralkodója, de több más nemzet királynője is. Többek között a nemzetközösségi királyságok - Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Grenada, Jamaica, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Pápua Új-Guinea, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Salamon szigetek és Tuvalu uralkodója. Ezen országok és szigetek az angolok hódításának és gyarmatosításának köszönhetően részei a birodalomnak, így Erzsébet királynő az uralkodójuk.
#2 Nem királynőnek született
Erzsébet életének első 10 évében hasonló státuszban élt, mint ma Beatrice és Eugenie yorki hercegnő. Ez a helyzet nagyapja, VI. György király 1936-os halálával változott meg.
#3 Különleges beceneve volt
Erzsébet és testvére Margit, mint minden hagyományos családban is, becenevet kaptak a szüleiktől, Erzsébet királynétól és VI. György királytól. "Lilibet a büszkeségem, Margaret az örömöm" - mondták a lányokról. A Lilibet becenevet férje Fülöp herceg is gyakran használta. A nemrégiben elhunyt herceg temetési szertartása előtt II. Erzsébet egy kézzel írt levelet helyezett a koporsóba néhai férjének, amit Lilibet néven írt alá. Fülöp volt ugyanis az utolsó, aki így szólította, szólíthatta a királynőt.
#4 Nem járt hagyományos iskolába
Angliában természetes, hogy az örökösök nem járnak általános iskolába, mint a hétköznapi gyerekek. Erzsébetet és húgát magántanárok, nevelők oktatták Windsorban, vagy épp amerre jártak. Henry Marten az Eton Főiskola tanára és a canteburyi érsek hittanórákat adott a hercegnőknek. Marion Crawford, Margit és Erzsébet dadusa is tanította a lányokat, ám őt 1953-ban elbocsátották a palotából, mert kiderült, hogy a királyi család engedélye nélkül egy bizalmas információkat tartalmazó könyvet írt "A kis hercegnők" címmel .
#5 Részt vett a II. világháborúban
Erzsébet csak tizenéves volt, amikor kitört a második világháború. Szinte könyörgött apjának, hogy csatlakozhasson harcoló honfitársaihoz. Nem kapott rá engedélyt. Később, a tiltások ellenére, Erzsébet belépett a női segítők egységébe és 18 évesen teherautó-sofőrként és szerelőként szolgált. Ő volt az egyetlen a királyi családból, aki fegyveres testület tagja volt, és jelenleg is ő az egyetlen élő államfő, aki hivatalosan szolgált a II. világháborúban.
#6 A háború után titokban bulizott az ünneplő tömeggel
Amikor Winston Churchill, brit miniszterelnök 1945 május 8-án bejelentette, hogy véget ért a II. világháború, az emberek London utcáira özönlöttek.. Köztük volt Erzsébet és Margit hercegnő is, akik apjuk tiltása ellenére kiszöktek a palotából és a tömeghez csatlakozva pezsgőztek és ünnepeltek.
#7 Két születésnapja is van
Mint a legtöbb brit uralkodónak, Erzsébet királynő is kétszer ünnepelheti a születésnapját. A zártkörű családi évfordulón, április 21-én, kívül minden évben gondoskodnak arról, hogy az alattvalók is köszönthessék uralkodójukat. Ám mivel áprilisban az időjárás Angliában kiszámíthatatlan és kifejezetten kellemetlen is lehet, ezért május végén, vagy június elején jelölnek ki egy hétvégét a királynő nyilvános ünneplésére.
#8 Nem akarta, hogy élőben közvetítsék a megkoronázását
Erzsébet 25 éves korában lépett hivatalosan a trónra, miután édesapja, VI. György, 1952. február 6-án meghalt. A trónörökös ekkor éppen Kenyában tartózkodott, de már királynőjeként tért haza. A közismerten zárkózott, visszahúzódó Erzsébet - aki még az esküvőjéről sem engedett fényképeket készíteni - nem akarta, hogy a koronázási ünnepséget élőben közvetítsék a televízióban. Végül társadalmi nyomásra és Fülöp herceg rábeszélésére belegyezett, hogy a Westminster Apátság területére beengedjék a kamerákat. Erzsébet azt a feltételt szabta, hogy nem készíthetnek róla közeli felvételeket.
https://www.youtube.com/watch?v=inKSvLk7kiI
#9 Nincs szüksége útlevélre és jogosítványra
II. Erzsébet a világ legtöbbet utazó államfője, hivatalos látogatásainak száma meghaladja a kétszázhetvenet. Több mint 115 országban járt, pedig még útlevele sincs. Mivel az összes brit útlevelet hivatalosan a királynő nevében állítják ki, neki nincs szüksége rá. A jogosítvánnyal is hasonló a helyzet, ezért a királynőnek nincs vezetői engedélye, holott annak idején letette a szükséges vizsgákat. II. Erzsébet szeretett is vezetni, beszámolók szerint rutinos sofőrnek számított. Bár már évtizedek óta nem vezet közúton, ha kedve tartaná , akár jogosítvány nélkül is megtehetné.
#10 Két támadást is túlélt
Az 1981-es Tropping the Color névre hallgató eseményen a királynő lóháton vezette a királyi menetet a Buckingham-palota felé, amikor lövések dördültek el. Egy 17 éves fiatalember volt az elkövető. Később kiderült, hogy csak vaktölténnyel lőtt, így a királynő nem sérült meg. Egy évvel ezt követően egy Michael Fagen nevű férfinak sikerült átmásznia a palota szögesdrót kerítésén. és besurrant a királynő hálószobájába. A jelentések szerint Fagen és a királynő még beszélgettek is, amíg az őrök el nem távolították a férfit a lakosztályból. Szerencsére a férfi nem gyilkos szándékkal érkezett, csak rajongott az uralkodóért és egyszer személyesen szeretett volna találkozni vele.
+ Saját kutyafajtája van
Erzsébet híres arról, hogy nagyon szereti a corgi fajtájú kutyákat. Uralkodása alatt több, mint harminc ilyen kutyája volt, az utolsó corgija Willow 2018-ban hunyt el. Erzsébetnek egyedi fajtája is lett, amikor corgija és Margit Pipkin nevű tacskója nászából megszületett a "dorgi" -nak hívott keverék. Jelenleg két, Candy és Vulcan névre hallgató dorgi kutyának szerető gazdája.
Még több cikk Erzsébet királynőről