Életforma.hu

PÉLDA-KÉP

Bemutatjuk a BAGázs egyesületet

A legtöbben el sem tudjuk képzelni, hogyan élhetnek egy cigánytelepen az emberek. Ami nekünk a mindennapi élet velejárója, mint az oktatás, a munkalehetőség vagy az internet-hozzáférés, az náluk ritkaság számba megy. A BAGázs közhasznú egyesület célja nem az adományozás, hanem a lehetőségek megteremtése a rászorulók számára.

A BAGázs közhasznú egyesület munkatársai már 10 éve azon dolgoznak, hogy segítséget biztosítsanak a cigánytelepeken élők számára a kitörésre, kiemelésre. Hogy hogyan? Íme néhány példa: a gyerekeknek táborokat szerveznek, a fiataloknak lehetőséget nyújtanak a tanuláshoz, az asszonyoknak pedig varróköröket szerveznek és hozzásegítik őket ahhoz, hogy életükben először saját bevételük is legyen. Kérdéseinkre a szervezet kommunikációs munkatársa, Simon Rebeka válaszolt.

Fotó: BAGázs közhasznú egyesület

Idén 10 éves a BAGázs közhasznú egyesület, elmeséled nekünk, hogyan is indult útjára a kezdeményezés?

A BAGázs története egy nyári táborral indult, ekkor Both Emőke az egyesület megálmodója és vezetője már pártfogóként dolgozott a dányi cigánytelepen. A tábort követően önkéntesek kezdtek el lejárni a telepre gyermekfoglalkozásokat tartani, amiken közel 40 gyerek vett részt. A következő mérföldkő egy budapesti és telepi fiatalokból álló közösség megteremtése volt, akik a telepi gyerekek és kamaszok támogatására vállalkoztak közösen. Később egyre több korosztály számára, az élet egyre változatosabb területeit lefedő programok születtek a BAGázson belül. Ilyen például a telepi felnőttek mentorálása vagy adósságkezeléssel és álláskereséssel foglalkozó programjaink.

A honlapotokon azt írjátok, hogy nem adományozók vagytok, akkor pontosan hogyan segítitek a cigánytelepen élőket?

Igen, a BAGázs adományozás helyett a telepiek helyzetbe hozásán dolgozik. Ezzel el tudjuk kerülni a függő viszonyt a telepiek és a szervezet között, hiszen ezeket az eredményeket maguk a programokban résztvevők érik el. Sokkal nagyobb sikerélményt és önbizalmat tud adni a résztvevők számára az, ha lehetőséget és támogatást kapnak, de a kitűzött célt az ő befektetett energiájukkal és munkájukkal érik el.

Mi alapján lehet bekerülni a BAGázs programjaiba?

Évente többször tartunk felkészítő képzéseket programjainkra. Ezek általában két napos intenzív alkalmak, melyek végén a leendő önkéntesek programvezetőjükkel közösen a telepre is ellátogatnak. Aki ezen a képzésen részt vesz és úgy érzi el tud köteleződni a szervezethez legalább fél-egy évre, az csatlakozhat önkéntesként. Ez azért is fontos, mert időt vesz igénybe, amíg bizalmi kapcsolat alakul ki a résztvevő és az önkéntese között, az érdemi közös munka pedig ezután tud csak elkezdődni.

A honlapunkon mindig aktuálisan megtalálható, hogy éppen milyen pozícióra, milyen feladatokra keresünk önkénteseket.

Fotó: BAGázs közhasznú egyesület

Mely problémák a leggyakoribbak a telepen élők számára?

A telepiek számos problémájának forrása szegregált lakhelyük, alacsony iskolai végzettségük és rossz anyagi körülményeik. Ezek a tényezők a legtöbb esetben erősítik egymást és a sorozatos kudarcélmények az ilyen helyzetben élők önbizalomhiányához, a jelenlegi helyzetükbe való beletörődéshez vezet. Programjaink segítségével a telepiek belevághatnak egy új szakma elsajátításába, egy magasabb iskolai végzettség vagy egy jobb állás megszerzésébe.

Ha jól értem ti lehetőséget nyújtotok a kitörésre, milyen sikereket értetek el, mire vagytok a legbüszkébbek?

Egyik legfrissebb sikerünk, hogy egy telepen élő fiatal mentorált a pandémia okozta nehézségek ellenére idén letette az érettségit. Ő az első olyan telepi fiatal, aki kifejezetten az érettségire való felkészülésben kérte a BAGázs segítségét, így öt önkéntese támogatásával vágott neki a felkészülés időszakának. Ami csöppet sem volt zökkenőmentes, hiszen sok esetben nem volt megfelelő internet-hozzáférés a telepen, illetve a munkát és a tanulást is össze kellett egyeztetnie. De a támogatások, az önkéntesek munkája, valamint mentoráltunk kitartása és kemény munkája végül meghozta gyümölcsét.

De ugyanígy írhatnánk a nemrég nyolc osztályt befejezett felnőtt férfiról is, vagy akár azokról a dányi asszonyokról, akik a Varrókörünk tagjaként életükben először rendelkeznek saját keresettel. Ezek azok a pillanatok, amelyek átlendítenek minket a nehézségeken.

Külön programotok van cigány nők számára “Párbeszéd a roma nőkért” címmel. Mit mutatnak a tapasztalatok, a roma nők még inkább hátrányos helyzetből indulnak, mint a férfiak?

A telepieket származásukból fakadó diszkrimináció, esetleges rossz anyagi helyzetük, illetve elszigeteltségük kihívások elé állítják nap mint nap. Azonban a telepi roma asszonyok helyzete ennél is összetettebb, hiszen a tradicionális cigány hagyományok szerint tizenéves korukban már a háztartás, később pedig a gyermeknevelés a feladatuk, így az általános iskolát sok esetben nem fejezik be. Ebből következik, hogy a későbbiekben sem dolgozhatnak, így önálló jövedelemmel sem rendelkeznek. Ez még inkább fokozza bezártságukat és kiszolgáltatott helyzetüket. 2019-ben indult a BAGázs Varróköre, ahol ezeknek a nőknek igyekszünk kiutat biztosítani a mindennapi mókuskerékből és hozzásegíteni őket önálló jövedelem megszerzéséhez amellett, hogy egy megtartó közösség részei lehetnek a program által.

Fotó: BAGázs közhasznú egyesület

A Covid járvány mennyire nehezítette meg a cigánytelepeken élők sorsát?

Az elmúlt év is bebizonyította, hogy mennyire nehéz elszigetelten lépést tartani a világgal a telepiek számára. Nagy problémákat tud okozni az internet-hozzáférés és a különböző készülékek hiánya, hiszen például a pedagógusoktól érkező információk, illetve ebben az időszakban a tananyag is online volt elérhető, amihez a családok kis száma tudott volna önerőből hozzáférni. Ebben az időszakban munkatársaink folyamatos kapcsolatban álltak a gyerekek tanáraival, illetve támogatóinktól kapott tableteket osztottunk szét a családoknak, amin keresztül részt tudtak venni az online órákon és ezáltal önkénteseikkel sem szakadt meg a kapcsolatuk.

Ha valaki szeretne elmenni önkéntesnek hozzátok, mit tudsz neki ajánlani, miért éri meg, mit kaphat cserébe?

A leendő önkéntesekben megvan az a törekvés, hogy hasznosan szeretnék eltölteni szabadidejüket, szeretnének segíteni olyan fiatalokon vagy felnőtteken, akik hátrányból indulnak az élet számos területén. Majd önkéntessé válva megtapasztalják azt a felszabadító érzést, hogy munkájuk sikerekhez segíti hozzá mentoráltjukat. Ezek azok a pillanatok, kisebb vagy nagyobb eredmények, amik a telepi résztvevőket és az önkénteseket is motiválják a további közös munkára.

Ha te is szeretnéd segíteni az egyesület működését, akkor kattints ide.

Olvasnál még civil szervezetekről?

Utcáról a lakásba! Egyesület

Világszép Alapítvány: Minden gyerek egyformán szeretetreméltó

 

 

 


10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból!

10 Millió Fa: így lesz erdő az 1%-ból! 

A 10 Millió Fa közössége idén elérte egyik legnagyobb célját.
Egy női vállalkozó is lehet sikeres

Egy női vállalkozó is lehet sikeres 

A vállalkozói lét kihívásokkal teli, de egyben inspiráló és felszabadító út is. Sokan még mindig úgy gondolják, hogy az üzleti világ a férfiak terepe, pedig ma már egyre több nő bizonyítja, hogy kiváló vezetői képességekkel, kitartással és kreativitással igenis helyt lehet állni, sőt: a kimagasló eredmények elérése sem lehetetlen.
A nőknek számos terepen kell helytállni

A nőknek számos terepen kell helytállni 

Egy felnőtt nő élete számos szerepből tevődik össze. Pláne akkor, ha még gyereket is nevel. Ezek között a szerepek között meglehetősen nehéz egyensúlyozni és mindegyiknek megfelelni.
Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket!

Mikor lesz már egyenlőség? Napjainkban is sok hátrányos megkülönböztetés éri a nőket! 

Az AVON Nőnap alkalmából változásra szólít fel!
Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban

Magyar szinkronkorcsolyázók óriási sikere Salzburgban 

Ahol a jég is piros fehér zöld színre változott vasárnap!
Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció

Ma indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció 

Idén is rászoruló családoknak adhatnak karácsonyi ajándékot a vásárlók a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország közös élelmiszergyűjtő akciója, az Adni Öröm! keretében.
Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására

Kétszázezer jótékony aludoboz ára jut nehéz sorsú gyerekek táboroztatására 

Idén márciustól jótékony célra is felajánlhatták a visszaváltható alumínium italdobozok árát a fogyasztók. A kezdeményezésnek köszönhetően 200 ezer doboz gyűlt össze, ami több mint 3 tonna újrahasznosítható alumíniumot jelent. A befolyt közel egymillió forintból a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nehéz sorsú gyerekek nyári táborozását segíti.
Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak

Irodalommal a nélkülöző állatokért – Bucsi Mariann és az Állatvédőrség összefogtak 

Nem titkolt céljuk, hogy a megemelkedett energiaárak és rezsiköltségek következtében egyre nehezebb helyzetbe kerülő állatmenhelyek és -otthonok a jövőben is képesek legyenek működni, a rászorulókat megmenteni, valamint megfelelő színvonalú ellátást biztosíthassanak a befogadott jószágok számára.
Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről

Portréfilm készült Szabó Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről 

„Halál ellen nincs orvosság, de az odáig vezető út szép is lehet” – hívja fel a figyelmet a gyógynövények fontosságára Szabó Gyuri bácsi a róla készült portréfilmben. A film a díszbemutatót követően hamarosan a nagyközönség számára is elérhető lesz.
5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet

5 sakkos készség, mely a karrieredben is segíthet 

Tudtad, hogy a munkaerőpiacon is kamatoztathatod a sakkozási képességeidet?