Fogadjunk, már veled is megtörtént, hogy a kasszánál állva elgondolkodtál azon, vajon valóban kell még egy tizedik szoknya? Még egy farmer, csak azért mert nagyon olcsó? Egy ki tudja hányadik felső? Nem vagy egyedül. Főleg most, a hónapokig tartó karantén után nehéz megállni, hogy a jobbnál jobb akciók láttán ne csábuljunk el ...
Egy korábbi felmérés szerint a fejlett országokban átlag 60 ruhadarabot vesznek az emberek évente, 60 százalékkal többet, mint húsz évvel ezelőtt. A túlfogyasztás a fél világot érintő probléma, persze nem csak a ruhavásárlásnál. Ma már a fast fashion jegyében akár havonta lecserélhetnéd ruhatáradat, hiszen a nagy divatmárkák elképesztő gyorsan jönnek ki a kollekcióikkal, ráadásul egy szezon alatt akár többel is.
Miközben arra sarkallják a vásárlókat a nagy márkák, hogy újabb és újabb ruhadarabokat vegyünk, sorra állnak át a körfogásos modellre, felismerve felelősségüket elég látványosan olyan kezdeményezések mögé állni, amik csökkentik a divatipar öko-lábnyomát és a társadalmi károkat is, amiket a termelési folyamataik okoznak. Hiszen a textilek nagy része mesterséges anyagokból, színezékkel készülnek, amelyek komoly környezetterhelő hatással bírnak, és vagy egyáltalán nem, vagy nagyon lassan bomlanak le. Több világmárka ezért (köztük a H&M, a Mango) évekkel ezelőtt elindította saját újrahasznosítási programját, a Zara 4 évvel ezelőtt dobta piacra első környezetbarát kollekcióját.
Mit lehet tenni?
Hogy te mit tehetsz a felesleges halmozás ellen? Például most sem késő csatlakozni ahhoz a tavaly szeptemberben indult kihíváshoz, amelynek részvevői azt vállalhatták, hogy egy évig nem vásárolnak új ruhát maguknak. Ha ez a merész húzás kudarcot vallana, vagy bele se mernél kezdeni, hogy ruhavásárlásra adnád a fejed, gondolj át néhány dolgot! Először is valóban szükséged van-e arra a darabra, és nem egyszeri alkalommal lesz rajtad?
Azt mondhatjuk, hogy külföldön már régóta bevett, idehaza még csak most kibontakozó irány a környezettudatosságra a ruhamegosztás. Például a Share Your Dress - Közösségi ruhamegosztó Facebook-csoport lényege is ebben rejlik: alig használt ruhákat, leginkább alkalmi viseleteket lehet kölcsön adni és venni. Ha nincs merszed idegenekkel a csereberére, még ott vannak a barátnők, akiknek bátran odaadhatod a megunt, „kinőtt” gönceidet.
Az, hogy egy szoknya, egy nadrág vagy egy cipő gigantikusan le van árazva, még nem jelenti azt, hogy muszáj megvenned. Mielőtt azt mondanád, „nincs egy rongyom se”, nézz körül a gardróbodban! Mérlegeld, mely ruhádat lehetne újragondolni, átalakítani. Gondold át, melyik az, amelyet totálisan feleslegesen vettél meg egy impulzusvásárlás során.
Tényleg nem biztos, hogy mindig mindenből újat kell venned! Ruhatáradat úgy is felfrissítheted, ha csak néhány olyan alapdarabot vásárolsz, amelyek jól kombinálhatók egymással. Például egy farmer, egy blézer, egy egyszínű póló vagy ing rengeteg mással párosítható. Próbáld úgy növelni a kedvenc ruháidnak a számát, hogy közben ne kelljen még egy ruhásszekrényt beszerezned!
Cikksorozatunk második részében arra adunk tippeket, miként vásárolj élelmiszert, ha környezettudatos akarsz lenni.