Járai Máténak a Nyerő Páros hozta meg az országos ismertséget, és a reality jellegéből adódóan ez feleségét, Kírát is fókuszba helyezte. Az egyébként rokonszenves házaspár onnantól lett még érdekesebb a nézők és a többi páros számára is, amikor bevallották: nyitott kapcsolatban élnek.
Máté azt mesélte, ez a fajta liberalizmus gyerekkora óta jelen van az életében, merthogy szülei nagy házat vittek, ahol megfordult a művészvilág színe-java és sok mindent látott már kisfiúként is. Máté anyukája Maár Gyula filmrendező lánya, aki a szintén híres – kommunista – író nagypapától, Illés Bélától mesés vagyont örökölt, így Máté igazi elkényeztetett úrifiúként nőtt fel egy villában. Pontosabban ez a fényűző élet addig tartott, amíg a vagyon, aztán ahogy eladogatták az ezüstöket, úgy szállt el minden szépség az életéből és lett sérülékeny, érzékeny kamasz.
Ebben az állapotában találtak egymásra Kírával még a gimnáziumban, ahol Máté eleinte észre se vette a lányt, bár ő ezt úgy fogalmazta meg: észre se merte venni, mert Kíra már akkor kész nő volt, vad, feltűnő, kihívó és izgalmas. De valahogy mégis barátok lettek. És bár a környezetük, családjaik már rég összeboronálták őket, évekig valóban csak barátok voltak. Akik gyakran aludtak egymásnál, szigorúan külön ágyon. Ám egy este Kíra kicsit többet ivott a kelleténél… Viszont Mátéért mégis meg kellett küzdenie, mert a fiú azt mondta „felejtsük el, ami történt”. Csakhogy akkor már Kíra szerelmes volt és azt érezte nem tud létezni nélküle, úgyhogy szó szerint kapart Mátéért. Így kezdődött a szerelmük. Ez a furcsa szerelem, amit leginkább Kíra alakít, aki minden kötöttségtől retteg. Abban egyetértettek, hogy ez csak akkor működik, ha mindketten így akarják, ha az egyik fél csak magára erőlteti, akkor a nyitott kapcsolat a végét jelenti egy szerelemnek.
„Tizennégy év után beszéltük meg, hogy elérkezett az a pillanat, hogy nem csak ketten vagyunk egymásnak, hanem engedünk annak a csábításnak, ami lássuk be, nap mint nap éri az embert. És bár Kírának volt jó néhány férfi az életében, azt mondja, nálam nincs tökéletesebb” – mesélte Máté.

„A lényeg, hagyjuk, hogy a másik olyan dolgokat is megéljen, amit egyébként egy párkapcsolatban nem tud. Az nem létezik, hogy az ember száz százalékosan megtalál a másikban mindent, de soha egy pillanatig nem fordult meg a fejemben, hogy én mással akarom leélni az életemet” - mondta Kíra.
Máté azt mesélte, éppen a szülői ház lazasága hozta azt az elfogadó szemléletet, ami miatt nem ütközött meg felesége felvetésén. Hiszen a hozzájuk járó művészek hol ezzel, hol azzal jelentek meg náluk, miközben szerették a férjüket, feleségüket. Ezt Máté a legnagyobb intellektuális és érzelmi szabadságnak gondolja – de néha azért meg kell győznie magát, hogy ez valóban így jó. Ugyanakkor doppingszernek is érzi, mert újra és újra meg kell hódítani a másikat. Nincsenek szabályok, de két alapfeltétel van: önzetlenül kell szeretni a másikat és maximálisan meg kell bízni egymásban. Csak így lehet szabadon engedni valakit.
„Kírának van egy kapcsolata régről és én barátomnak érzem azt az embert. Felhívom a születésnapján, mert nem érzem, hogy az ellenségem lenne, épp ellenkezőleg. Bennem nem hogy harag nincs, hanem szeretem azt az embert és szeretem, hogy van. Noha egyszer kimozdította Kírát érzelmileg is, mélyebbre mentek, mint az egy nyitott kapcsolatban normális. De én azt éreztem, bármi is lesz, hozzám fog hazajönni Kíra. Mert annyi fantasztikus élmény és emlék köt minket össze. És legfőképpen az agyunk. Ilyen párt nem talál magának, mint én, már elnézést, hogy ezt mondom. Ha valamiben biztos vagyok, az az, hogy együtt fogunk megöregedni” – vallott rendkívül őszintén Máté.

Hogy szokatlan kapcsolatukat felvállalták, abban egyfajta missziót éreznek, hogy a tabu ne legyen tabu többé. Abszolúte tiszteletben tartják a klasszikus házasságokat, de dühíti őket, ha olyanok ítélkeznek felettük, akik ugyanezt csinálják, csak titokban. Máté attól sem tart, hogy ez kihat a karrierjére, mert úgy gondolja, az önazonosság a kulcsa mindennek. Ő pedig egy őszinte, igazságra törekvő ember, de el se tudja képzelni, mi lenne, ha nem keresnék többet, mert hogy színész lesz, az sosem volt kérdés. És nem azért, mert Törőcsik Mari a nagymamája, hiszen vér szerint nem is az, de amikor ő megszületett, Törőcsik már a nagypapája, Maár Gyula felesége volt, így a színésznő mindig is unokájaként bánt Mátéval. Érdekes, hogy bár semmilyen vérségi kapcsolat nincs közöttük, kicsit hasonlít fogadott nagyanyjára és remekül utánozza is őt. Nagyon szeretik egymást.
Máté egyébként nyíltan beszélt a szűkebb családjáról is, nem szégyellte elmesélni, hogy szülei teljesen lecsúsztak és nagyon komoly alkoholproblémáik vannak, gyakorlatilag megfordult a helyzet, ők lettek a gyerekei, mindent ő intéz helyettük.
Arról is vallottak, miért nincs gyerekük. Ennek oka egyértelműen Kíra, aki nem érzi azt a mindent elsöprő vágyat, nem áll készen. Retteg nemcsak a már említett kötöttségtől, de a felelősségtől is. Egyelőre élni akarnak, mert az öregségtől is rettegnek.
Ezért is volt érdekes, hogyan reagálnak majd húsz évvel későbbi önmagukra. Kíra szerint Máté 62 évesen olyan lesz, mint Walter Matthau, Máté szerint Kíra meglágyul kicsit idősebb korára. Mivel kamaszként ismerték meg egymást, eddig is együtt öregedtek és a gondolat, hogy eztán is így lesz, tetszett nekik. A másik lényét, személyiségét, eszét, humorát sokkal jobban szeretik annál, hogy ezt jelentősen befolyásolhatná a külső. Ezzel együtt Kíra elborzadt magától, azt hitte, majd nyolcvan körül fog így kinézni, és elgondolkodott azon, nem kéne-e azonnal felkeresnie egy plasztikai sebészt.
De a vicces megnyilvánulásokon túl, volt egy nagyon érzelmes pontja ennek a résznek. Amikor Friderikusz megkérdezte, vajon megbánják-e ebben a korban, hogy nem lett gyerekük, Máté, aki alapvetően szeretne gyereket így felelt: „elhitettük magunkkal, hogy ez így jó…”, Kíra viszont elsírta magát és azt mondta: „Félek, hogy megbánjuk. Hogy Máténak ezt nem adtam meg, pedig ő annyira jó apa lenne.”
Friderikusz nem hagyta annyiban, rákérdezett, hogy ha ezt így látja, miért nem teszi félre az önzőségét és lesz anyává, hogy megszüntesse a Mátéban lévő, életre szóló hiányt. De Kíra azt válaszolta, nem tud gyorsítani magán és nem gondolja, hogy az bárkinek jó lenne, ha ő magán átlépve, csak a férje kedvéért szülne.
„Sosem várnám el tőle. Ha valamit nem szeretnék, az az, hogy ez ne egy szívbéli döntés legyen, hanem egy nekem való megfelelés. Pontosan ez ellen küzdünk egész életünk során. Soha nem kérnék tőle olyat, amihez nincs kedve, és soha nem tiltanám attól, amihez igen. Vele szemben semmilyen akaratomat nem érvényesítem. Nem is édes az az elégtétel, ami nem közös. Soha."
– kontrázott Máté.
Pedig tulajdonképpen van is egy képzeletbeli kisfiuk. Járai Mórnak hívnák, tudják, melyik oviba járna, hova hordanák muay thai edzésre, hova mennének vele nyaralni, hogy Mátéval együtt nézegetnék az ócenáriumban a cápákat…
Amikor a színész néhány éve kórházba került és nem lehetett tudni, mi lesz betegsége kimenetele, Kíra odaült mellé az ágyra és azt mondta: „Most először félek, hogy elveszíthetlek és lehet, hogy szülnöm kéne neked egy gyereket.” „És én halálosan boldog voltam” – idézte fel sírva a jelenetet Máté. „De ez nem elvárás, hanem egy lehetőség. És a kettő nem ugyanaz.”
Az újabb húsz év ugrás az időben nagyon meghatotta őket, de Máté azzal intézte el, lesz negyven évük, hogy megszokják ezt. „Ha 82 évesen is fogjuk egymás kezét, akkor semmi sem baj.”
Ezen a ponton derült ki, hogy Kíra nagynénje Schütz Ila volt, Friderikusz szerint ugyanis rá fog hasonlítani idősen, noha a színésznő ezt a kort már nem érte meg… Kírát megviselte az időutazás, nagyon fél ugyanis a haláltól – meglehet, ehhez hozzájárult egykori nagynénje öngyilkossága is.
Máté viszont remekül érezte magát 82 évesként.
„Azt hiszem, hogy ezzel a külsővel leszek a legboldogabb. Fiatalon tele voltam megfelelési vággyal, szeretetéhséggel, karrierista voltam, soroltam, mit akarok még az élettől, ami nekem jár, amiért megdolgoztam. De mostanra megnyugodtam. Ez a nő velem maradt, az egész életét nekem áldozta. Persze Kíra majd akkor is házsártoskodik én meg ülök a kertben és nézem, ahogy nő a büdöske. Így lesz jó. És addigra írok egy memoárt, amelynek az egyik fejezetcíme ez lesz: Nyitott házasságban éltem, de egész életemben egy nőbe voltam szerelmes.”

A műsor most téli álmot alszik, de tavasszal újabb szép történetek tanúi lehetünk.
Addig is olvassátok el ezeket:
Gáspár Laciékat a hűtlenség se szakíthatja szét
Nagy Ervin és Borbély Alexandra esküvője elmaradt