Ha végigtekintünk azokon az országokon, ahol sikeresen kezelik a járványhelyzetet, azt a meglepő dolgot tapasztalhatjuk, hogy a miniszterelnöki posztot mind nők töltik be. Izlandtól Tajvanig és Németországtól Új-Zélandig mindenhol a „gyengébb nem” képviselő ülnek országaik legfőbb vezető posztján. És ha még nem volt elég, ott van Finnország, Izland és Dánia is, kormányfőik nők, és mindegyik helyen ügyesen kézben tartják a járványt és annak következményeit.
A mostani világjárvány rámutat arra a tényre, hogy a nőknek a valóban nehéz helyzetekben helyén van a szívük, talán sokkal inkább, mint a férfiaknak - írja a Forbes.
Azok, akik még az egészen nyilvánvaló tények ellenére sem hajlandóak elismerni a női vezetők erényeit (bizonyos kiélezett szituációkban) most például arra hivatkoznak, hogy az említett országok egészen kicsik, mind területüket, mind pedig lélekszámukat tekintve, vagy pedig szigetországok, ahol „értelemszerűen” könnyebb egy járvány ellen védekezni.
Nos, az igazság az, hogy Németország bizony egy elég nagy ország, az Egyesült Királyság pedig sziget, márpedig az előzőben sikerült a járványt megfogni, az utóbbiban viszont nem.
Angela Merkel német kancellár már a járvány megjelenésének pillanatában komolyan vette a helyzetet, ez látszott is rajta és ez a fajta habitusa azonnal a honfitársaira is hatással volt, vagyis ők is kellő komolysággal álltak hozzá. Németországban azonnal széles körű tesztelésbe fogtak, és nem tagadták még a kezdetekkor sem, hogy ez valami nagyon súlyos dolog lesz. A betegséget azóta is biztos kézzel tartják kordában, és úgy tűnik, hogy Németország az első között lesz, ahol a korlátozó intézkedéseket a leghamarabb fogják enyhíteni.
Tajvan elnökasszonya, Caj Jing-ven már akkor lépett, amikor Kínából az első hírek elkezdtek szállingózni a járvány ottani terjedéséről. Januárban már 124 intézkedést vezetett be a vírus terjedésének megakadályozása érdekében, és ezek között csak elvétve voltak kifejezetten tiltó intézkedések. A CNN „a világ legjobb és legsikeresebb válságmenedzselésének” nevezte a tajvani elnöknő intézkedéseit, talán nem véletlenül, hiszen még mindig csak hat igazolt halálesetet jelentettek a szigetországból. Az ENSZ egészségügyi világszervezete a WHO a járvány sikeres kezelése ellenére sem hajlandó felvenni Tajvant a szervezetbe, az USA pedig emiatt vonta meg a WHO támogatását azonnal.
Jacinda Ardern Új-Zéland miniszterelnöke, amikor az egész országban csak hat esetet tartottak nyilván, már akkor karanténba kényszerítette az országba frissen beutazókat, majd pedig teljesen meg is tiltotta ezt. A halálos áldozatok száma Új-Zélandon még mindig csak minimális, de már most azon gondolkodnak, hogyan lehetne enyhíteni a bevezetett korlátozó intézkedéseket.
Katrín Jakobsdóttir miniszterelnök vezetése alatt Izlandon gyakorlatilag elvégezték az ország teljes lakosságán a koronavírus-tesztet, míg a legtöbb országban csak az aktív tünetekkel rendelkező személyek tesztelése zajlik. Az átfogó nyomkövető rendszer következtében pedig nem kellett bezárni az iskolákat.
Sanna Marin lett a világ legfiatalabb államfője, amikor tavaly decemberben megválasztották Finnországban. Az ő érdeme, hogy felismerte a social-média kulcsfontosságú szerepét a koronavírus-krízis leküzdésében.
A norvég miniszterelnöknek, Erna Solbergnek pedig az volt az innovatív ötlete, hogy a televíziót közvetlenül az ország gyermekeivel való beszélgetéshez használta fel. Válaszolt a gyerekek kérdéseire, egészen őszintén, persze úgy, hogy a gyerekek is értsék. Innovatívan és humánusan – lehet, hogy egy férfi politikusnak ez soha nem is jutott volna az eszébe.