Az IKEA alvási szokásokat feltáró kutatása nyomán kiderült, hogy az emberek egyre kevesebbet alszanak, de éjszakáikat most is ideális hálószobában eltöltve képzelik el.
Ezzel szemben a hálószoba sokszor egyéb tevékenységeknek is helyet ad, és ez csökkentheti az elégedettséget. A magyarok az alvás mellett munkára, olvasásra és tárolásra is használják hálószobájukat, fontosak számukra a színek, valamint az, hogy a hálónak meghitt hangulatot és személyes jelleget adjanak.
Az IKEA megbízásából a világ 28 országában készült felmérés. Az európai országokon kívül az Egyesült Államokban, Kanadában, valamint a Közel-Kelet és Ázsia egyes országaiban közel 14.000 embert kérdeztek meg.
Mennyit alszunk és kivel? A felmérés szerint a megkérdezettek többsége napi 6-8 órát tölt alvással; az átlag 7 óra 6 perc. Minden második válaszadó ugyanannyit alszik, mint 5 évvel ezelőtt.
Összességében, egyfajta "álmatlan" társadalom irányába haladunk, amelynek számos oka lehet, de bizonyos, hogy mindez összefügg a hálószoba berendezésével is, például azzal, hogy sok esetben egy helyiségben található a számítógép és az ágy.
A megkérdezettek harmada egyedül alszik el, míg 55%-uk családtaggal vagy partnerrel, 6%-uk pedig egy szobában hajtja álomra a fejét partnerével és gyermekével.
Mi történik az ágyban és az ágy körül? A kapott eredmények szerint napjaink hálószobái az alváson és az intim együttléten kívül további négy elfoglaltságnak adnak helyet: olvasás, tanulás, napközbeni pihenés és szórakozás.
Az alvás mellet jellemzően a fiatalabb csoportok foglalkoznak mással is a hálószobájukban.
A nők gyakrabban olvasnak az ágyban vagy az ágy mellett, mint a férfiak, és sokszor játszanak együtt a gyermekekkel, vagy töltik idejüket a családjukkal az ágyon vagy annak közelében.
Ezzel szemben a férfiak gyakran hallgatnak zenét vagy néznek tévét, illetve számítógépeznek közvetlenül az ágy mellett - és ez összefüggést mutat a férfiak rövidebb alvásidejével.
Ami az intim együttlétet illeti, a legtöbben Izlandon választják a hálószobát ilyen célzattal (72%), őket követi Dánia 68%-kal. A legkevesebben Kínában, Oroszországban és Ausztriában használják a hálószobát intim együttlétekre (20%, 28-28%).
Mégis, mi a hálószoba tényleges funkciója? Természetes dolog, hogy ha egy hálószoba mások számára nappaliként is funkcionál, akkor egyéb berendezési tárgyak, így nagy bútorok, képek, növények is helyet kapnak, és ez bizony jelentősen befolyásolja a szoba hangulatát és meghittségét. Amennyiben viszont a hálószoba kizárólag a pihenést, a visszavonulást, a nyugalmat szolgálja, az ágy körül leginkább csak az igazán szükséges dolgok kapnak helyet: néhány polc, szék és legfeljebb egy TV vagy egy rádió.
A hangulatteremtő tárgyak természetesen elmaradhatatlanok; egy romantikus szigetként jellemezhető hálószobában biztosan találunk egy nagy franciaágyat, sok virágot és személyes kiegészítők garmadáját.
Világos vagy sötét?
A legtöbb ember a világos színeket kedveli a hálószobájában, összességében mindössze 10 százalék kedveli itt a sötét színeket; a többiek inkább az élénk, erős színek (45%) és a pasztell vagy a fehér árnyalatai felé hajlanak (41%).
Az elégedettség tényezői
A hálószobával való elégedettség erősen összefügg azzal, hogy az alvás céljára szolgáló helyiséget kizárólag alvásra, vagy másra is használja a megkérdezett. Jellemzően azok az elégedettebbek, akik párjukkal együtt alszanak, és azok a kevésbé elégedettek, akik hálószobájukat gyermekükkel vagy más családtagjukkal kénytelenek megosztani.
Ezt úgy is lehet értelmezni, hogy az alvás szempontjából bizonyos esetekben szoros az összefüggés a háztartás (a lakás-) mérete és az elégedettség mértéke között, azonban sokkal fontosabb dolog az, hogy ne legyen túlzsúfolt a hálószoba.
A kutatás szerint minden második válaszadó elégedett a hálószobájával, további 42% közepesen elégedett - vagyis mindössze 9% elégedetlen..
Hazánk alvási szokásai
Mi az alvás mellett munkára, olvasásra és tárolásra is használjuk hálószobánkat, fontosak számunkra a színek, valamint az, hogy a hálónak meghitt hangulatot és személyes jelleget adjunk. A magyarok 60 százaléka használja az ágyat alvás mellett az intim együttlétre, így a mezőny első felében foglalnak helyet. Matracot csak ritkán cserélünk, a megkérdezett magyarok 36 százaléka nyilatkozta, hogy még sosem cserélte le ágybetétjét. Hálószobánkban különösen kedveljük (78 %) az élénk színeket. A közép-kelet európai régióban a magyarok a leginkább elégedettek hálószobájukkal, ugyanis a válaszadók 77%-a adott igenlő választ az erre vonatkozó kérdésre.