Régi álmát valósította meg a család, amikor új házba költözött: mindenki külön fürdőszobát kapott. Így megszűnt a reggeli idegeskedés, a várakozás a fürdő előtt, az ebből adódó esetleges késés. A fiúk részére úgy alakítottak ki személyre szabott helyiséget, hogy a szobájukat „megrövidítették” az egyéniségük, ízlésük szerint berendezett aprócska fürdőszobákkal.
Extrém lakberendezési megoldás,
amikor a hálószoba része a fürdőszoba. Itt nem egészen ez a helyzet: monogramos homokfútt üvegajtó választja el a sokfunkciós szobától. Ez optikailag köztes megoldást jelent: levegőssé teszi a látványt, de a fürdő szeparált, a szobától mégsem teljesen elzárt, független helyiség.
Jóllehet a fürdő nagyon kicsi, mégsem hat zsúfoltnak, amiben annak is szerepe van, hogy a szinte szabályos négyzet alakú térben nem kell lemondani a természetes fényről: a vécé melletti ablakon besüt a nap, és a szellőztetés is megoldott. A burkolatok elrendezésével és a minden lényeges pontot külön megvilágító, energiatakarékos spotlámpákkal látványában is igyekeztek tágítani a teret.
A már-már puritánul egyszerű fürdőnek a természetesség a legfontosabb karaktere, ami a minőségi anyagokkal lesz elegáns.
Nagyméretű burkolatok kis alapterületen
is alkalmazhatók, de csak tudatosan, erre jó példa ez a fürdő. A falon a sötétebb lap vertikálisan, a padozaton a világos burkolat horizontálisan fut.
A fahatású Gardenia burkolatot függőleges vonalban rakták a falra, mert így „nyújtja” a kis helyiséget. A mennyezetet fehérre festették, a padlót pedig a lapcsalád világos árnyalatú darabjai borítják – ez a tónusa a falon az elegánsan vékony fugának is.
A funkciókat a Bisazza aranyos fényű üvegmozaikjával emelték ki és kötötték össze: megjelenik a zuhanyozóban, a vécé mögötti falfülkében és az épített mosdópult és fölötte lévő tükör peremén. A tusoló elé színben harmonizáló, kisméretű lapokból kirakott „kilépő” került.
A mosdópult és a zuhanyozó
épített. Ez a megoldás kis helyiségekben kifejezetten praktikus, mert az épített elemek látványukban kevésbé vesznek el a térből, mint a környezettől elütő bútor. Még a Villeroy & Boch mosdója is beleolvad a pultba, és az elegáns csaptelep sem hivalkodó: karja rásimul a nyakára, egyetlen határozott elemként jelenik meg.
A kényelmes méretű, üvegajtóval felszerelt tusolófülke a mosdóval szembe került. Mivel a zuhanyt a fülke oldalfalára szerelték, a hátsó felén – a helyiségbe belépővel szemben – nagy felületen érvényesül a pompás üvegmozaik. A víztakarékos esőztető és kézi zuhany kiválasztásánál is törekedtek arra, hogy látványában a lehető legegyszerűbb legyen, de minőségben kiváló.
Az épített fülke oldala
megoldja a toalett szeparáltságát is. A falra függesztett csésze optikailag a lehető legkevesebbet veszi el a térből, és takarítás szempontjából is praktikus.
A helyiség berendezésénél kerültek minden felesleges bútort és sallangot, de ez nem jelenti azt, hogy unalmas, a burkolatok, a világítás és egy-két jól megválasztott kiegészítő díszíti az apró fürdőt. A helyszűke miatt igyekeztek „bútormentessé” tenni a helyiséget, valamilyen tárolóra azonban szükség volt. A pult alól kihúzható mobil tálca jó kompromisszum: nem avatkozik a térbe, és ha kell, bárhová rakható.
Zöld szempontok
- A mosdó- és zuhanycsaptelepek kiválasztásánál a látvány mellett meghatározó volt a víztakarékosság.
- A spotlámpák keveset fogyasztanak, és alkalmasak arra, hogy egy-egy pontot megvilágítsanak