Ezt mutatja a január közepén megrendezett nagyszabású kölni bútorkiállítás, az IMM Cologne 2008, amely ezúttal kibővült az Art of Kitchen konyhabemutatóval, ahol a legnevesebb német gyártók mutatták be legújabb koncepcióbútoraikat. A lenyűgözően egyszerű vonalvezetés látványos anyagokkal, magas színvonalú megmunkálással és hi-tech konyhagépekkel párosul. Luxus és elegancia fémjelzi napjaink konyhadivatját.
A kölni bútorkiállítás minden évben sokakat vonz szerte a világból. A bútorgyártás és -kereskedelem globális üzletággá vált, olyannyira, hogy a német piac 2007-es stagnálása ellenére a bútorgyártók - és így a konyhabútorokat forgalmazó cégek is - jó évet zártak, köszönhetően a bővülő exporteladásoknak. Míg a tavalyi kiállításról hiányoztak a konyhák, idén hangsúlyosan jelen voltak: a leghíresebb német cégek, az Allmilmö, a Zeyko, a Poggenpohl vagy a Leicht különleges dizájnbútorokkal lepték meg a látogatókat mintegy előkészítve a 2009-re tervezett nagyszabású IMM Cuisinale kiállítást.
Kattintson a galériáért!
Egyre nő az egyszemélyes háztartások száma, és csökken a mobilitás Németországban, az ottani statisztikai adatok szerint. A szingli életmód előretöréséből középtávon profitál a bútoripar, hiszen nő a lakások száma, míg a mobilitás csökkenése nem kedvez az ágazatnak. A szinglilét azonban hat a lakások méretére és így a bútorozási szokásokra is: gyakoriak a kis alapterületű apartmanok, a tulajdonosok pedig előnyben részesítik a több funkcióra használható intelligens bútorokat.
A kis lakások iránti megnövekedett igény és persze a modern életstílus is azt eredményezte, hogy a konyha mint külön helyiség a múlté. Az amerikai konyha persze nem új koncepció, de a kiállításon bemutatott modellekkel már nem csupán egy térbe komponálják a lakó- és főzőhelyiséget, hanem a konyha a nappali szoba szerves részeként, sőt az ülőgarnitúrával egyenrangú szereplőként jelenik meg.
A legújabb lakóterekben tehát a konyhabútor nem különül el a nappalitól, jóllehet a hagyományos értelemben vett konyhabútor kifejezést is nehéz lenne értelmezni, látva a kölni kiállításon felvonultatott újdonságokat.
A lakótérbe tervezett konyhák a nappali bútoraihoz igazodnak, és a konyhaszerű elemeket - tűzhely, mosogató, hűtőszekrény - mindenhol igyekeznek takarni. Miután a fogantyúk is árulkodnának a bútorok valódi szerepéről, így azok is hiányoznak. A mai felületkezelési technikák, az újabb és újabb anyagok, a különleges vasalatok lehetővé teszik, hogy a tervezők olyan konyhát alkossanak, amely tökéletesen integrálódik az adott környezetbe. A legtöbb esetben nincsenek felsőszekrények; a bútorok mindössze két párhuzamos egyenesből állnak, mint ahogyan például a Leicht cég Tobia elnevezésű, antracit színűre pácolt tölgyfa frontokkal díszített újdonsága. A térelválasztóként működő, hatalmas sziget a nappali-konyhák elengedhetetlen kelléke lett. Sok esetben ide kerül a tűzhely és/vagy a mosogató, és egyben a felsőszekrények hiányából eredő kieső tárolókapacitás is pótolható a szigetek belsejében elhelyezett fiókokkal.
Kattintson a galériáért!
A nyitott polcok vagy a korábban divatos rozsdamentes sínekre lógatott kellékek szintén eltűntek. Helyettük a fiókokban alakítottak ki speciális fűszertartót, méretre készült rekeszeket a tálalóeszközök, az alufólia vagy a papír kéztörlő számára. Mindennek megvan a pontos helye, az elegáns evőeszközök vagy az edények pedig akár a bútorral együtt is megvásárolhatók. Nemritkán a nagyobb bútorcégek együttműködési szerződést kötnek a magasabb presztízsű gépek, edények és evőeszközök gyártóival, így a szekrényben kialakított hely kifejezetten az adott termékhez igazodik. Az új trend hatott a mosogatók megjelenésére is: a leggyakrabban szögletes vonalú, hi-tech rozsdamenetes mosogatók a korábbinál mélyebbek, hogy egy-egy koszos edény ne zavarja a látványt, és a mosogatáson túl - lefedve - sokszor a munkapult szerepét is betöltik, hogy a piszkos munka minél inkább egy helyre koncentrálódjon. A konyhai tárolás minden idők egyik legfontosabb kérdése, ma pedig különösen előtérbe kerül, hiszen a nappaliban vagy a kisebb lakásokban nehezen különíthető el egy spájz. A Concept 40 elnevezésű, Best System Interior Innovation Award 2008 elismeréssel jutalmazott Leicht bútor például a fal síkjába integrált szekrényrendszerrel válaszol erre a kihívásra, de gyakori a magas elemként megjelenő spájzszekrény sem.
A bútorok megmunkálása és a belső kialakításuk minden korábbinál magasabb színvonalú, így a látványos darabok új szerepet kapnak a nappali szobák berendezésében, funkcionális megoldások segítik, hogy konyhaként is jól működjenek. A kiállítás talán legkülönlegesebb darabja volt a Poggenpohl és a férfiaknak készülő igényes kiegészítő termékek egyik vezető luxusmárkája, a Porsche Design együttműködéséből született P'7340. Elsősorban férfiaknak szánták. A bútor a nappalifalakhoz hasonlóan játszik a különböző felületekkel, és mozgatja a teret a síkok eltolásával. Használat közben azonban kiderül, hogy valójában egy minden igényt kielégítő komplexum, amelybe a Miele exkluzív konyhagépei mellett beépül a multifunkciós világítási rendszer és a hi-tech audio-video rendszer egyaránt.
Kattintson a galériáért!
Úgy tűnik, nyugodtan kijelenthetjük, a modern, elegáns életstílushoz igazított konyhabútorok anyaghasználata, megmunkálása és tudása semmivel sem kevésbé magas színvonalú, mint egy luxusautóé, vagy egy különleges házimozirendszeré.A hi-tech megoldások persze más gyártók bútoraiból sem hiányoznak. A Team 7 kollekciójában például a k7 elnevezésű konyhabútor szigetének magassága motorosan állítható, így a pult a bárszékek magasságához igazítható étkezésekkor, míg leengedve a főzőlapon rotyogó étel megkavarása sem okoz kényelmetlenséget. A Leicht bútorok frontjaihoz pedig elég térddel vagy könyökkel hozzáérni, és a motor kilöki a fiókokat, amelyekben automatikusan felkapcsol a világítás.
Persze nagy vacsorák készítése nem elsősorban a szingli életmód jellemzője, és talán ezért sem zavar senkit a nappali szoba közepébe rendezett főzőhelyiség. Vagy esetleg azért nem, mert a ma divatos étkek, mondjuk egy sushi és saláta elkészítése egyáltalán nem jár ételszaggal és rendetlenséggel?
Sebők Orsolya
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/1. számában jelent meg.