Vegyünk alapul egy duplafalú, gyönyörű, üveg mosdótálat. A két, átlátszó üvegréteg között, kézzel vert csipke teszi légiesebbé, szemet gyönyörködtetővé mosdónkat. Esetleg gondoljunk egy Swarowski kristállyal kirakott csaptelepre, vagy a különböző természetes hatású tapétára emlékeztető csempékre, az egyenes vagy hullámos vonalú térben álló kádakra, az óriási, épített zuhanyfülkékre. Vagy lássuk magunk előtt a megszokott fürdőszobák alapterülete helyetti, nagyobb léptékű, igényes és míves kivitelezésű, bensőséges hangulatú életteret, amelyben akár a család több tagja is nyugalomban készülődhet egyidőben.
Az utóbbi évtized, azon belül is leginkább az utolsó öt év óriási változásokat eredményezett a fürdőszobai trendek világában. A lakástulajdonosok ma már egyre inkább az egyedi, a megszokottól eltérő, ugyanakkor teljes komfortérezetet nyújtó fürdőszobai berendezésekre, szaniter termékekre, különleges bevonatú, könnyen tisztítható csempékre és padlóburkolókra szavaznak.
- A fürdőszobai trendekben a legszembetűnőbb változás részben a burkolatoknál érhető tetten - magyarázza Bárdócky Andrea enteriőr tervező, lakberendező. - A csempék már-már a tapétára emlékeztetnek bőr vagy nádszerű hatásúak, s méreteikben is jelentősen megváltoztak. Megjelentek az óriásinak számító, 1,20x90-es burkolólapok, ami a tervezést is befolyásolja. Ugyanis így nem négyzetméterben kell gondolkodnunk, és megadnunk az ehhez szükséges körülbelüli burkolómennyiséget kis ráhagyással számolva, hanem a négyzetmétert pontosan darabra számoljuk ki. Ez utóbbi azért is nagyon fontos, mert ezeknek a burkolóknak darabja akár 14 ezer forint is lehet. Felrakásukhoz komoly szakmai tudás, és megfelelő technikai eszközök (vizes vágó, gyémántvágó) szükségeltetnek.
A trendek változása a színekben is jelentkezik: még mindig jellemző az erős, élénk színvilág a retro jegyében, de mellette épp úgy jelen van a melegséget árasztó barna, az óarany, a bronz, a minimál trendben uralkodó szürke, barna és krémszín. A fürdőszobai berendezések között egyre inkább a lebegő szekrények, polcok, vagy a pultra állított szekrények jelentek meg, a sarokkád helyett a térbe állított egyenes vonalú vagy hullámos kádak kapnak helyet. Jellemző még, hogy a nagyobb alapterületű fürdőszobákban a masszázskád mellett többnyire zuhanyzót is találunk, sokan választják a tálca nélküli, rejtett vízelvezetésű zuhanykabint. A mosdók szimplák és duplák is lehetnek, és teljességgel megszokott a falra szerelt wc és mellette levő bidé is. A technikai fejlesztéseknek köszönhetően a fürdőszobai gépészeti berendezések a XXI. század víztakarékos megoldásait kínálják, és ugyancsak a technikai fejlesztéseknek köszönhető a különleges bevonatú víz és szennyeződéstaszító felület, amellyel fürdőszobánk igazán könnyen tisztán tartható. A különleges, kiváló minőségű fürdőszobai berendezések, burkolók ma már minden igényt kielégítő választékban elérhetőek, szinte a bőség zavarával küzdünk. A lakberendező abban segíti a lakástulajdonost, hogy a rendelkezésre álló végeláthatatlan lehetőségek között megtalálja az egyedi és különleges megoldást. Különösen igaz ez a fürdőszobák esetében, ahol egy önálló életű, mégis a lakáshoz illeszkedő, akár több évtizedre is maradandó helyiséget terveztetünk.
- Épp ezért érdemes sok szempontot végiggondolni a fürdőszoba kialakításánál - teszi hozzá Budai Ildikó lakberendező. Hiszen amíg a nappali, vagy a hálószoba későbbi átalakítása viszonylag könnyedén, költségtakarékosan megoldható, addig egy megunt csempe lecserélése, a fürdőkád helyetti zuhany beépítése már komoly áldozatokat kíván. A fürdőszobák világának változásakor én elsőként a méreteket említeném: amíg régebben jellemzőek voltak a kis alapterületű fürdőszobák, addig ma már jóval nagyobb léptékű terek állnak rendelkezésre. Ez persze sok mindennel magyarázható, akár az életmódváltozással is, de tény, hogy azt a helyet, ahol egyre több időt töltünk, mindenki szeretné a lehető legkomfortosabban berendezni. Szükség is van a helyre, hiszen a térbe állított kádak mellett ma már megjelennek akár a kádakkal azonos nagyságú épített, csupa üveg zuhanyfülkék, mint kisebb építészeti csodák, bennük esőztető zuhanyfejekkel, beépített hidromasszázzsal. A kádakat sem közvetlenül a fal mellett találjuk, hiszen a szélére épített szélesebb perem megfelelő tárolónak is bizonyul. Egyre több fürdőszobában találunk a falra épített wc mellett bidét is, s bár jellemző, hogy az új építésű házakban rendelkezésre áll külön wc is, de a fürdőszobában is jelen van, s ezt igyekeznek kissé szeparáltabban elhelyezni - tehát emiatt is szükség van a nagyobb térre. Újdonságnak számít az egyelőre igencsak drága, ám helykímélő egybeépített wc és bidé - néhány év múlva valószínűleg már kiszorítja a külön-külön használható wc-t és bidét.
Fürdőszobánkban egyre több kelléknek kell helyet biztosítani, elegendő, ha csak a szokásos mindennapi tisztálkodási, kozmetikai termékekre gondolunk, ezek tárolására ma már egyre inkább a falfülkékbe épített vagy a mosdótálak fölött elhelyezett polcokon nyílik lehetőség.
A színek változást követve meglepő tény, hogy újra hódít a fekete és a fehér szín, ezek kombinációja, az igényes családi fürdőszobákba a színes kerámiák, a trendi, de néhány év alatt kifutó színek helyett inkább ezt a klasszikus színvilágot választják. Szerencsére a különböző fantázianevekkel ellátott (ceramicplus, VilboClear), könnyen tisztítható bevonatoknak köszönhetően ma már azzal sem kell számolni, hogy a fekete színen minden meglátszik, minden vízcsepp nyomot hagy, hiszen a különleges bevonatról egyszerűen legurul a vízcsepp.
A trendek változását nézve ugyanakkor az is tapasztalható, hogy a retro stílus még mindig jelen van a fürdőszobákban. A csempéken megjelenő Swarowski kristályok egészen különleges, kifejezetten nőies hatást keltenek. A natúr burkolatokkal akár a zen hangulatot árasztó elvonulás szigetévé vagy a luxus érzést keltő budoárrá varázsolhatjuk fürdőszobánkat. Akárhogy is tegyük, érdemes alaposan végiggondolni a tervezést, hiszen döntésükkel hosszú évekre határozzuk meg otthonunk egyik legfontosabb helyiségét.