A gyerek egészsége szempontjából kulcsfontosságú tényező az erős immunrendszer. Ha az immunrendszer megfelelően működik, a szervezet képes legyőzni a betegségeket előidéző organizmusokat, azaz a baktériumokat, vírusokat, gombákat és parazitákat. A gyerekek folyamatosan ki vannak téve ezeknek a kórokozóknak, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a betegek is lesznek tőlük. Az erős immunrendszer a szervezet természetes védelme a betegségekkel szemben. Ha a gyerek immunrendszere gyenge, szervezete érzékenyebb, és nagyobb az esélye, hogy megfázik, influenzás lesz, vagy elkap valamilyen más, komolyabb betegséget.
Képtelenség gyermekünket száz százalékig megvédenünk a kórokozóktól, mivel ezek a betegség-generátor organizmusok mindenhol jelen vannak. A kórokozók azonban az élet részei, és jelenlétük nem feltétlenül kedvezőtlen az egészségre nézve. A különböző vírusok és baktériumok tulajdonképpen erősíthetik is a gyerek immunrendszerét. Sőt, az olyan ártalmatlan gyerekkori betegségek, mint a bárányhimlő, a kanyaró, a mumpsz és a rubeola felvértezik a gyerek szervezetét, és egész életre szóló védelmet nyújtanak ezekkel a nyavalyákkal szemben - amelyeket ha felnőttként kapunk el, sokkal súlyosabb hatásaik lehetnek.
A megelőző intézkedések révén elkerülhető, hogy a gyerek később folyamatos antibiotikum kúráknak vagy más gyógyszeres kezeléseknek legyen kitéve. A megelőzés fontos részei a szoptatás, az egészséges táplálkozás biztosítása, az étrend-kiegészítők, a méregmentes környezet valamint a nem feltétlenül szükséges antibiotikum kezelések és injekciók kerülése.
Szoptatás
A lehető legtöbb ideig tartó szoptatás döntő fontosságú tényező az erős immunrendszer kialakulásában. Az anyatej tartalmazza a baba szervezetének védelméhez szükséges legfontosabb összetevőket, továbbá olyan alapvető tápanyagokat is, mint a zsírsavak. Az anyatejjel táplált gyerekeket kevésbé sújtják a különböző fertőzések, mint a cumisüvegből táplált babákat.
Táplálkozás és étrend-kiegészítők
Az erős immunrendszer kialakulásához nélkülözhetetlen az A-, C- és E-vitamin, a zsírsavak valamint a legfontosabb ásványi anyagok, mint például a mangán, a szelén, a cink, a réz, a vas, a kén, a magnézium és a germánium. Ezekhez a tápanyagokhoz legegyszerűbben a szerves ételekből, azaz zöldségekből, gyümölcsökből, magokból, dióból, babból és gabonafélékből összeállított étrend révén jut hozzá a szervezet. Sajnos az ételek nagy része mesterségesen manipulált, és olyan összetevőket tartalmaz, amelyek nem táplálóak. A feldolgozott ételek, a cukor és a szóda gyengítik az immunrendszert. Ha a gyerek rászokik ezekre az "ételekre", nem valószínű, hogy a későbbiekben egészségesen fog táplálkozni - ami gyenge immunrendszerhez vezet.
A zsírok erősíthetik és gyengíthetik is az immunrendszert. A rossz fajta zsírok, amelyek a mélyhűtött és a sült ételekben találhatók, érzékennyé teszik a gyerek szervezetét a fertőzésekre és gyulladásokra. A nélkülözhetetlen zsírsavak (azaz a jó zsírok) azonban nagyon fontosak az egészséges immunrendszer és idegrendszer kialakulásához. Ezeket az anyagokat a lenmagolajból, a kankalin-olajból, a kendermagolajból, a borrágófű-olajból és halolajból, kiváltképp a tőkehalolajból szívhatja fel a szervezet.
Mivel a cukor csökkenti a fehérvérsejtek számát, az olyan események előtt és után, amikor a gyerek sok édességet fogyaszt (szülinapok, karácsony), adjunk neki sok C-vitamint és kasvirágot (echinacea), hogy szervezete ne gyengüljön le.
Immunológiai szempontból a kasvirágon kívül a fokhagyma és a csűdfű (astralagus) is nagyon jó hatással van a szervezetre.
Méregmentes környezet
Számtalan méreg vesz minket körül a mindennapok során, ám néhány óvintézkedéssel elkerülhetjük, hogy felesleges használatukkal ártsunk gyermekünknek. Válasszunk olyan rovarirtószereket, háztartási tisztítószereket és kozmetikumokat, amelyek nem tartalmaznak mérgező anyagokat.
A nem feltétlenül szükséges antibiotikum kezelések és injekciók kerülése
A túlzott és nem feltétlenül szükséges antibiotikum kezelések csökkentik a gyerek ellenálló képességét, és immunisakká tehetik őket a gyógyszerrel szemben. Az injekciók egy adott betegséggel szemben felvértezhetik a gyereket, de nem erősítik az egész szervezetet - sőt, ha öt éves kor előtt egy gyerek túl sok oltást kap (3-3 dózis 10 különböző kórokozó ellen), immunrendszere komoly károsodást is szenvedhet.
Mindezen tényezők mellett fontos még, hogy gyermekünk sokat pihenjen és mozogjon, valamint hogy alacsony legyen a stressz-szintje. És még valami, ami nélkül az immunrendszer soha nem lesz erős: az érzelmi és mentális egészség - aminek megteremtése legalább ugyanannyira a szülő felelőssége, mint az, hogy odafigyeljen a gyerek étrendjére.
Forrás: http://www.glyconutrients-center.org/immune-child.php nyomán
Barsi Böbe