Dekorral borított faforgácsból készül a legtöbb munkalap. A népszerűsége főként alacsonyabb árának köszönhető. Ez a típus ellenáll a legtöbb savnak, és legalább 80-130, az extra darabok akár 180 fokig a hőnek is. A munkapult strapabírása és tisztán tarthatósága leginkább a dekor fajtájától függ. Mellette szól a széles szín- és mintaválaszték, valamint az, hogy maximum 120 centis szélességéből szinte bármilyen konyhába megfelelő méret vágható. A tartós megoldás érdekében érdemes a hagyományosnál legalább egy centivel vastagabb, 38 milliméteres típusok között válogatni, de a minimál dizájnú konyhákhoz ennél is testesebb, hat-nyolc- vagy akár tízcentis pult illik.
A megmunkálás és az élzárás is sokat fejlődött. A korábban jellemző, az egyik oldalán kerekített élű, "postformingolt" munkalapok helyett műanyag (ABS), fa, fém és felületazonos élzárásokkal vagy élbeültetéssel készülő darabok jelentek meg, és a pult darabjainak illesztése is szinte láthatatlan az összemarás technikájának köszönhetően. E típus luxuskategóriájú terméke - árban és minőségben egyaránt - az úgynevezett kompakt lemez, amelynek kemény anyaga szinte mindent kibír.
A kő anyagú megoldás is kedvelt, figyelembe kell azonban venni, hogy merevsége miatt az ilyen munkalap eltörhet, porózus szerkezete megfelelő impregnálás nélkül elszíneződhet. A legismertebb fajták közé tartozik a gránit, amely nemcsak hő- és karcállósága, de változatos, dekoratív megjelenése miatt is népszerű. A gránitnál puhább márvány könnyebben sérül, és esetében az előbbi problémák is nagyobb eséllyel jelentkezhetnek. A kompozit munkalapok a legmodernebb technológia segítségével orvosolják az előbb felsorolt problémákat. A kőzúzalék és akril keverékéből elállított anyag ütés- és saválló, nem színeződik el és hatalmas szín- és mintaválasztékban kapható - többek között kőhatású kivitelben is. Élettartama akár több évtized is lehet. Az összetevők arányától függően eltérő tulajdonságokkal rendelkezik. A magas műgyanta tartalmú típusok - például a Corian - előnye a meleg tapintású felület, valamint az, hogy rugalmasságuknak köszönhetően bármilyen alakzat kialakítható belőlük, a csiszolás után láthatatlan illesztésekkel. Viszont érzékenyek a hőre és könnyen karcolódnak, bár sérüléseik nyom nélkül javíthatók. A magas kőtartalmú kompzit anyagok - például Technistone -természetesebb hatást keltenek, sokkal magasabb hőmérsékletet is elviselnek, és olyan ellenállóak, hogy akár vágni is lehet rajtuk. Viszont nem hajlíthatók, és az illesztéseket sem lehet teljesen eltűntetni, bár így is szebben megmunkálhatók, mint a természetes gránit.
A tömörfa pultok a természet szerelmeseinek valók. A meleg hatású lap lehet bükk-, tölgy-, akác-, esetleg diófa alapanyagú. A tömörfának nevezett pult valójában parkettaszerűen összeillesztett vékony lapokból készül, hogy elkerülhető legyen a vetemedés. A minőségi munkalapok felületét minden esetben kezelik, mivel könnyen karcolódnak, és a nedvességet is nehezen bírják. A fa nemcsak gyártáskor, de a használat során is folyamatos gondozást igényel. Nem tartozik az alacsony árkategóriába a furnérozott pult sem, és bár nagyon szép, még sérülékenyebb.A fém vagy üveg munkalap különleges és modern.
A hűvös tapintású és megjelenésű rozsdamentes acél a leghigiénikusabb. Kiválóan bírja a hőt, és ellenáll a savaknak, Ám ahhoz, hogy igazán szép legyen, folyamatosan törölgetni kell róla az ujjlenyomatokat, bár létezik kevésbé érzékeny kivitel is. Rendkívül elegáns megoldás, hogy - csakúgy, mint a kompozit esetében - a pult saját anyagából kialakítható a mosogató, a vízelvezető és a hátfal. Az edzett üveg munkafelület ellenáll a savaknak és a hőnek, s a matt felületű változatot a karcolásoktól sem kell félteni. A jó minőségű darabok alulról színezettek, így színtartóak is, a törés kockázatának csökkentését pedig egy aláhelyezett parafa hordozóréteggel oldják meg. Hátfalat is készítenek
a legtöbb munkalap anyagából, annál azonban vékonyabb kivitelben. A pulthoz illeszkedő anyagú hátfal stílusos megoldás, de az is mellette szól, hogy sima felülete könnyen tisztán tartható. Némelyik gyártó speciális, a hátfalba illeszthető, akár szabadon áthelyezhető polcokat és tárolókat is kínál.
A munkalap és a hátlap kiválasztásáhoznagy körültekintésre van tehát szükség, mivel minden típus más előnyökkel és hátrányokkal jár. A mérlegeléskor figyelembe kell venni a konyha stílusa mellett főzési szokásainkat és a konyhabeépítés jellegét is. Azt is tudni kell, hogy bizonyos típusok kizárólag a konyhastúdiók kínálatában találhatók meg, így az összes lehetőség megismeréséhez és a biztos döntés meghozásához ajánlatos felkeresni a konyhastúdiók képzett szakembereit, akik hatékony segítséget nyújtanak. Így lehet mindenkinek tökéletes, személyre szabott munkapultja.
A cikk a Konyha & Fürdő Magazin 2008. október-novemberi számában jelent meg.