Az emberek nemcsak közvetett formában gyakorolnak hatást az állat intelligenciaszintjére, hanem közvetlen módon is, hiszen a kutyák képesek arra, hogy utánozzák az emberek társas viselkedését, sőt igényük is van arra, hogy minél többet tanuljanak ezen a téren - állapította meg az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének egy specializált csoportja. Az állítják, hogy a kutyák értelmi szintje megfelel egy kétéves kisgyermek képességeinek, ezáltal, ha a négylábúak képesek lennének a hangképzésre, összefüggő, de egyszerű mondatok alkotása sem lenne tőlük lehetetlen a gondolkodás mellett.

Akárcsak a kisgyerekek, a kutyák is vakon tanulnak, illetve sajátítják el ismereteik legjavát. Ugyanúgy, mint az egy-két évesek, ők is rengeteg olyan dolgot tanulnak meg, aminek közvetlenül nem látják értelmét, de mivel be kell illeszkedniük egy közösségbe – az emberek közé –, ezért alkalmazkodniuk kell az úgynevezett követelményekhez. A kutatás vezetője szerint ez a kutyák tekintetében pozitívum, hiszen bár az állat nem próbálja megérteni vagy felfedezni az ok-okozati összefüggéseket, de az emberi kommunikációs jelzések alapján képes felismerni, hogy mikor kell tanulni, mire kell figyelni és mikor, valamint miként kell alkalmazni a tanultakat.
A kutatás szerint a kutyák az egyik legjobban tanítható emlősök a Földön, akik olyannyira figyelik és hallgatnak tanítóikra, hogy akár még téves információ esetén is inkább rájuk hallgatnak. Mindezt egy kísérlettel is bemutatták: egy idomított kutya elé egy üres és egy finom falatokkal teli tálat helyeztek, de ha az ember az üres tálra mutatott, akkor a kutya is inkább azt választotta.
A kutatók úgy vélik, hogy a kutyák elsődlegesen az emberi közelség hatására váltak ennyire intelligenssé, ami korántsem véletlen azok után, hogy a mai kutyatulajdonosok egyre többet foglalkoznak házi kedvenceikkel. Míg ugyanis régen a kutya jellemzően a házőrzést szolgálta, addig ma már családtagként szolgál. A mai kutyatulajdonosok 75 százaléka már többnek tartja a kutyáját egyszerű állatnál, közel 70 százalékuk rendszeresen beszél a négylábújához, és ugyanennyien rendszeresen foglalkoznak is velük, tanítják őket valamilyen szinten. Érdekesség azonban, hogy míg régen néhány alapvető trükköt tudtak csak a kutyák, addig ma már bizonyítást nyert, hogy bármilyen kutya akár 40-50 különféle vezényszóra is betanítható. Érdekesség, hogy ezeket akár kombinálni is lehet, miután a jószág elsajátította őket - olvashatjuk az apacsdog.hu-n.
Abban természetesen a szakértők is egyetértettek, hogy a kutyák e képességei nem feltétlenül ösztönszerűek, inkább az emberi foglalkozásnak és gondozásnak köszönhetően alakultak ki. Ma már egyre több kutyatulajdonos dönt úgy, hogy kutyaiskolába íratja kedvencét, ahol intelligencia tekintetében is a legjobbat igyekeznek kihozni belőle.