A hipertónia liga tanácsát ez arra ösztönözte, hogy állást foglaljon: milyen előnyei vannak a hipertónia kezelésében annak, ha önmagunknak mérjük a vérnyomást.
Mi is többet tehetünk ezen a téren, ha arra törekszünk, hogy az orvosi segítségnek ne csak passzív befogadói legyünk. Az egyénnek fontos szerepe van az egészség megőrzésében, ha megfelelően alakítja ki életmódját.
A vérnyomás a keringő vérnek az erek falára gyakorolt nyomása, mely az ütőerekben és a visszerekben más-más értéket mutat. A szív ritmusos működtetésének szakaszai szerint szisztolés (összehúzódás) és diasztolés (elernyedés) nyomásértékeket mérünk.
Közismert, hogy a vérnyomás folyamatosan változik a fizikai és szellemi aktivitástól függően, ugyanakkor jelentősen csökken az alvás alatt. Az erek többségében a nyomás többé-kevésbé akkor növekszik, amikor az orvos vizsgálja a beteget. Éppen ezért az orvosi vérnyomásmérést hasznosan egészítheti ki az otthoni vérnyomásmérés, különösen abban az esetben, ha a rendszeres klinikai ellenőrzések közötti időben történik. Megfigyelések szerint az otthoni vérnyomásmérés fontos mutatója lehet a betegségek kimenetelének.
Az otthoni vérnyomásmérés normálértékének felső határa 135/85 Hgmm; bár ez az érték nem jelent feltétlenül gyógyszeres kezelési javallatot, az orvosok már ennél az értéknél is bizonyos életmód-változtatást javasolnak.
Az otthoni vérnyomásmérés előnyei:
- Összehasonlítva az egyszeri klinikai mérés eredményével jelentősen csökken a vérnyomás,
- Ritkábban van szükség orvosi kivizsgálásra;
- Az otthoni vérnyomásmérés lehetővé teszi, hogy mind a beteg, mind a családtagjai aktívan bekapcsolódjanak a kezelési programba.
Jó tudni, hogy az otthoni vérnyomásméréssel kapott egy vagy több magas érték nem egyenlő a hipertónia diagnózisával. Hangsúlyoznunk kell, hogy a hipertónia (magasvérnyomás betegség) diagnózisát csak orvos állíthatja fel, aki értékeli az egymás utáni vérnyomásmérések eredményeit a beteg egyéb adataival.
Azoknak, akik önmaguknak mérik a vérnyomást, tisztában kell lenniük azzal, hogy a készülék meghibásodása miatt is mérhetnek ismételten magas, illetve ritkábban pontatlan alacsony értéket.
A pszichológiai tényezőket is figyelembe véve az otthoni vérnyomásmérést nem ajánljuk azoknak a betegeknek, akik túl nagy félelemmel figyelik saját értékeiket. A túlzott lelki reakciójuk miatt megeshet, hogy a gyógyszeres terápiát önkéntesen megváltoztatják, és ez a megfelelő orvosi konzultáció nélkül kezelési hibákhoz, mellékhatásokhoz, egyéb problémákhoz is vezethet.
Tehát nagyon fontos, hogy alaposan elsajátítsuk mind a vérnyomásmérő megfelelő használatát, mind az eredmények megfelelő értékelését. Ha a vérnyomásmérő mandzsettája túlságosan nagy vagy túlságosan kicsi, akkor pontatlan eredményeket kapunk. Pl.: ha a felkar körfogata meghaladja a 36 cm-t, a szokásos szélességű mandzsettával magasabb az érték. Ha a mérés nem nyugodt körülmények között zajlik vagy a környezet zajos, úgyszintén emelkedett vérnyomásértékeket kaphatunk.
Jelenleg több millió családnak van már otthon vérnyomásmérője. Legtöbbjük teljesen automata, gombnyomásra felfújja a mandzsettát, majd leengedi. Mivel érzékeny műszerek, ellenőriztessük őket évente legalább kétszer! Ha szokatlan értéket mért, öt perc múlva ismételje meg a mérést!
Az otthoni vérnyomásmérés helyes módszerét tanulnunk kell. Orvos vagy jól képzett nővér lehet az, aki ezt megtanítja a betegnek vagy a családtagok közül valakinek.
Ne felejtse el, hogy az otthoni vérnyomásmérés nem vezethet öngyógyításhoz!
Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy az otthoni vérnyomásmérésre úgy kell tekintetnünk, mint a magas vérnyomás korai felismerésének és kezelésének egyik részfeladatára. A pontos mérés érdekében a készülékét időről időre ellenőriztesse, és a feljegyzett értékeket rendszeresen beszélje meg kezelőorvosával. így aktívan hozzájárulhat a gyógyulásához, egészsége megőrzéséhez.
FORRÁS:ÚjSzó