Életforma.hu

STÍLUS

"Anya a körmét rágja, a gyerek sír"

Még az orvosok és a pszichológusok véleménye is megoszlik, mikor jó a kisgyereknek elkezdeni a közösségbe járást.

Elvben csak iskolakezdés előtti utolsó évben kötelező az óvoda, mely felkészíti a gyermeket mind szellemileg, mind a fegyelmezett időbeosztás megszokása érdekében.

Abban azonban mindenki egyetért, bármikor is kezdi a gyermek az anyától való hosszabb távollétet, nehéz pillanatokat, esetleg órákat jelentenek az első napok anyukának is, gyereknek is.

Tapasztalatok szerint azonban érdekes módon az anyák sokkal nehezebben élik meg a közösségbe adás lelki, érzelmi terheit. Tele vannak aggodalommal, hogy valami baja lesz a gyereknek: nem eszik-iszik majd rendesen, elesik, leesik és megsérül, hogyan bánnak majd az ő "kisbabájával", ha sír, nyűgös valamiért.

Nos, nyugtassák meg magukat kedves anyukák! Bár kisebb-nagyobb horzsolások, kék-zöld foltok lehet, hogy gyakrabban jelennek majd a gyereken, ám ezek is fontos elemei a "tanulásnak", az ügyesedés folyamatának. A gyermekintézmények belső tereinek, és kertjeinek kialakítására nem csupán szigorú - a balesetveszélyt - elkerülő szabályok vonatkoznak, hanem szakképzett tervezők és gondozók tervezik és rendezik be, az életkornak és a képességek fejlesztésének legmegfelelőbb módon. A gondozók pedig jelzik, ha a gyermek nem akar enni, és a szülővel együtt keresik a megoldást.

Bármily meglepő, a gyermekeket kevésbé viseli meg a közösségbe kerülés, mint az anyukák gondolják.

Az egészséges kisgyermeknek ugyan először szokatlan az ismeretlen környezet, ám a sok játék, a gondozók kedvessége hamar oldja a tartózkodást. A többi gyerek társaságát pedig kifejezetten igénylik is.

A "beszoktatás" intézményét épp azért vezették be, hogy az anya segíteni tudja gyermekét a beilleszkedésben. Akkor sem kell aggódni, ha nem mindenki tudja végig csinálni az általában 1 hetes beszoktatási időszakot. A gyakorlatban a legtöbb gyerek 2-3 nap alatt megszokja a közösséget. Az pedig, hogy délután kitörő örömmel fogadja az anyukát, teljesen természetesen, s nem azt jelzi, hogy rosszul érezte magát.

A gyerekek esetleges panaszait ugyan komolyan kell venni, és a gondozókkal megbeszélni, de semmiképpen nem szabad a gyerek előtt sajnálkozni, hogy "jaj szegénykém, milyen rossz is neked!" Ettől ugyanis könnyen zavarba jöhet a gyerek, hogy akkor miért is hagyja őt ott az anyja, s végső esetben az anya ellen is fordulhat dühével. S ez általánosságban is igaz: semmiféle aggodalmunkat nem szabad a kisgyerekkel megosztani, mert ezeket ő még nem tudja felfogni, és csak különböző fokú lelki traumákat okozhatunk neki.

Mindenképpen próbáljuk meg elkerülni a "könnyes reggeli búcsúkat"! Soha ne hagyjuk ott a gyereket sírva - inkább induljunk korábban, hogy legyen 10-15 perc arra, hogy a gyereket megnyugtassuk, ha kell és bekísérjük a csoportba. És mi se engedjük, hogy könnybe lábadjon a szemünk a gyerek előtt! Ettől ő még csak jobban fog sírni!

A kisgyerek számra az igazi trauma ugyanis, hogy a hosszabb-rövidebb időre szóló elválást sokkal inkább elszakadásnak éli meg, s gyakran támad olyan félelme, hogy örökre otthagyják őt. Ezért minden reggel el kell nekik mondani, hogy mikor jövünk érte a bölcsibe, vagy az oviba. Nekik még nincs időérzékük, nem tudják mi az a délután, így célszerűbb ha valamilyen cselekményhez kötjük a találkozás pillanatát. Az "Ebéd után", vagy "az alvás után" kifejezéseket már tudja értelmezni.

Az otthonhoz, családhoz való kötődést szolgálja, hogy a bölcsődékben, sőt az óvodákban is általában megengedik, hogy a gyermek valamelyik kedvenc tárgyát magával vigye. Használjuk ki ezt a lehetőséget, és soha ne felejtsük el a reggeli rohanásban, hogy a macit, a kutyust, vagy a babát magunkkal vigyük. (Van, ahol azt is megengedik, hogy a kedvenc tárgy bent is maradjon - ez a legegyszerűbb megoldás)

Unokám, mikor óvodába került az óvó nénik kérték, állítsunk össze egy kis albumot azoknak a családtagoknak a fényképeivel, akikhez a gyerek különösen kötődik. Éljünk a lehetőséggel, ha felkínálják! Jó ez a gyereknek, hiszen bármikor előveheti, és megsimogathatja a képen anyát, apát, vagy a nagyit. A közhiedelemmel ellentétben ettől nem lesz szomorú, hanem erősíti lelkét. (Gondoljunk csak arra, felnőttként mi is magunkkal visszük a gyerek képét, ha nélküle utazunk, s milyen jó érzés elővenni és nézegetni.) Könnyíti az óvónők kapcsolatteremtését is a gyerekkel, hiszen amikor a gyerek mesél valakiről, meg is tudja mutatni a képét. Nálunk még a kutyus képe is bekerült az albumba, így az óvó nénik már néhány nap múlva kérdezték a gyereket, hogy van a kutyus.

Úgy segítünk tehát legjobban magunkon is, gyermekünkön is, hanem elválásnak, vagy pláne elszakadásnak éljük meg a közösségbe kerülést, hanem a növekedés, és az élet természetes velejárójának.


Innovatív bőrkezelések a modern korban

Innovatív bőrkezelések a modern korban 

A bőrápolás területe állandóan változik, és nehéz lépést tartani az új fejleményekkel.
A legendás óra születése: a versenypályák inspirációja a csuklódon

A legendás óra születése: a versenypályák inspirációja a csuklódon 

A karórák világa tele van ikonikus darabokkal, amik története épp olyan izgalmas, mint maguk az órák.
Hogyan emeld új szintre az otthonod hangulatát

Hogyan emeld új szintre az otthonod hangulatát 

Az otthonunk hangulata nagyban befolyásolja a mindennapjainkat: hatással van a közérzetünkre, a pihenésünkre és még a produktivitásunkra is.
Női melltartók – A funkcionalitás és a kényelem nyomában

Női melltartók – A funkcionalitás és a kényelem nyomában 

Sok nő fejében él az elképzelés arról a melltartóról, ami minden ruhához és minden alkalomhoz megfelel.
Kényelmesebb megoldás dolgozóknak

Kényelmesebb megoldás dolgozóknak 

A modern munkahelyeken egyre nagyobb hangsúlyt kap a dolgozói komfort és a hatékonyság közötti egyensúly megteremtése.
Tudatos vásárlás: Miért olcsóbb hosszú távon a drágább cipő?

Tudatos vásárlás: Miért olcsóbb hosszú távon a drágább cipő? 

A tudatos vásárlás alapelve szerint a termék árát nem a kasszánál, hanem annak teljes életciklusa alatt érdemes mérni.
A Mom fazonú, bő szárú, vagy talán a skinny farmernadrág áll hozzád közelebb? Trendi farmerek minden alkalomra.

A Mom fazonú, bő szárú, vagy talán a skinny farmernadrág áll hozzád közelebb? Trendi farmerek minden alkalomra. 

A farmer évek óta minden női ruhatár egyik legstabilabb alapdarabja, de a fazonok a trendekkel együtt folyamatosan változnak.
Miért alapvető fontosságúak a minőségi papucsok az otthoni kényelemhez?

Miért alapvető fontosságúak a minőségi papucsok az otthoni kényelemhez? 

Otthonunk a nyugalom szigete, ahol a pihenés és a regenerálódás mindig a középpontba kerül.
Férfi alsóneműk útvesztőjében: mi a legjobb választás?

Férfi alsóneműk útvesztőjében: mi a legjobb választás? 

Az alsónemű választása nem olyan egyszerű feladat, mint elsőre tűnhet.
Stílusos tavasz – női dzsekik a melegebb napokra

Stílusos tavasz – női dzsekik a melegebb napokra 

A tavasz az az időszak, amikor a ruhatár természetes módon a könnyedebb fazonok és az univerzálisabb megoldások felé fordul.