Soha nem fogom elfelejteni, amikor a fiam elérte a két éves kort, egy hosszú útra mentünk, melyre természetesen pelenkát adtam rá. (de csak az utazáshoz!) Sem neki, sem magunknak nem akartam kellemetlen perceket, amikor az autósülésből mosogatom az álmában bepisilő gyereket. Szóval hol volt rajta pelus, hol nem. Este aztán fennhangon kérdezte az egész vendégsereg közepén, hogy: "Anya, akkor most van rajtam pelus, vagy nincs rajtam pelus???"
Hólyagunk működéseA vesék folyamatosan választják ki a vizeletet, mely a két húgyvezetőn keresztül folyik a hólyagba és ott gyűlik össze. Hólyagunk legalsóbb részét körkörös záróizom veszi körül. Ez az izom általában zárt állapotban van és nem engedi, hogy a vizelet kicsurogjon. A vizelet addig a hólyagban van, míg az meg nem telik. Ha megtelt a hólyagunk, "üzenet" érkezik a nagyagy tudatos központjába, s így észleljük, tudatosodik a vizelési inger. Ekkor vagy visszatartjuk, elnyomjuk az ingert, vagy engedünk neki, a záróizmot elernyesztjük és kieresztjük a vizeletet. Ez fantasztikus dolog, de éjszaka, álmunkban is működik ez a mechanizmus. Az agy csak akkor ébreszt fel bennünket, ha már nagyon nagy inger éri, tehát már nagyon tele a hólyagunk. Ahhoz, hogy a gyermekek megtanulják a záróizmok akaratlagos irányítását, szükséges, hogy az idegrendszerük megfelelően érett legyen.
Mikor kezdjük a pelenkáról leszoktatást?Tizenöt-tizenhat hónapos koráig a gyermek még önkéntelenül üríti a vizeletét és székletét, nem tudja előre mikor fog pisilni, vagy kakilni. Kétéves korára a gyermek megtanulja az összefüggéseket és már meg tudja tanulni mi is az a bili, mire való, egyedül rá tud ülni, talán még egyedül le is tudja venni a nadrágját, bugyiját. Soha ne erőltessük, hogy üljön bilire, vagy wc-re. Segítsük őt abban, hogy megteremtjük a feltételeket, és megtanítjuk a bilin, wc-n való viselkedésre, szabályokra. Csak akkor lesz sikeres a szobatisztasági hadművelet, ha a gyermek szabad akaratából működik együtt velünk.
Jelek, melyek arra utalnak, hogy itt az idő
Szól, vagy jelzi, hogy kell pisilnie, kakilnia
A gyereknek 3-4 órán át is száraz marad a pelenkája
Ha a délutáni ébredés után, vagy akár reggel is száraz a pelus
Érdeklődik a bili, vagy WC után
Egyedül is le tudja venni a pelenkáját, fel- és lehúzza a bugyiját
Tudja mi a pisilés, kakilás és beszél is róla, érdeklődik
Nem érzi jól magát a kakis, pisis pelenkába, kéri, hogy cseréljük le
Van, hogy a gyermek magától elutasítja a pelenkát
Azonnal a WC-be, vagy bilibe?
Azt gondolom, hogy teljesen mindegy. Minden gyermek máshogyan reagál arra, ha wc-re akarjuk ültetni, vagy éppen bilire. Sok szülő szereti, ha egyből a wc-re megy a gyerek, hiszen senki nem szeret teli bilit üríteni, mosogatni, fertőtleníteni, így kimarad ez a kellemetlen folyamat. Nem feltétlen kell rászoktatni a gyermeket a bilire, hogy aztán leszoktassuk róla! DE! Sok kisgyermeknek ijesztő a wc, fél a nagy, tátongó mélységtől, a zajtól és nem hajlandó ráülni! Ilyenkor nem szabad erőltetni, hiszen szükséges, hogy biztonságban érezhesse magát, így könnyebb lesz maga a szobatisztaság elérése is.
Ha úgy látja, hogy gyermeke szívesen ül a wc-re, mint a szülei, használjon szűkítőt, hogy biztonságban érezze magát, és fellépőt, hogy a gyermeke önálló lehessen!
Végezetül szeretnék sok sikert és rengeteg türelmet kívánni azoknak a szülőknek, akik elérkezettnek látják az időt, hogy szemük fénye szobatiszta legyen! Hallgassanak az érzéseikre, és ne sürgessék a picit, adjanak neki időt, hogy aztán méltán büszke lehessen magára!
S.K.