Már maga Bécs is megér egy-két napot, hiszen a gótikus Stephansdom, a barokk Karlskirche, a korábbi császári rezidencia, a Hofburg, a gazdag gyűjteményeiről híres Kunsthistorisches Museum, a modern kortárs művészeti központ, a Museum Quartier vagy a francia mintára épült schönbrunni kastély, sőt a vendéglőiről híres Grinzing-negyed is mind igazi turista-csalogató látványosság. Mindezt a városnézést akár biciklivel is megtehetjük, hiszen Bécsben szinte minden nagyobb "turistaponton" lehet kerékpárt kölcsönözni, aki pedig inkább ücsörögve nézelődne a belvárosban, válassza a fiakkereket.
De ne ragadjunk le a fővárosnál, Bécstől távolabb is van mit megcsodálni. Az ország gazdag műemlékeiből, természeti szépségéből, vendégszeretetéből leginkább akkor bizonyosodhatunk meg, ha autóba pattanunk, és a Duna mentén nyugat felé indulunk. Hamar elérjük a wachaui borvidéket, ahol úton-útfélen borkimérések hívogatják a vendéget, kecskelábú asztalok és padok mellet élvezhetjük a jó borok mellett a házi kolbászt és sonkát.
Utunk során a festői Dürnsteinben belebotlunk egy középkori vár eléggé épen maradt romjaiba, ahol a monda szerint a Szentföldről hazatérő angol Oroszlánszívű Richárdot tartották fogva. Közben áthaladunk egy a kis falun, Willendorfon, ahol 1908-ban vasútépítéskor egy 11 cm-es, a kőkorszakból származó Vénusz-szobrocskát találtak. (Ugye így már ismerős a "Willendorfi vénusz"?)
Kissé feljebb, átpillantva a Dunán, Közép-Európa legimpozánsabb barokk templomát, a Melki apátságot fedezhetjük fel. Ybbsnél a vízierőmű hídján átjövünk a Dunán, az autópályán Gmundenig megyünk, itt meghallgathatjuk a reneszánsz városháza porcelán harangjainak gyönyörű csengését, és máris a salzkammerguti tóvidéknél "bejáratánál" vagyunk. A magasba törő hegyek között elhelyezkedő öt tó mindegyike körbejárható, panziók, vendéglők és parasztházak sora bíztatja maradásra az utazót.
Ha olyan helyre vágyunk mint meseország, akkor innen rövid kitérővel feltétlenül menjünk el a korábbi sóbányászatáról híres Hallstattba, ugyanis Salzkammergut legszebben fekvő, s legkülönlegesebb módon épült településébe, ahol elámulhatunk a kis városka szorosan egymás fölé és mellé épült házacskáin, amint letekintenek a tóra. Innen már csak egy "ugrás" Bad Ischl, a klimatikus üdülőhely, amely a klasszicista Kaiser-villja nem véletlenül lett egykor Ferenc József és Sissy kedvenc nyári tartózkodási helye.
Azonban ez csak az előétel, ha több időnk van, akkor irány tovább. Következő úti cél, amely kihagyhatatlan, Ausztria ékszerdoboza, Salzburg. A hegycsúcsok között megbúvó, barokk stílusú városban az ünnepi játékok során nem keveseknek sikerült még a város szülöttjét, Mozart szellemét is felidézni. Ausztriában nem csak télen érdemes magunkba szívni a magaslati levegőt, erre kiváló helyszínt biztosít az osztrák Alpok legmagasabb csúcsa, a 3000 méter fölötti Grossglockerner. Az olykor nyáron is hósipkás csúcsra a turisták legtöbbször nyáron zarándokolnak el, a "bevállalósabbak" pedig akár gyalogszerrel is megtehetik az embertpróbáló hegymászást. Ha mégis inkább pihenést választjuk, és a már régóta titkos vágyunkat is valóra szeretnénk váltani: megtanulni jódlizni, akkor Tirol biztosan jó választás. Ha a rövid bőrnadrágos zenekarok stramli zenéje nem éppen a mi ízlésünk, akkor sem szabad elszomorodni, hiszen ez is Ausztria hagyománya. Sokan egy-egy osztrák terepen eltöltött síelésből hazafelé az autópályán szinte szertartásszerűen megpihennek a Wörthersee-nél. Nekik nagyon is igazuk van, nyáron errefelé ugyanis egy teljesen más hangulatú Ausztriát ismerhetünk meg. A tavak között rejtőzködő mediterrán éghajlatú falucskák főutcáin még a szemfülesebbek egy-egy pálmafát is megpillanthatnak. Hazafelé pedig ha még mindig maradt pénzünk, akkor irány az magyar határtól húsz percre található Pandorfi outlet.
A összeállítás további cikkei:
-
Ausztria, te drága - Osztrák árak 2005 nyarán