A wellness szót szinte mindenki használja, de hogy mennyire mást értünk alatta, azt a híres Superstudio 113-ban rendezett kiállítás is bizonyítja.
Az exkluzív helyszínhez méltó,
Spadesign névre keresztelt eseményen különleges, legtöbbünk által csak áhított világok tárultak fel: négy tematikus projekten keresztül kaphattunk képet a jövő wellnesshelyiségeiről. Öt építész - Alberto Apostoli, Mauro Biagi és Yoshi Otomi, Silvia Giannini, valamint Franco Scaglia - öntötte formába, hogy a minket körülvevő tárgyak hogyan válhatnak hangulattá, hogyan segíthetnek a mindennapok gondjainak kizárásában. Ezek szerint a wellness-szoba magába olvasztja a kényelmes tisztálkodás, a kompromisszumok nélküli ellazulás és a tökéletes feltöltődés helyszínét. Az enteriőrök tükrözik a lelket, az ízlést és a boldogság utáni vágyat. A wellnesstevékenység érzéki és intim, és bár lehet magányos vagy társas kikapcsolódás, leginkább az otthoni környezet illik hozzá.
A Superstudio 13-ban 600 négyzetméteren 43 exkluzív fürdőszobafelszerelés-gyártó termékeinek felhasználásával készült el a Spadesign, ahol a látogatók érzésekkel, gondolatokkal, modern technikával, ergonomikus és újrahasznosított tárgyakkal, valamint kifinomult dizájnnal találkozhattak.
A wellness több,
mint önmagában egy kád vagy egy szauna, a wellness komplex környezet, ahol a berendezési tárgyak, az anyagok, a fények, az illatok, a színek összhangja teremti meg a feltöltődés terét.
A projektben részt vevő egyik az olasz cég így összegezte a Spadesign kiállítást: érzéki utazás, amely a dizájn szerepét hangsúlyozza a mindenki által használt terek kényelmes kialakításában, és ahol kizárólag a részletek számítanak. A hangsúly a minőségi, különleges anyagokon, az egy légterű, többfunkciós helyiségek elrendezésén és a kreatív formákon van. A koncepciók a jelent ugródeszkának használják, hogy a jövőbe nézzenek, ahol összekapcsolódik a fenntartható gyártás világa és az ötletek szférája.
A konvencionális wellnesshelyiségeken - és valljuk be, sok esetben a jelen realitásain is - túlmutató miliőkben a faborítás, a pikáns falfestés, a formatervezett csapok és szaniterek, különleges fürdőszobabútorok és -kiegészítők, kőhatású mosdók, hidromasszázskádak, tükrök, látványos világítótestek, plexiüvegből készült ágyak és egyedi térhatároló elemek adták meg az alaphangulatot, amelyet a hangok, színek, faliképek és illatok erősítettek. A Spadesign rendezőinek célja az volt, hogy aki áthaladt a csarnokon, az felfogja, hallgassa, és magával vigye az érzéseket a szívében és a tudatában.
Bár így egészében ezek a tervek kevesek számára válhatnak valósággá, ötleteket azért meríthetünk azokból.
Alberto Apostoli idealizált lakótere
a pillanatnyi érzéseket szolgálja. Két alapvető emberi vágyat elégít ki: a víz és természet közelében létezni, olyan otthonban lakni, amely alkalmazkodik a folytonosan változó igényekhez, és minden pillanatban képes kielégíteni tulajdonosa fizikai és mentális vágyait.
A lágyan hajló vonalak az otthonosságot hivatottak hangsúlyozni. A gőzfürdő és a bioszauna követi a helyiség oldalfalának íves vonalait, belesimul a környezetbe.
A leghangsúlyosabb a középpontba állított és eltolható üvegasztallal szegélyezett, kerek kismedence. A két kis beugróban helyezték el a zuhanyzót és az oszlopokon álló mosdókat. Az élénk színű falak, az aromaterápia és a világítás erősítik a hangulatot, amelynek lényege, hogy megmutassa: a víz és az általa keltett érzések az élet alapszükségletei. Apostoli filozófiája szerint a dizájn, a multimédiás technológiák és a wellness létünk sava-borsa.
Silvia Giannini az intimitást és a nőiességet
hangsúlyozta. Az általa tervezett helyiség női „magánterület", túláradóan sikkes és csillogó. A mosdó arany, és körülötte bőven van hely a csecsebecséknek, krémeknek, sminkeknek, parfümöknek. A mennyezetre kristálycsillárt álmodott a tervező, amely beragyogja a szobát.
Az előtérben kényelmes heverőn lehet ellazulni egy pohár jégbe hűtött pezsgőt iszogatva, a középső szobában a kandalló látványa és melege kényezteti azt, aki a gőzfürdőből jön. A kádat átlátszó függöny választja el, a háttérben pedig a hatalmas falfelületet gyönyörűen rakott mozaikcsempe díszíti. Végül a fények játéka teszi végtelenül érzékivé a helyiséget.
Franco Scaglia számára a tökéletes relaxáció
helyszíne a toalett. Talán ez a legmeghökkentőbb a négy alkotás közül.
A tér közepét a fehér szín jelöli, ahol a főszereplő a vécé, amely a tervező életében az olvasás, gondolkodás, tévézés és zenehallgatás helye. Az elegáns vécéket könyvespolcok veszik körül, előttük pedig tévé áll. A szobában szól a zene, és a fények élesen vetülnek a falakra, táncra hívogatva a bent tartózkodókat. A helyiség középső csíkja maga a medence, amelyen, egy üveglapra helyezve, szinte lebegnek a semmivel sem határolt vécék.
Mauro Biagi és Yoshi Otomi zöldlakosztályként
képzeli el az ideális wellness-szobát, amely nem más, mint visszatérés a természetbe. A wellness célja ugyanis, hogy visszanyerjük fizikai és pszichikai jóllétünket, ez pedig nem más, mint egyensúlyban lenni a természettel, és élvezni az életet. Az élet élvezete ugyanakkor nem járhat a környezet károsításával sem: a zéró hatás elérését célozza a projekt minden eleme, az elkerülhetetlen szén-dioxid-kibocsátás ellentételezéseképpen pedig fákat telepítettek.
A helyiség központi eleme a víz, a zöld növények és a virágok, akár a szabadban. A masszázságyat is zöld öleli körül. Az alkotópáros szerint vissza kell hozni a zöldet a wellnesshelyiségekbe, mivel a természet közelsége teremti meg az ideális atmoszférát a regenerálódáshoz, a mindennapi stresszek okozta károsodás ellensúlyozásához. Egyedül így lehet helyreállítani a belső egyensúlyt, a természet ugyanis az érzékszervek stimulátora.
Sebők Orsolya
Illusztráció: Spadesign
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/3. számában jelent meg.