A tavalyelőtti kánikula után sokan gondolták úgy, hogy nem akarnak még egy ilyen nyarat a lakáson belül, így klimatizálták otthonukat. Másokat viszont halogatásra késztetett a legutóbbi kiegyensúlyozottabb nyár. Idén nyárra viszont megint kánikulát jósolnak, melynek előjelei már most májusban érezhetők.
Nosza, vegyünk klímát! de előtte mérlegeljük a szempontokat!
A minőség, hatékonyság, kellemesség
szempontjait követve szakértők szerint csak a splitklímákkal, azaz a rögzíthető, komolyabb berendezésekkel érdemes foglalkozni. Javasolják: az olcsó, hordozható készülékeket felejtsük el. Nem is olyan hosszú távon ugyanis egyetlen előnyük, az olcsóságuk is elolvad. Sokat fogyasztanak, gyakran szorulnak javításra, tehát rövid időn belül egy sokkal többet nyújtó készülék árát költjük el rájuk.
A rögzített, egy beltéri és egy kültéri egységből, valamint egy távirányítóból álló splitklímák közül a legolcsóbb 2,5 kilowatt teljesítményű, az ára 45 ezer forint körül van. Hűt is, fűt is - mint egyébként ebben a műfajban valamennyi készülék -, energiafogyasztása a legrosszabb, azaz a G osztályba sorolt. A felhasznált anyagok minősége arányos az árral, tehát nem jelentéktelen javítási, szerelési és alkatrészköltségekkel is számolni kell. Ezek a készülékek főleg és nagy mennyiségben a bevásárlóközpontokban kaphatók.
Ugorjunk egy nagyot,
mondjuk a legdrágább készülékhez! Egy 25 négyzetméteres helyiség hűtésére elegendő, 2,5 kilowatt teljesítményű, A energiaosztályba tartozó, tízéves élettartamú és nem utolsósorban jóval halkabb készülék ára már körülbelül 160 ezer forint. A jobb minőségű klímák nagyjából ugyanazt tudják, néha egy kicsit jobban. Nagy a verseny, gyors a fejlesztés, hiszen nőnek az igények. Tíz éve még hány magánembernek jutott volna eszébe klímát szereltetni a lakásába? Ma pedig igényes új lakás meg se jelenhet nélküle a piacon.
A jobb készülékekben minimum három szűrő van: a mechanikai - ez mosható -, a pollenszűrő, ezt szezononként cserélni kell, akárcsak a szagok ellen szolgáló aktív szűrőt. Van olyan szűrőrendszer, amely a baktériumokat és a penészgombákat is elpusztítja. A még okosabb masinák párátlanítani is tudnak, van újraindító memóriájuk - azaz nem kell minden bekapcsoláskor ismét beállítani -, van turbóüzemmódjuk, ami azt jelenti, hogy húsz percig úgy pörögnek, hogy gyorsan elérik a kívánt hőmérsékletet. A kijelzőjük jól olvasható, és minden szükséges adatot megmutat.
Sajnos, nem túl szépek
ezek a berendezések, és a lakásokban általában használt készülékeket nem nagyon lehet eldugni, hiszen működésük alapja, hogy a légtér hangsúlyos helyén legyenek. Méreteiket már a lehető legkisebbre szorították a tervezők, de azért így is eléggé hangsúlyos a beltéri egység fehér téglalapja. Van már ugyan ezüstszínű, formatervezett típus is, ez javítja, de nem oldja meg a problémát.
Létezik a mennyezetbe beépíthető, csak diszkrét szűrőventilátor-ablakocskák formájában szerénykedő klíma. Ez az úgynevezett légcsatornázható, elburkolható légkondi; a 3,5 kilowatt teljesítményű egy 35 négyzetméteres helyiség hűtésére-fűtésére alkalmas. E típus csúcsmodellje 5 kilowattos, az ára meghaladja a 420 ezer forintot, és a szerelés ugyanennyibe kerül. A többi sem sokkal olcsóbb.
A kültéri egység egy szerény szekrény méreteivel rendelkezik, semmiképpen nem dísze a homlokzatnak, de nélkülözhetetlen. Valamit valamiért.
F.J.
Jó tudni
A nem szakboltban vásárolt klímaberendezések le- és felszereléséhez, valamint a beüzemeléshez szakszervizre van szükség. Ez kiszállási díjjal együtt körülbelül 20 ezer forintba kerül. Ha valaki szaküzletben vásárol, mindezt ingyen kapja. Érdemes arra is figyelni, hogy az ilyen beszerzéseknél az alkatrészek utánpótlásával is gondok lehetnek.
A klímakészülékek teljesítménye 16-30 Celsius-fokig terjed.
Sajnos, nem mindig követett jó tanács, hogy a környezetnél 6 fokkal hidegebbre ne hűtsünk, mert az megfázáshoz vezet!