Ez lett a lakás fő helyisége, ahol a mindennapi élet zajlik. Vidám, mozgalmas és jól használható tér, amely számos funkciót képes betölteni.
Az igazi "kockaházban" a lakóhelyiségek elkülönülve, a közlekedőből nyíltak anélkül, hogy bármilyen kapcsolatban lettek volna egymással. A térszervezésnek e mai életvitelhez kevéssé alkalmazkodó mivoltán szeretett volna változtatni a fiatal házaspár, amikor egy előszoba hozzáépítésével és egy fal lebontásával átszabták a korábbi előteret és főzőhelyiséget. Az így született étkezős konyha ma a közösségi tér szerepét tölti be a család életében.
A bordó "pótnappali" dizájnja a feng shui elvein nyugszik. A színek és formák ilyen összhangja vonzza a tekintetet és a szerelmet az ősi kínai filozófia szerint. A többször visszatérő csigavonal-motívum - az étkező felett a festményben és a pult mozaikból kirakott mintájában - például hol jobbra, hol balra kanyarodik, ügyelve az egyensúlyra. Itt mindennek lelke van, hangsúlyozza a háziasszony. Bár a konyhabútor megtervezését lakberendezőre bízták, minden mást maguk találtak ki.Házilag készítették például a helyiség legfőbb ékét, a konyhafal és a térelválasztó borítását. A naiv virágmotívumokkal díszített burkolathoz kalapáccsal törték a csempéket, és a darabokat egyszerűen, csiszolás nélkül rakták a felületre egy szakképzett burkoló segítségével. A műalkotáshoz nem kellett más, mint egyszerű fehér csempe és két-három bordó lap. A véletlenszerűen választott töredékek nem simulnak tökéletesen a síkba, de ez nem hátrány, hanem ebben az esetben a természetesség érzetét erősítő eszköz. Praktikusan pedig a tisztántarthatósága sem okoz gondot, állítják a háziak.
Kattintson a galériára!
Bár a hangulati elemek a helyiség legfontosabb jellemzői, a praktikum sem szorult háttérbe. A főzőrész az étkező helyét kijelölő fal mögött húzódik. A bordó MDF lapokból készült bútort úgy tervezték, hogy kis helyen sok tárolót kínáljon. Miután a munkapult viszonylag keskeny, fontos szempont volt, hogy minden eszköznek legyen helye a szekrényekben, fiókokban. A helykihasználás indokolta például a hagyományos formájú páraelszívó választását is.
Az egyszerűségre való törekvés érvényesül a pult minden elemében és a gépeknél is. A Whirlpool készülékek mindent tudnak, amire a háziasszonynak szüksége van, a modern dizájn filozófiáját követő vonalvezetésük pedig tökéletesen illeszkedik az enteriőrbe. A középkategóriás, beépíthető konyhagépek A energiaosztályba tartoznak.
A konyha kompakt jellegét optikailag is igyekeztek erősíteni. Ezért köszön vissza a fautánzatú munkalap a felsőszekrények felett, és ezért készült a bútor anyagából egy tálaló jellegű komód az étkező és a főzőrész közé. A nyitott polc rusztikus hangulata is a természetes otthonosságot hangsúlyozza. Az előszobából a lakótérbe lépve közvetlenül az étkezőbe érkezünk. A tér L alakjának és a kellő magasságú térelválasztónak köszönhetően a tűzhely és munkapult innen nem látszik, csupán a mutatós piros felsőszekrény jelzi a konyhát.A fal azonban nemcsak takar, egyúttal az étkezőasztal helyét is determinálja. Az angol fabútort éppen ide tervezték: a négyszemélyes asztal összecsukottan 120 centiméter hosszú, kinyitva viszont nyolcan is kényelmesen elférnek körülötte.
Sebők Orsolya
Fotó: Förster Tamás
Figyelemre méltó
- A hagyományos méretű csempéből egy kalapács segítségével készültek a mozaikdarabok.
- A középkategóriás, beépíthető konyhagépek A energiaosztályba tartoznak.
- A térbe állított megfelelő magasságú fallal bármit takarhatunk anélkül, hogy szűkítené a helyiséget.
INFÓ
Címek, telefonszámok, weboldalak
LAKBERENDEZŐ
Andrásiné Pocsalyi Julianna
E-mail: [email protected]
BÚTOR
Álomkonyha Stúdió Bt.
5000 Szolnok, Kápolna u. 23.
Telefon: 06 (30) 466 5472
KONYHAI GÉPEK
Whirlpool
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009 febuár-márciusi számában jelent meg.