A dizájn lényege a humor Jamie Hayon szerint, de a tervezők is túlságosan komolyan veszik magukat. Hozzá sokkal közelebb áll az a kép, amelyet a világ talán leghíresebb formatervezője, Philippe Starck alakított ki magáról. A fiatal tervező híres mesterét követve tudatosan építi a személyiségét övező kultuszt azzal, hogy az arca megjelenik a termékei mellett, de az új projektekhez illő jelmezekbe is szívesen bújik. Reklámanyagában a legváltozatosabb maskarákban szerepel, egyik legismertebb portréján például rózsaszín nyúlnak öltözve néz a kamerába.
Graffititől a luxusigA spanyol származású művész-tervező tinédzserként belekóstolt a graffiti és utcaművészet világába, aminek hatása a mai napig érzékelhető mostanra a luxus legmagasabb fokát képviselő munkáin is. Karrierje meglehetősen korán indult, huszonhárom évesen csatlakozott a Fabrica kommunikációs és dizájnakadémiához, amelynek vezetője, a Benetton kapcsán ismert legendás fényképész, Oliviero Toscani nagy hatással volt rá.
Ahogy mondják, a tehetség utat tör magának, így diákból hamarosan a szervezet dizájnrészlegének vezetőjévé lépett elő. 2004-ben jelent meg először önálló terveivel, azóta pedig dolgozott már szinte az összes ismert világcéggel a mozaikgyártó Bisazzatól a cipőiről ismert Camperen át az extravagáns holland Moooi-ig.
Kattintson a galériára!
Első híresebb munkája az Arquitect számára készített fürdőszobai kollekció (AQHayon). A bútorcsalád érzéki formái és barokkos pompája nagy feltűnést keltett az akkoriban uralkodó minimál vonalak között. Jamie-t tulajdonképpen utolérte a divat: néhány éve botrányosnak számító stílusát ma az egész világot elborító szuperbarokk vallja magáénak.
A tervező újabb és újabb hóbortos ötletei a legváltozatosabb helyekről származnak, Showtime kollekcióját például a régi MGM musicalek világa inspirálta. A klasszikus elemek Hayonra jellemző újragondolásának egyik jellegzetes példája a "multileg" komód, a funkcionálisan szükségesnél sokkal több - összesen huszonnégy - különböző lábbal. Közülük a tulajdonos a kedvének megfelelően választhatja ki azokat, amelyekkel felszereli új bútorát.
Mon Cirque nevű projektje tulajdonképpen a művészet és a dizájn közötti határok megszüntetéséről szól. A kézműves technikákra épülő, a cirkusz klasszikus figuráit felhasználó kollekció vitathatatlan humorát a fekete-fehér-arany színhármas teszi luxushangulatúvá, a projekt tárgyai pedig folyamatosan utaznak a világ körül, ahogy az egy rendes vándorcirkusztól elvárható. Nem áll meg a fő porondmester vagy a maga által választott szerep szerint a bohóc sem - Jamie Hayon cirkusza meg még épphogy csak elkezdődött.
Timár Gigi
A cikk a Piac&Profit magazin 2009. február-márciusi számának NHD mellékletében jelent meg.