Eközben megnyugtatjuk a gyereket, hogy semmi baj, mással is előfordul!, mégis úgy érezzük, hogy fogy a türelmünk, s feltesszük azt a költői kérdést, hogy MIKOR LESZ ENNEK MÁR VÉGE?
Szakemberek szerint igen egyszerű a válasz, amikor a gyermek idegrendszere megfelelően érett lesz rá, amikor a gyermek éjszaka is képes lesz kontrollálni a húgyhólyagját. Türelem!!!
Mikor van itt az ideje?
Legjobb megoldásnak azt mondhatjuk, ha a szülő észreveszi, hogy már több napja szárazon veszi le a pelenkát a gyermekéről. Ekkor már elég jól tudja szabályozni a hólyagot záró izmait. Nehéz feladat ez, hiszen nagyon erősek azok a reflexek, melyek érzékelik, hogy tele a hólyag. Ez nem minden gyereknél azonos időben alakul ki, kinél három, kinél négy évesen, de az sem kóros, ha öt éves korára lesz a gyermek szobatiszta.
Befolyásolhatja mindezt:
Idegrendszer fejlettségi foka
Lelki eredetű okok - pl.: kistestvér érkezik a családba, szülők válása, családtag halála, költözés...stb
Alkati eltérések- hólyag mérete
Hormonhiány - éjszaka a vese vazopresszin nevű hormont választ ki, mely a vizelet koncentrálását segíti. Ha alacsonyabb a hormonszint, hígabb éjszaka a vizelet, egy hormontartalmú orrspray segíthet.
Túl nagy mandulák - ha túl nagyok az orrmandulák, a gyermek nem vesz rendesen levegőt, az agy nem kap elég oxigént, így nem termeli a vizeletvisszatartáshoz szükséges hormont.
Régi gyulladás - ha egy csecsemő, illetve kisgyermek átesik egy húgyúti fertőzésen, mely a szülő számára észrevétlen, s ezért nem kezeltek ki megfelelően, éjszakai ágybavizelést okozhat. A sérült vese sok kálciumot enged át, és ez a vesehomok irritálja a húgycső nyálkahártyáját. A megoldás elég meglepő: Sok folyadék!!
Mi segít?
Sok-sok folyadék! Ha a kisgyermek egész nap sok folyadékot iszik, nem gyűlik össze a vesehomok, mely egyébként irritálja a húgycső nyálkahártyáját. Így sokkal nehezebb visszatartani a vizeletet. A sok folyadék hígít, így talán sikert érhetünk el.
Segíthet a hólyagtréning- hólyagunk is szereti a rendszerességet! Ha a gyermeket három óránkét pisilni visszük, akár kell neki, akár nem, hozzászokik az akaratlagos visszatartáshoz és ürítéshez.
Mi az Enuresis?
Az Enuresis nocturna (éjszakai ágybavizelés) : alvásban történő akaratlan bevizelést jelent 5 évesnél idősebb lányok és 6 évesnél idősebb fiúk körében. Ez ma Magyarországon a második(!) leggyakoribb krónikus gyerekbetegség. A 6-18 éves korosztályban becslések szerint 90000 gyermek küzd ezzel a betegséggel. Fontos problémáról van szó, hiszen az iskolába kerülő gyermekek 15-20százaléka érintett, a felnőtt lakosság körében 0,5-1százalékos a gyakorisága.
Forrás: www.szarazejszakak.hu nyomán
www.babaszoba.hu nyomán